V.I.P. setkání chovatelů se vrací. 1. dubna na něm bude v Jirnech přednášet i majitel Amazonas Parku z Kréty

UVNITŘ POZVÁNKA – Po tříleté přestávce a několika změnách míst konání se scénu vrací V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva, které tradičně pořádá Zdeněk Vandělík a Klub přátel exotického ptactva (KPEP). A rovnou je to návrat do míst, kde tato akce historicky vznikla: do kulturního domu ve středočeských Jirnech. V sobotu 1. dubna zde budou přednášet chovatelé exotů ze čtyř různých evropských zemí: kurátor chovu ptáků Safari parku Dvůr Králové nad Labem Michal Podhrázský, chovatel afrických papoušků ze Slovenska Milan Hlinka, chovatel plodožravých ptáků v parku Twitter Breeding z Holandska Mark de Klein a manažer Amazonas Parku na Krétě Patricio do Nascimento. Mediálním partnerem akce je časopis Nová EXOTA, překlady zahraničních přednášek zajistí Luboš Tomiška.

Zaměřeno na africké ptáky

Setkání je jednodenní a případné ubytování v místě konání nebo okolí si musí zájemci obstarat sami. Prezence účastníků bude začínat v 10:00 hod., první přednáška pak začne v 11:00 hod. a Michal Podhrázský se v ní zaměří na africké ptáky v evropských chovech. Safari Park Dvůr Králové nad Labem, v němž přednášející působí jako kurátor chovu ptáků, se již delší dobu specializuje téměř výhradně na chov afrických zvířat, takže v prezentaci zazní i zkušenosti této zoo s chovem vazů velkých, žaků velkých, různých druhů agapornisů, ale i dalších ptáků jako jsou zejozobové, pštrosi, pelikáni, plameňáci, zoborožci a další. Ostatně, do chovu ptáků v Safari Parku Dvůr Králové jste mohli na Ararauně nahlédnout opakovaně například zde nebo zde.

Africkým papouškům bude věnovaná i druhá přednáška setkání, která je naplánovaná po obědě od 13:15 hod. Banskobystrický chovatel Milan Hlinka se v ní zaměří na problematiku chovu papoušků afrického rodu Poicephalus. Mezi jeho speciality patří chov a odchov papoušků šedohlavých, což je druhý největší zástupce rodu po papouškovi kapském. Setkat se s nimi můžete i v několika českých zoologických zahradách a například ve Zlíně se je daří pravidelně rozmnožovat. Chov těchto středně velkých papoušků není rozhodně jednoduchý a není to dané jenom tím, že jsou choulostivější na teplo. V posledních letech se pak mezi evropskými chovateli rozmáhá chov poměrně vzácných a drahých etiopských papoušků žlutočelých, kteří rovněž náleží do rodu Poicephalus.

Mark de Klein ve svém chovném zařízení Twitter Breeding s odchovy tukanů obrovských (Foto: archiv Marka de Kleina)

Zkušenosti z Holandska a Kréty

Zahraniční část přednášek zahájí ve 14:00 hod. holandský chovatel Mark de Klein, který účastníky V.I.P. setkání chovatelů seznámí s chovem plodožravých ptáků ve svém chovatelské zařízení Twitter Breeding. Mark de Klein je takový „holandský Čestmír Drozdek“, který slaví úspěchy s odchovy zoborožců, tukanů, menších plodožravých ptáků, ale věnuje se také chovu kasuárů a dalších opeřenců. Poslední přednášku zajistí Patricio do Nascimento z Amazonas Parku ne Krétě, který je známý chovem vzácných druhů papoušků a také spoluprací s výrobcem krmiv Deli Nature (existuje i speciální směs Amazonas Park pro jihoamerické papoušky, která vznikla ve spolupráci s tímto ptačím parkem). Po přednáškách bude následovat diskuse se všemi přednášejícími.

Zájemci o účast na 15. ročníku V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva v Jirnech se mohou hlásit Ladislavu Žohovi na telefon 732 483 540 a e-mail ladislav.zoha@seznam.cz nebo Zdeňku Vandělíkovi na telefon 602 237 130 a e-mail info@shvinteriery.eu. V ceně účastnického poplatku 950 Kč je zahrnut i oběd a nealko nápoj. Parkování zdarma před kulturním domem Jirny nebo v přilehlých ulicích.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..