Typ ptačí chřipky H5N1 přenosný na člověka se už prokázal v sedmi českých chovech

Sedm ohnisek ptačí chřipky typu H5N1, která je přenosná na člověka, a pět případů úhynů divokých ptáků infikovaných touto nemocí prokázala od konce září v České republice Státní veterinární správa (SVS). Zatím poslední ohnisko se nacházelo ve velkochovu nosnic v Libotenicích na Litoměřicku. Ve čtyřech halách zde firma chová celkem 188 tisíc slepic. Krátce před Vánoci tamní veterinář zaznamenal úhyny několika tisíc ptáků a záležitost nahlásil na krajskou veterinární správu. Přes vánoční svátky uhynulo přes 100 tisíc nosnic, zbývající budou v průběhu dneška utraceny. Firma musí také zlikvidovat okolo 600 tisíc vajec a inspektoři SVS prověřují chov kuřic od stejné společnosti, který je od nakaženého chovu vzdálen asi kilometr.

„Apeluji na chovatele drůbeže a dalšího ptactva, aby situaci nepodceňovali a striktně dodržovali zásady biologické bezpečnosti. Připomínám, že již měsíc platí na území celé České republiky mimořádná veterinární opatření, která omezují venkovní chov drůbeže,“ zdůraznil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Zákaz venkovního chovu drůbeže se původně týkal úplně všech chovatelů, včetně soukromých majitelů malochovů, později jej ale SVS vztáhla pouze na komerční chovy. Nicméně i malochovatelé mají drůbež krmit pod stříškou a vodu podávat také pod zákrytem, aby se do ní nemohl dostat trus divokých ptáků. Tím se právě ptačí chřipka roznáší. U velkochovů SVS doporučuje používat dezinfekční rohože u vstupu do chovných zařízení.

Dva Češi z Prahy zadrženi ve Vídni s 60 pašovanými papoušky, loskutáky a rajkou. A ptačí chřipkou H5N1

Přibývá případů uhynulých divokých ptáků

První případ ptačí chřipky typu H5N1 se vyskytl letos 27. září v malochovu drůbeže v Trhových Dušníkách na Příbramsku. Následoval malochov v Dolní Lhotě u Jindřichova Hradce, kde se nákaza prokázala 12. listopadu. O necelý týden později 18. listopadu se stejný typ ptačí chřipky objevil v komerčním chovu plemenných hus v Byňově u Nových Hradů. 20. listopadu následoval další chov plemenných hus v Údolí u Nových Hradů. 26. listopadu šlo o malochov drůbeže v jihomoravské Lednici, kvůli kterému musel být dočasně zrušen prodej ptáků na chovatelské burze v Břeclavi. Další malochov drůbeže s prokázanou ptačí chřipkou veterináři potvrdili 16. prosince v Řečicích na Strakonicku a poté následoval zatím poslední případ z 23. prosince v Libotenicích na Litoměřicku.

Ptačí chřipka však může udeřit kdekoli, o čemž svědčí nálezy uhynulých divokých vodních ptáků, u kterých byla prokázána nákaza typem H5N1. Jenom za listopad šlo o pět případů: 4. listopadu dvě uhynulé labutě velké na Lužnici v Táboře, 16. listopadu jedna uhynulá labuť velká na Ostruženském rybníku u Jičína, 18. listopadu 5 uhynulých labutí velkých na Doubravickém rybníku u Kroměříže, 23. listopadu jedna uhynulá labuť velká na rybníku Na hrázi u Přerova a 30. listopadu osm uhynulých volavek popelavých na Heřmanickém rybníku u České Lípy. Počty potvrzených ohnisek nákazy v chovech i uhynulých divokých ptáků stoupají prakticky v celé Evropě.

V Česku začal celoplošný zákaz chovu drůbeže pod širým nebem. Ptačí burzy pokračují

Úvodní foto: YT -Wu, Academia Sinica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..