Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Lucembursko

UVNITŘ TABULKY – Lucembursko patří mezi čtyři členské státy Evropské unie, jejichž ministři zemědělství podpořili návrh na vznik celoevropského pozitivní seznamu zvířat, který by obsahoval druhy zvířat povolené pro zájmový chov v EU. Samo lucemburské velkovévodství zavedlo svoje národní pozitivní seznamy zvířat nařízením k zákonu o ochraně zvířat z roku 2018. Celkem zavedlo tři pozitivní seznamy. První se týká savců, druhý „nesavců“ a třetí zvířat, které lze vystavovat a podrobovat drezúře v cirkusech. Pro chovatele papoušků je dobrou zprávou, že pozitivní seznam „nesavců“ obsahuje obecně definované okrasné ptáky určené pro chov v klecích a voliérách, bez nějakého podrobnějšího výčtu konkrétních druhů.

Regulace se tedy soustředí podobně jako v Nizozemsku nebo Belgii především na savce. Pozitivní seznam povolených druhů savců obsahuje 31 položek, povolených druhů savců je ale více. V seznamu totiž figurují hned dva celé rody pískomilů a jeden celý rod myší bodlinatých. Jinak se výčet velmi podobný tomu z Belgie, který platí již od roku 2009. Nechybí v něm psi, kočky, hospodářská zvířata včetně kříženců koně a osla (muly a mezci), nejčastěji chované druhy křečků, činčila, osmák degu, ale na rozdíl od Belgie také zubr evropský nebo čipmank východní. Savce mimo pozitivní seznam lze chovat jen v případě, že je majitel vlastnil před účinností seznamu, tedy před 24. listopadem 2018. Doložit to musí fakturou o nákupu zvířat nebo potvrzením od veterinárního lékaře.

Ochránci zvířat mohou státu pomáhat s kontrolou

Lucemburský pozitivní seznam „nesavců“ je o poznání laxnější, povoluje chovat prakticky veškeré okrasné ptactvo a drůbež (nezmiňuje ale dravce a sovy), nejedovaté pavouky a další členovce, včely medonosné, nejedovaté obojživelníky, měkkýše a plazy s výjimkou želvy nádherné. Hady můžou Lucemburčané chovat jen do délky tří metrů a varany do délky jednoho metru, chov krokodýlů je zakázán úplně. Omezení se samozřejmě netýká zoologických zahrad, na které se vztahují jiné povinnosti, a také zařízení, která používají zvířata k vědeckým účelům. Pořádání jakýchkoli výstav a trhů zvířat podléhá povinnosti nahlášení správnímu orgánu, a to nejpozději 15 dní před jejich konáním.

Zvláštní pozitivní seznam zvířat má Lucembursko ve vztahu k cirkusům. Definuje druhy, které je možné v cirkusech vystavovat a cvičit s nimi drezúru. Jde pouze o 12 druhů domestikovaných savců, mezi nimiž nechybí pes a kočka domácí, prase domácí, králík, fretka, ovce, koza, dobytek, kůň, osel, mula a mezek. Rovněž veškeré vystupování se zvířaty v cirkusech podléhá oznamovací povinnosti. Drezúra je vyloučená u exotických zvířat, jako jsou velké kočkovité a medvědovité šelmy, exotičtí ptáci, ale také velbloudi, lamy, draví ptáci a podobně. Při kontrole dodržování pozitivních seznamů mohou státu pomáhat sdružení na ochranu zvířat, která jsou registrována u ministerstva zemědělství. Registrace je platná tři roky.

Vznikne celoevropský seznam povolených zvířat, které bude možné chovat v zajetí?

Image by rawpixel.com on Freepik

Předchozí článek

Za zvířaty do Afriky: nová přednáška Františka Brzáka 18. února ve Vlčí Habřině

Dálší článek

V.I.P. setkání chovatelů se vrací. 1. dubna na něm bude v Jirnech přednášet i majitel Amazonas Parku z Kréty

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější