Třetí odchov dvojzoborožce indického v Zoo Zlín přinesl světový unikát

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Hned dva důvody k oslavám má zlínská zoologická zahrada. Letos se jí již potřetí podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Vůbec poprvé se tak ale stalo pod rodiči, a to ještě za asistovaného dokrmování, které se u tohoto druhu podařilo vůbec poprvé na světě. Zoborožci se totiž při hnízdění zazdívají do hnízdní dutiny, ve které samice zůstává několik týdnů sama se snůškou a později mláďaty. Do dutiny vede jen malý otvor, kterým se může samice vyprazdňovat a kterým ji samec krmí. Zlínská zoo má ale v hnízdním kmeni kontrolní otvor, kterým může případně odebrat vejce nebo pomoci mláděti, o které by se rodiče nestarali.

Letošní hnízdění chovného páru probíhalo dobře, ale z kamerových záběrů z hnízdní dutiny bylo patrné, že mládě není krmeno dostatečně. „Samička, která se vylíhla letos v únoru a kterou chovatelé pojmenovali Tasanne (v thajštině to znamená malý zázrak), je odchována metodou asistovaného odchovu. Po celou dobu byla samice s mládětem v dutině, nicméně mládě jsme pravidelně odebírali pro krmení a pak jej zase zpátky vraceli k samici. Jedná se o světový unikát, nic podobného ještě žádná instituce nepodnikla. Předcházel tomu několikaletý tréning chovného páru a byla nezbytná dobrá komunikace s oběma ptačími rodiči,“ přiblížil kurátor ptáků zlínské zoologické zahrady Václav Štraub.

 

Sestavit harmonický pár v zajetí je velmi těžké

Nyní je mládě už vylétnuté z hnízdního kmene a samice se o něj nadále stará přímo ve výletové voliéře poblíž expozice Zátoka rejnoků, kam se na ně mohou přijít podívat návštěvníci zoo. Historicky první mládě dvojzoborožce indického odchovala Zoo Zlín v roce 2018, kdy jej dokrmovala uměle a vyrobila si kvůli tomu speciální maketu hlavy samice zoborožce, aby si mládě nezvykalo na lidi. Stejným způsobem zahrada zopakovala úspěch i v roce 2020. „První dvě odchovaná mláďata již zlínskou zoo opustila, nový domov našla v zoologických zahradách v Portugalsku a v Singapuru,“ informovala zahrada na své oficiální stránce na Facebooku. S chovem těchto vzácných a obrovských ptáků ve Zlíně začali v roce 2010 a první oplozené vejce zaznamenali o čtyři roky později.

Umělé dokrmování mláděte dvojzoborožce indického ve zlínské zoo v roce 2020. Tehdy šlo o druhý odchov tohoto druhu ve Zlíně.

Sestavit vhodný chovný pár dvojzoborožců indických je mimořádně náročné. „Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců. Takový výběr v zoologických zahradách přirozeně nejde poskytnout, takže sestavit dohromady kompatibilní pár může být „běh na velmi dlouhou trať“. Často se totiž u nich vyskytuje vnitropárová agrese, která může skončit až zraněním jednoho z ptáků,“ vysvětluje Václav Štraub. Zlínský pár si určitým agresivním obdobím také prošel. Pokud totiž samice zjistí, že snůška není oplozená, nebo vejce rozbije, vyklove se ze zazděné hnízdní dutiny předčasně a samec ji kvůli tomu může napadnout. Ptáky je pak nutné na nějakou dobu oddělit a teprve po pár dnech je možné pár znovu dát dohromady.

Fotografie a video: Zoo Zlín

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. července 2023

Dálší článek

Evropská komise vypsala soutěž na studii o pozitivních seznamech zvířat. Zájemci se můžou hlásit do 11. září

Nejčtenější