První rezervace pro kakapy soví na pevnině Nového Zélandu má být poblíž metropole Wellington

Čtyřicet milionů novozélandských dolarů by mělo stát vytvoření a desetiletá správa nové rezervace poblíž metropole Wellingtonu, kam by se mohli poprvé v historii záchranného projektu nelétavých papoušků kakapů sovích přesunout někteří ptáci z chráněných ostrovních rezervací. Informoval o tom server Stuff.co.nz, podle něhož o zahrnutí této částky do návrhu rozpočtu ministerstva životního prostředí měli rozhodnout úředníci tohoto resortu začátkem měsíce. Zda se tak skutečně stalo, však není vůbec jisté a veřejnost se to dozví až po předložení celkového návrhu státního rozpočtu Nového Zélandu na příští rok od ministra financí Granta Robertsona.

Nepomůže jen kakapům, ale i medosavkám, kivi a laločníkům

Rezervace se má rozkládat na 3350 hektarech původních lesů nad údolím Hutt Valley. Jde o jedno z posledních míst na pevninské části Nového Zélandu, kde měli být kakapové spatřeni ve volné přírodě. Poslední vzácní papoušci tohoto druhu byli na Severním ostrovu vyhubeni před více než sto lety. Oplocená rezervace by se měla stát útočištěm nejen pro kakapy, ale i pro medosavky hvízdavé, kivi okaritské a laločníky lesní. „Je to úžasné místo. Zdá se, že poslední pozorování kakapů v této oblasti je z povodí řeky Wainuiomaty. Nelze to samozřejmě ověřit, ale lidé to říkají,“ cituje server Thomase Nashe, člena regionální rady Velkého Wellingtonu. „Je to jediný původní starý lesní porost v regionu Wellington. Byl uchráněn před vykácením, protože koncem 19. století si lidí řekli, že potřebují zásobárnu vody pro Wellington,“ dodal radní.

Kakapo soví kdysi patřil mezi jedny z nejběžnějších druhů ptáků na Novém Zélandu. Nyní jich přežívají zhruba dvě stovky ve třech ostrovních rezervacích na Wheua Hou, Anchoru a Malém Bariérovém ostrovu v zálivu Hauraki. Plánovaná rezervace u Wellingtonu představuje pro kakapy dokonalé místo. V povodní řeky Wainuiomata je dostatek plodů rimu, na kterých jsou kakapové v době rozmnožování závislí. Rezervace by ovšem z velké části nebyla přístupná veřejnosti a rozhodně by z ní nebyla turistická atrakce. „Projekt má mnoho výhod, včetně potenciálního hnízdiště kakapů a reintrodukce medosavek a laločníků. Z hlediska ochrany kakapů by jejich přemístění sem znamenalo snížení uhlíkové stopy při zajišťování jejich ochrany,“ uvedl Mark Fitzpatrick z novozélandského ministerstva životního prostředí.

Boj o čas: Kakapové soví se už nevejdou na čtyři ostrovy a příští rok se čeká rekordní hnízdní sezóna

Část odborníků je spíše pro další ostrovní rezervaci

Někteří zástupci resortu ale dávají přednost před rezervací na pevninské části Nového Zélandu investicím do likvidace predátorů na ostrově Rakiura, který by se mohl stát další rezervací pro kakapy. Je totiž mnohem rozlehlejší než plánovaná rezervace u Wellingtonu, více než 1700 čtverečních kilometrů. Kakapové novou rezervaci nutně potřebují, protože se očekává, že po další hnízdní sezóně se již nebudou do stávajících ostrovních rezervací vejít. Mnoha úředníkům se nelíbí, že by se u Wellingtonu musel vybudovat nákladný plot, který by zamezit predátorům vstup do plánované rezervace. „Ploty odolné proti predátorům jsou drahé v poměru k velikosti území, které mají chránit. Povodí Waunuiomaty je strmé, stačí jeden prudší liják a plot budeme muset opravovat,“ vysvětluje jeden z nich.

Plán na vytvoření rezervace u Wellingtonu počítá s vytvořením 16 stálých a 47 krátkodobých pracovních míst. Výstavba plotu by měla zabrat zhruba dva roky. Pás pro plot by měl být 10 metrů široký a zbavený veškeré vegetace a stromů. Plot má být dlouhý 15 kilometrů. Součástí rezervace má být o záchranné centrum kakapů s veterinární klinikou, kde by mohlo docházet k umělé inseminaci samic nebo líhnutí a odchovu mláďat, o která se nedokáží postarat sami rodiče. Odpůrci projektu namítají, že na pevnině kakapům více hrozí nákaza některými nemocemi, včetně cirkoviru a že navrhovaný plot by sice mohl zabránit predátorům, aby se dostali do rezervace, ale naopak kakapové přes něj mohou přelézt do nechráněného území. Monitoring plotu po celé jeho délce by byl příliš nákladný na možnosti, které má ministerstvo životního prostředí.

Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Úvodní foto: lapinterest.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..