Proti zavedení pozitivních seznamů zvířat, které by určovaly druhy živočichů povolené pro zájmový chov, se postavil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vznik takových seznamů odmítl v rozhovoru pro televizi Nova, která se tématu pozitivních seznamů zvířat věnovala v úvodní reportáži sobotní hlavní zpravodajské relace Televizní noviny. „Já si nemyslím, že nějaká další regulace nebo nějaké pozitivní seznamy jsou vhodné,“ uvedl Hladík. Resort životního prostředí, stejně jako ministerstvo zemědělství, vznik celoevropských pozitivních seznamů zvířat odmítli již v minulosti. Na národní úrovni se žádná taková regulace chovatelství nechystá.
Omezení by ale mohlo přijít z Bruselu. Evropský parlament loni v listopadu vyzval Evropskou komisi, aby připravila studii proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat, které prosazuje západoevropské nevládní organizace v čele s Eurogroup for Animals. Evropská komise momentálně hledá agenturu, která by pro ni zpracovala zmiňovanou studii. Na národní úrovni už pozitivní seznamy přijalo nebo se chystá přijmout devět členských států EU. Mezi nimi i Slovinsko, které 26. května zveřejnilo návrh pozitivního seznamu zvířat, jež obsahuje pouze 31 druhů papoušků a zcela pomíjí například všechny druhy neofém, kakariků, většinu středně velkých australských druhů papoušků vyjma papouška kouřového, ale také všechny ary a kromě jednoho druhu i kakaduy a kromě dvou druhů i amazoňany.
Začala celostátní podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU. Kde a kdy se můžete připojit?
MŽP: stávající regulace CITES a veterinární opatření stačí
V Nizozemsku zase pozitivní seznam zvířat, který bude platit od 1. ledna příštího roku, zakazuje chov křečíků džungarských či Roborovského, ale také činčil (dříve přijaté seznamy na základě stížností chovatelů zrušil soud). Španělsko bude znát svůj pozitivní seznam zvířat v září. Své pozitivní seznamy zvířat už zavedla i Belgie, Francie, Lucembursko, Itálie, Litva, Kypr a Malta. Poslední čtyři jmenované státy se již loni na jaře pokusily prosadit myšlenku zavedení celoevropských pozitivních seznamů zvířat, návrh však v Evropské komisi neprošel. Nyní jde o iniciativu několika nevládních organizací sdružujících aktivisty za práva zvířat, kteří na svoji stranu získali část členů Evropského parlamentu. V České republice politici vesměs pozitivní seznamy zvířat odmítají.
„Česká republika patří ke špičce zemí, které bojují proti ilegálnímu obchodu s ohroženými druhy (CITES). Vedle toho jsme vyhlášenou zemí chovatelů papoušků, želv, pěstitelů kaktusů. Ministerstvo životního prostředí se snaží maximálně omezit černý obchod se vzácnými druhy, ale zároveň podporuje legální chovatele a pěstitele. Za lepší cestu, než přes zavádění nové regulace, máme posílení stávajících nástrojů a jejich vymáhání, tedy v oblasti CITES a například kontrol zdraví zvířat,“ uvedla minulý týden pro Denik.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Tématu se začínají věnovat i česká mainstreamová média. Západočeské mutace Deníku minulý týden přinesly na titulní straně reportáž z plzeňské teraristické burzy, kde se podepisoval protest proti evropským pozitivním seznamům a článek vyšel i v celostátním Deníku. TV Nova kromě dvou reportáží v Televizních novinách vydala i článek na zpravodajském serveru TN.cz.
Úvodní foto: KDU-ČSL