Výstavba větrných elektráren v biotopu arů kobaltových je na spadnutí, dokazují snímky z místa

První fáze výstavby 81 větrných elektráren, které přímo v biotopu ohrožených arů kobaltových v severobrazilském státu Bahia připravuje francouzská energetická společnost Voltalia, je na spadnutí. Jak informovala nevládní organizace American Bird Conservancy (ABC Birds), firma už vykácela potřebné části lesa a připravila vše pro stavbu zařízení „Canudos 1“, což dokazuje fotografie z místa, kterou pořídil Thomas Bauer. „V každé z větších vyčištěných oblastí bude umístěna jedna větrná turbína s rychle se otáčejícími lopatkami, které budou ohrožovat prolétající ptáky,“ uvedla organizace na svém webu s tím, že firma postupuje v rozporu s doporučením státního zástupce z července letošního roku, podle něhož měl být projekt zastaven. V první fázi má vzniknout 28 turbín.

Voltalia podle ABC Birds ničí biotop s jednou z největších biologických rozmanitostí na Zemi, a to i přes to, že podle ministerstva životního prostředí tím dochází k porušování zákona. Resort si vyžádal další posudky o vlivu projektu na životního prostředí, do jejichž zpracování se nemělo s výstavbou pokračovat. Již 30. srpna vydalo více než 70 místních organizací a skupin otevřený dopis s podrobným výčtem škod, které projekt způsobil místním komunitám a vyzvaly Voltalii, aby s výstavbou elektráren přestala. „Zničit stanoviště ohrožených druhů bez posouzení dopadů na životní prostředí je šokující. Projekt musí okamžitě skončit a biotop obnoven,“ říká prezident ABC Birds Mike Parr. Elektrárny mají stát v místech, kudy arové kobaltoví létají denně za potravou.

V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Obavy ochránců přírody jsou velké

Voltalia slibovala, že přijme opatření, jež by měla snížit riziko dopadů na ptáky a také se zavázala k ochraně arů kobaltových. Kritici plánu na větrné elektrárny namítají, že předtím, než úřady povolily stavbu turbín, bylo třeba podrobněji analyzovat dopady elektráren na okolní přírodu. Na první fázi výstavby, která je evidentně v plném proudu, má navázat druhá fáze s výstavbou dalších 53 turbín. Součástí projektu má být také rozvodná síť dlouhá 50 kilometrů. Veškerou vyrobenou elektrickou energii bude na základě dvacetiletého kontraktu odebírat společnost Minas Gerais Energy Company (Cemig). Ochránci upozorňují, že pro ary kobaltové budou elektrárny nebezpečné, protože tito ptáci denně nacestují za potravou 60 až 80 kilometrů.

„Ara kobaltový létá v hejnech vysokou rychlostí a vysoko nad zemí, takže riziko smrtelné srážky s větrnými turbínami bude vysoké,“ upozorňuje Joel Merriman, ředitel kampaně Bird-Smart Wind Energy, již pořádá ABC Birds. „Ptáci jsou také aktivní hlavně za svítání a za soumraku, což ještě více zvyšuje riziko kolize. Arové kobaltoví jsou dlouhověcí ptáci, kteří se rozmnožují velice pomalu, takže ztráta byť jen jednoho jedince by byla velmi znepokojivá,“ dodal. Úřady po Voltalii požadovaly, aby vytvořila program na ochranu ary kobaltového a spustila ho ještě před zahájením provozu větrných elektráren. Firma si najala jako poradce biologa Erica Pacífica, jednoho z největších expertů na ary kobaltové v Brazílii, který v minulosti radil i jiným energetickým společnostem.

Brazílie vypustí první ary kobaltové do přírody. Půjde o ptáky z Loro Parque a Al Wabry

Úvodní foto: ABC Birds / Thomas Bauer a Zoo Praha

Předchozí článek

První rezervace pro kakapy soví na pevnině Nového Zélandu má být poblíž metropole Wellington

Dálší článek

Typ ptačí chřipky H5N1 přenosný na člověka se už prokázal v sedmi českých chovech

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější