Křížem krážem po českých zoo: Za Afrikou do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Zoologickou zahradu, dnes už Safari Park Dvůr Králové nad Labem, jsem měl možnost sledovat už od útlých dětských let. Ve východních Čechách to byla a stále ještě je jediná velká zoo, kam jezdily školní výpravy ze široka daleka. Díky tomu můžu porovnávat a dnešní podoba zahrady je nejhezčí v její historii. Před časem mi trochu vadilo, že se ve Dvoře rozhodli specializovat výhradně na africkou faunu (už jako malý jsem tam obdivoval velké druhy arů včetně hyacintových, které ve Dvoře jako první v tehdejším Československu odchovali již v roce 1990). Dnes už mi to rozhodnutí dává smysl. Všeobecně zaměřených zoo je u nás příliš mnoho a specializace je jednou z cest, jak se odlišit a být originální.

Jak se tam dostat

Safari Park se nachází na samém kraji Dvora Králové nad Labem směrem na Bílou Třemešnou. Z Prahy tam dojedete pohodlně po dálnici D11 do Jaroměře a poté silnicí první třídy na Trutnov (Dvůr Králové je necelých 10 km od nynějšího konce dálnice). Z Moravy se dá dojet rychlostní silnicí R35 a dálnicí D35 do Opatovic nad Labem a za nimi po dálnici D11 směr Jaroměř a stejně jako z Prahy. Z jihu je třeba dojet do Chrudimi nebo Pardubic a odtud rychlostní silnicí do Opatovic, za kterými se napojíte na dálnici D11. U Safari Parku je rozsáhlé parkoviště a s autem se dá projet také samotné safari, které není pro pěší přístupné (ovšem za speciální poplatek).

Veřejnou dopravou se do Safari Parku dostanete pohodlně jak autobusem, tak vlakem. Dálkové spoje jezdí v případě autobusů až z Prahy (cesta trvá necelé dvě hodiny), u vlaků je vyplatí využít hlavní koridor z Prahy do Ostravy a v Pardubicích přestoupit na rychlík směr Liberec (pozor, provozuje je společnost Arriva, takže v nich neplatí jízdenky a slevové karty Českých drah). Z vlakového nádraží bývají přípoje MHD – linka jede na konečnou u zoo a cesta trvá necelou čtvrt hodinu. MHD čeká i na opožděné vlaky a ze zoo směrem na nádraží navazuje na vlaky směr Hradec Králové a Pardubice nebo Liberec.

Co stojí vstupné

V hlavní sezóně, kterou v Safari Parku mají od 14. května do konce září, vyjde vstupné pro dospělého na 270 Kč a pro dítě od 3 do 15 let na 210 korun. V zimní sezóně od října do dubna pak dospělý zaplatí 200 Kč a dítě od 3 do 15 let pak 130 Kč. Do zahrady mohou i psi za jednotný poplatek 100 Kč (pozor, do některých vnitřních expozic je vstup se psy zakázán). V hlavní sezóně je možné projet si safari okruh i vlastním autem – za jednorázové vstupné (vjezdné) 370 Kč. U elektromobilů a hybridů zájemci zaplatí jen 180 Kč. Děti do 3 let, průvodce k ZTP-P, řidiči autobusu, nevidomí, dozor školní skupiny s výukovým programem (nad 15 osob = 1x dozor) a asistenční psi mají vstup zdarma. Při online nákupu předem vyjde vstupné levněji. Na místě lze platit hotově i kartou – při platbě kartou zoo dává slevu.

Jak vypadá areál

Safari Park je rozdělený do dvou velkých částí. Jedna je určená pro pěší návštěvníky a nachází se v ní většina zvířat. Druhá (safari) je určená pro osobní automobily, autobusy a vláčky. Pokud do zoo necestujete vlastním automobilem, můžete si zakoupit jízdenku na Safari bus nebo vláček (je to ovšem ekvivalent normální vstupenky na pěší okruh, takže se vám návštěva obou částí prodraží). Pokud si návštěvu safari okruhu odpustíte, musíte počítat s tím, že některá zvířata neuvidíte (pštrosy, pakoně nebo volně puštěné lvy). Je to trochu škoda, ale tato část parku je upravená tak, že automobily, autobusy a vláčky projíždí přímo mezi zvířaty a pro pěší by taková trasa byla nebezpečná.

Soustřeďme se tedy spíše na pěší okruh. Hned za hlavním vchodem do zoo je restaurace s vnitřním výběhem lemurů kata, z něhož vede pletivový most na ostrov se stromy, kam lemuři rádi přes den přecházejí. V době naší návštěvy měli lemuři hned několik mláďat a byla na ně pěkná podívaná. Ostrov obklopuje umělý kanál, ve kterém žijí ryby, ale také vodní želvy (nádherná a žlutokrká). Pokud se vydáte cestou doleva, čeká vás část zahrady věnovaná především ptákům. Nejprve narazíte na velkou průchozí voliéru s vodními ptáky a zoborožci, v níž se pohybuje i toko Deckenův. Hned za touto voliérou narazíte na skupinu menších neprůchozích voliér, kde jsou kromě jiných druhů i papoušci – pár vazů velkých, žakové velcí (jeden světlejší jedinec pěkně píská a mluví), agapornisové hnědohlaví, růžohlaví a růžohrdlí. Tedy opět africké druhy.

