Mysleli si, že 500 andulek je dost. Nakonec jich v americkém útulku skončilo přes 800

UVNITŘ VIDEO A GALERIE – Když krátce po Vánocích obletěla svět zpráva, že do zvířecího útulku v americkém Michiganu dorazil na Štědrý den muž s 497 andulkami, které dovezl od svého otce, vypadalo to na absolutní rekord. Informace se objevila dokonce i na některých českých zpravodajských serverech. Jenže v úterý 28. prosince stejný muž dovezl do útulku dalších 339 andulek. Celkem se státem provozovaný útulek musel během čtyř dní postarat o 836 andulek ve zbídačeném stavu. Otec muže, který papoušky do útulku dovezl, totiž ptáky držel v malých klecích, kde se neustále množili. Všech osm stovek andulek obývalo jedinou místnost v rodinném domě a některé andulky byly v klecích doslova napěchované, že měly problém i dýchat.

Původně to na takovou „vánoční nadílku“ v útulku nevypadalo, protože syn majitele andulek telefonoval, že jich přiveze „něco okolo 60 až 80“. Nakonec dorazil s pětistovkou ptáků v sedmi kartonových krabicích. „Na pomoci více než 800 papouškům spolupracují tři asociace na ochranu ptáků,“ informovala Detroitská skupina na ochranu zvířat. „Ptáci pocházejí z extrémně nezdravého prostředí a jejich původní majitel se k nim choval velmi nezodpovědně.“ Podle místního deníku Detroit Free Press byl další chov andulek neúnosný, protože senior musel vynaložit 1200 dolarů měsíčně na jejich krmivo (v přepočtu jde o 30 tisíc korun).

V lednu útulek spustí adopce

„Byli na sobě a dusili se. Byli opravdu dost nahačmaní, sotva se hýbali. Museli jsme je vyndat a umístit do samostatných klecí,“ popsala deníku Kelly LeBonti, provozovatelka zvířecího útulku, kde ptáci skončili. Nyní se o andulky stará veterinář a prochází karanténou, po které budou k dispozici zájemcům o adopci. První zájemci se budou moci hlásit 23. ledna, ovšem ne každý, kdo projeví o andulky zájem, je od útulku skutečně dostane. Provozovatelé upozorňují, že jde o vážný závazek, protože andulky se dožívají 6 až 15 let. Útulek tam bude mít právo zkontrolovat, zda se lidé, kteří si papoušky vezmou, o ně dobře starají. Tedy zda jim poskytli dostatečně velké klece, odpovídající krmivo a celkovou péči.

Zda případ muže, který hromadil v místnosti svého domu stovky andulek, skončí u soudu nebo alespoň pokutou, není vůbec jisté. Spojené státy sice umožňují stíhat lidi, kteří hromadí v domácnosti zvířata bez řádné péče, proti muži ale zatím nikdo nevznesl návrh na obžalobu. A neudělala to ani skupina Detroit Animal Welfare Group, která na své oficiální stránce na Facebooku vyloučila, že by kvůli případu kontaktovala patřičné úředníky.

Úvodní foto a galerie: Detroit Animal Welfare Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..