Velké sčítání vazů seychelských na ostrově Praslin. Zapojit se může i veřejnost

Obyvatelé seychelského ostrova Praslin, ale také turisté, se mohou zapojit do monitoringu papoušků vazů seychelských, kteří jsou označeni speciálními kroužky. Sčítání endemických ptáků na druhém největším ostrově Seychel pořádá Nadace Seychelských ostrovů (SIF). Monitorovaní ptáci mají kroužky na obou nohou, přičemž jeden je barevný. Úkolem pozorovatelů je pokud možno papoušky vyfotografovat a určit, na které noze má barevný kroužek a jaké je barvy, případně odečíst číslo, které je na něm uvedeno. Vazové seychelští žijí výhradně na Praslinu a především v přírodní rezervaci Vallee de Mai, kterou spravuje SIF a jež je jako původní palmový les zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Vaza seychelský byl do roku 2014 považován za poddruh vazy malého. Od toho se podle systematiků okolo Josepha del Hoya taxonomicky oddělily dva nové druhy: právě vaza seychelský žijící na ostrově Praslin a vaza komorský, který obývá Komorské ostrovy. Vaza seychelský je ze všech tří „malých“ druhů vazů nejsvětleji zbarvený, je spíše hnědošedý, a zároveň je nejvzácnější. V přírodě žije odhadem 730 až 1170 pohlavně dospělých ptáků a v Červené knize ohrožených živočichů IUCN je vedený jako zranitelný druh (ve stejné kategorii je například i ara hyacintový). V minulosti se na Praslinu objevil i mutační bílý vaza seychelský, kterého chtěli ochránci odchytit, protože byl příliš nápadný pro predátory.

Kroužky na nohou vazy seychelského (Zdroj: Seychelles Islands Foundation)

Ohrožují je krysy, kočky, ale i loskutáci

Zájemci o pomoc se sčítáním okroužkovaných vazů seychelských mohou posílat fotografie papoušků pořízené v přírodě na e-mailovou adresu blackparrot@sif.sc nebo vkládat na facebookovou stránku Seychel Islands Foundation. Podle koordinátorky projektu Jessicy Constance by fotografie měla viditelně zachycovat obě nohy ptáka, aby tým mohl jednoznačně identifikovat jedince. Společně s fotografií by měl autor zaslat datum, čas a místo jejího pořízení a také aktivitu, které se při focení papoušek věnoval. Mladí ptáci označení kroužky jsou ohrožení invazními druhy, jako jsou loskutáci, zdivočelé kočky, krysy, nepůvodní agresivní druhy mravenců a jednu dobu je ohrožovali i alexandři malí, kteří ale byli na Praslinu zlikvidováni.

Většina vazů seychelských se vyskytuje v rezervaci Vallee de Mai, ale také ve Fond Peper a Fond Ferdinand. „V těchto místech SIF provádí své průzkumy, takže o papoušcích, kteří tráví více času v jiných částech Praslinu, je méně pravděpodobné, že budou odečteni a tak se o těchto ptácích shromažďuje méně údajů,“ vysvětluje Constance důvod zapojení veřejnosti do monitoringu národního ptáka Seychel. Monitoring umožní vědcům zjistit, jak daleko ptáci zalétají za potravou, s jakými jedinci se nejvíce zdržují, zda dospělí zůstávají věrni svému partnerovi, jak dlouho mláďata zůstávají s rodiči či jak dlouho tito ptáci v přírodě žijí. Každý odchycený papoušek je proto označený barevným kroužkem.

Až třetinu hnízd ohrožených vazů seychelských na ostrově Praslin zlikvidují krysy a loskutáci

Úvodní foto: Seychelles Islands Foundation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..