Voliéry jsou součástí pavilonu Madagaskar, který je asi nejhezčí vnitřní expozicí Safari Parku. Uvnitř se prochází v hejnu tenkozobci opační a pisily čáponohé, podél stezky pro návštěvníky se sunou želvy paprsčité a na budkách posedávají agapornisové šedohlaví. Pokud se budete dobře dívat, spatříte někde sedět i papouška šedohlavého, druhého největšího papouška rodu Poicephalus (Safari park chová i jejich známější příbuzné papoušky senegalské a papoušky konžské). Na pavilon navazuje i vnitřní expozice orangutanů. Jakmile vyjdete z pavilonu a dáte se doleva opět kolem venkovních voliér s papoušky, dostanete se k administrativní budově s muzeem Zdeňka Buriana a stálou výstavou koster zvířat, na kterou navazuje expozice hmyzu.

Za historickou budovou se nachází nejmladší část zoologické zahrady. Především pak nedávno otevřená největší venkovní expozice tučňáků v Česku s tučňáky Humboltovými, ale i velká voliéra pro vodní ptáky s kolpíky bílými, několika druhy volavek, ibisů a dalšími ptáky, která je také částečně průchozí. Nejvzdálenější cíp zoo na této straně pak skýtá atrakce pro děti a výběhy se zakrslými kozami a ovečkami, ale také voliéru s hnízdícími nesyty africkými a také bazének s mladými pelikány, v úrovni vašich očí, kteří vám klidně drze zobákem chňapnou po mobilním telefonu. Okolo zoo připravuje další minimálně dvě venkovní expozice, které rostou opravdu velkou rychlostí.

Pojďme ale na neptačí část zoo. Oproti letům dávno minulým Safari Park přešel na model veřejnosti přístupných vnitřních expozic s bujnou vegetací, na které navazují venkovní voliéry a výběhy. Plnohodnotný zážitek tak získáte i během zimních měsíců, kdy je venku třeba 20 centimetrů sněhu a mrzne. V hlavní sezóně pavilony slouží jako místo pro zchlazení nebo jako úkryt před deštěm. I když většina chovatelského zázemí je nepřístupná, zoo se přizpůsobila návštěvníkům a například jeden žirafinec je přístupný i veřejnosti. To samé se týká slonince, kde uvidíte slony africké (většina českých zoo má slony indické). Potěší i častá místa pro odpočinek a hřiště pro děti, včetně imitace africké vesničky, kde si zájemkyně mohou nechat uplést copánky.

Centrální část zoo je poměrně hustě zastavěná a expozice jsou blízko u sebe. Vydáte-li se směrem k safari, kde jsou rozlehlé výběhy pro zvířata afrických savan, projdete se výrazně víc. Podél výběhů s žirafami se dostanete k nosorožcům a africkým čápům marabu a zoborožcům kaferským. Okolo lanového centra pak můžete jít k expozici lvů nebo dolů k jezírku, ve kterém žijí hroši. Za ním následuje rybí restaurace a konec pěší části zoo, respektive začátek safari pro automobily a autobusy. Pro pokračování si tedy musíte zakoupit samostatnou vstupenku a využít buď místní safari autobus, nebo přijet vlastním autem speciálním vjezdem do zoo.

Co jinde neuvidíte

Safari Park Dvůr Králové se nejucelenější sbírkou afrických zvířat v České republice. Je tu největší stádo žiraf u nás, jako jediná zoo na světě odchovávala kriticky ohrožené nosorožce bílé severní, které později přesunula do Afriky a pokračuje ve snaze zachránit tento druh. Unikátní je safari s rozsáhlými lukami, kde se africká zvířata pohybují volně jako ve své domovině. Milovníci papoušků musí počítat s tím, že Safari Park chová pouze africké druhy (s výjimkou jedné ochočené ararauny, která je ale vidět pouze při ukázce volného létání). Velmi zajímavá je kolekce vodních brodivých ptáků a také zoborožců. Unikátní je nová velká průchozí expozice tučňáků.

Občerstvení

V areálu zoo je více než deset restaurací a stánků s občerstvením. Největší nabídku má celoročně otevřený Restaurant Lemur, kde se můžete posadit vedle prosklené vnitřní expozice lemurů kata. Další celoroční restaurant Kibo se nachází vedle provazového hradu pro děti a sice nemá vnitřní zařízení, ale venkovní sezení je v zimě opatřené výhřevnými lampami. Většina stánků nabízí omezené množství smažených jídel nebo párek v rohlíku, nejbohatší nabídka je v restaurantu Lemur, na který navazuje vlastní pivovar s výběrem několika druhů piv (čepuje se i na jiných místech v zoo).

Jak mají otevřeno

Safari Park Dvůr Králové je otevřený celoročně každý den od 9:00 hod. V hlavní sezóně, tedy od května do září, je otevřeno do 18:00 hod., v zimní sezóně do 16:00 hod. V rámci akce Vánoční zoo od 18. prosince do 2. ledna bývá otevřeno až do 18:00 hod., ale 24. a 31. prosince mají poklady otevřeno jen do 14:00 hod. Safari pro vlastní automobily funguje jen v hlavní sezóně od 14. května do konce září. Speciální akce je Večerní safari, na které je možné vyjet místním busem ve 20 a 21 hodin. Platí pro něj samostatné vstupné, které je možné zakoupit u pokladen od 19:30 hod. Zoo jej provozuje jen v hlavní letní sezóně. Více informací na www.safaripark.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..