Sečteno a podtrženo: kakapové soví letos vyvedli 57 mláďat, populace stoupla o čtvrtinu

O 14 mláďat méně než v rekordní hnízdní sezóně v roce 2019 se letos podařilo odchovat nelétavým kriticky ohroženým papouškům kakapům sovím na přísně chráněných ostrovních rezervacích poblíž pobřeží Nového Zélandu. Jak informoval tým pro záchranu kakapů Kākāpō Recovery, po ukončení letošní sezóny dosáhl celkový počet vyvedených mláďat 57 (celkem se vylíhlo 60 mladých, tři nepřežila). V rekordním roce 2019 vyvedli kakapové 71 mláďat. I s letošními přírůstky čítá celková populace kakapů již přes 250 jedinců oproti loňsku se zvýšila zhruba o čtvrtinu. Z dřívějších prohlášení vědců ale vyplývá, že dokud kakapů nebude alespoň 500, nelze hovořit o tom, že by měl druh „vyhráno“.

Poslední letošní mládě označované jako Zephyr-A2-2022 se vylíhlo předminulou sobotu a ochránci ho dokrmují uměle, protože se o něj samice nedokázala dobře postarat. Na úvodním snímku tohoto článku je Zephyr-A2-2022 vlevo ve stáří pouhých tří dní, zatímco vpravo je druhé nejstarší letošní mládě Pearl-A2-2022 ve stáří 37 dní. Kakapové ovšem během hnízdní sezóny pouze nepřibývali. Koncem minulého týdne ochránci oznámili úhyn samice Jemmy, která se starala o dvě mláďata. „Byla extrémně nemocná a i přes nejlepší možnou péči se ji nepodařilo zachránit. Výsledky nekropsie naznačují, že trpěla velkou infekcí, pravděpodobně šlo o aspergilózu,“ uvedli ochránci na oficiální stránce záchranného programu kakapů na Facebooku.

První kakapo soví letošní hnízdní sezóny je na světě. Nazvali ho Pearl-A-1-2022

Opět se objevily problémy s aspergilózou

„Právě probíhající rozbor potvrdil, že šlo o aspergilózu, což nás vede k pečlivému monitoringu celé populace,“ dodali později ochránci. „Dvě Jemmyna mláďata, která jsme dokrmovali uměle, zůstávají v péči The Wildlife Hospital Dunedin. Brzy podstoupí další testy, abychom mohli vyloučit jakékoli plicní problémy.“ Arpergilóza je u kakapů vážným problémem, který ochránci řeší každoročně a vždy na ni uhynou nějací ptáci. Jen výjimečně se podaří některé jedince uzdravit, ale žádá si to delší hospitalizaci a návrat do přírody je jen velmi pozvolný. Další potíží, kterou museli ochránci řešit už tuto hnízdní sezónu, byl nedostatek místa pro hnízdící ptáky. