Evropská komise vypsala soutěž na studii o pozitivních seznamech zvířat. Zájemci se můžou hlásit do 11. září

Tendr na zhotovitele studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat vyhlásila Evropská komise. Zájemci, kteří musí splnit celou řadu podmínek, se mohou hlásit do 11. září. Soutěž se zároveň týká i studie proveditelnosti kriminalizace veškerého nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy pocházejícími z území EU. „Vítěz tendru má předepsáno kontaktovat všechny organizace a instituce, které jsme navrhli do českého adresáře. Je ostatně pozoruhodné, jak málo členských zemí využilo této možnosti a nahlásilo své kontaktní adresy…,“ konstatuje Petr Roth, konzultant Teraristické společnosti Praha pro otázku zavedení pozitivních seznamů zvířat v EU.

Za chovatele exotického ptactva jsou z České republiky nahlášeny dvě organizace: Český svaz chovatelů (ČSCH) a Klub přátel exotického ptactva (KPEP), které zastupují Jan Potůček a Lubomír Tomiška. Vybraný subjekt, který bude Evropskou komisí pověřen sestavením studie proveditelnosti pozitivních seznamů zvířat pro celou EU, musí stanovit pravidla, podle kterých by se volily druhy zvířat povolené pro zájmový chov v členských státech Unie. Zájemci o účast můžou do 1. září položit Generálnímu ředitelství Evropské komise pro životní prostředí doplňují otázky, na které jim úřad odpoví do 4. září. Týden na to bude uzávěrka přihlášek a 13. září otevírání obálek s nabídkami. Po výběru vítěze s ním Evropská komise podepíše smlouvu a teprve poté začne práce na samotné studii.

Stihne se studie do evropských voleb 2024?

Petr Roth předpokládá, že vítězná společnost nezačne na studii pracovat dříve než v listopadu nebo prosinci letošního roku. To by znamenalo, že výsledný dokument bude k dispozici nejdříve v prvním čtvrtletí příštího roku. Právě během konzultací pro zhotovitele studie chtějí chovatelé předložit výsledek podpisové akce proti zavedení celoevropských pozitivních seznamů zvířat určených pro zájmový chov. Nadále tak platí, že podpisová akce bude pokračovat až do konce letošního roku. Ve hře je však také varianta, že se Evropské komisi do tendru nikdo nepřihlásí nebo že studie nebude odpovídat nárokům komise. V zadávací dokumentaci je totiž definovaný poměrně velký objem a kvalita práce za celkovou částku 400 tisíc euro.

Předpokládaný termín dokončení studie se navíc takřka kryje s termínem voleb do Evropského parlamentu v příštím roce. Po nich se bude sestavovat nová Evropská komise a o tématu pozitivních seznamů zvířat se začne jednat nanovo. Nicméně ani současná Evropská komise nezahálí, protože tým CITES při Generálním ředitelství pro životní prostředí připravuje ještě jeden tendr na studii proveditelnosti snížení poptávky po exotických zvířatech v Evropské unii. Tuto soutěž by měla Evropská komise vypsat v nejbližších dnech. Pozitivní seznamy zvířat mezitím zavedlo již osm členských států EU, přičemž v každém jsou na těchto seznamech trochu jiná zvířata. Vesměs zakazují chov velkých kočkovitých šelem, primátů, krokodýlů a jedovatých hadů a pavouků, ale někdy i exotických ptáků včetně papoušků.

Image by jcomp on Freepik

Předchozí článek

Třetí odchov dvojzoborožce indického v Zoo Zlín přinesl světový unikát

Dálší článek

Jak se fotí papoušci a další zvířata ve Venezuele? Přednáška Franty Brzáka 23. září ve Vlčí Habřině

Nejčtenější