Kakapů sovích je nejvíc za poslední půlstoletí

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Druhá nejúspěšnější hnízdí sezóna kakapů sovích za dobu trvání jejich záchranného programu přispěla k tomu, že nyní je jejich populace nejsilnější za posledních téměř padesát let. Aktuálně čítá 216 ptáků, včetně 55 letošních přírůstků. Původně se vylíhlo 60 mláďat, pět jich ale uhynulo ještě před osamostatněním (dříve ochránci uváděli, že se letos povedlo vyvést 57 mláďat, pozn. red.), informoval server Goodnewsnetwork.org. Záchranný program kakapů probíhá nepřetržitě od 70. let minulého století, kdy v přírodě přežívalo posledních 51 ptáků. Nynější počet je víc než čtyřnásobný, což klade nároky na hledání nových vhodných stanovišť pro tyto nejtěžší a zároveň nelétavé papoušky.

Situaci komplikuje fakt, že kakapové potřebují biotopy zbavené nepůvodních predátorů, jako jsou zdivočelé kočky, lišky, krysy nebo lasice. Ochránci pro ně proto připravují speciální ostrovní rezervace, které předem zbaví všech těchto dravců. Novozélandská vláda navíc připravila ambiciózní program, který chce do roku 2050 vymýtit všechny nepůvodní predátory napříč oběma hlavními ostrovy. Kakapové by tak mohli být poprvé vysazeni zpět na pevninu, kde jim chtějí ochránci vytvořit novou rezervaci. Zároveň ochránci bedlivě kontrolují, kteří ptáci se páří a snaží se zachovávat co nejrozmanitější genetickou linii. „Pokud zjistíme, že některý samec napáří příliš mnoho samec, přemístíme ho na jiný ostrov,“ vysvětlil vědecký poradce záchranného programu Dr. Andrew Digby.

Sečteno a podtrženo: kakapové soví letos vyvedli 57 mláďat, populace stoupla o čtvrtinu

Za tři roky se počet kakapů zdvojnásobil

Kakapové jsou noční tvorové, kteří žijí „harémovým“ způsobem života. Samci páří několik samic, ty se poté starají o mláďata samy. Údajně má jít také o velmi dlouhověkého ptáka, který se může dožívat až 100 let. Aktuální počet ptáků umožňuje ochráncům trochu experimentovat a některé ptáky nechat hnízdit bez lidské pomoci. Postupně tak populaci zvykají na samostatnost. „Vyhráno“ však bude až ve chvíli, kdy kakapů přibude až na pět stovek. Nyní stále obývají čtyři speciální ostrovní rezervace a hledá se pro ně pátá, protože současné území už hnízdícím ptákům nestačí. Jenom za poslední tři roky se totiž jejich populace více než zdvojnásobila, když v rekordním roce 2019 přibylo 71 a letos 55 mláďat.

Kakapové se rozmnožují pouze jednou za dva až tři roky v závislosti na úrodě plodů rimu, kterými krmí svá mláďata. Doba líhnutí mladých se pro členy záchranného týmu jedním z neobtížnějších období jejich služby. „Pro tvrdě pracující členy týmu je obrovskou odměnou fakt, že s každým zdravým mládětem, které se vylíhne, roste naděje na zachování kakapů,“ říká manažerka záchranného programu kakapů při novozélandském ministerstvu životního prostředí Deidre Vercoe. Největším problémem pro kakapy je v současné době aspergilóza, nemoc, která napadá plíce. Každoročně na ni uhyne několik jedinců, včetně mláďat. Jen zlomek ptáků se podaří vyléčit a vrátit zpět do přírody.

Úvodní foto: Jake Osborne / Kakapo Recovery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..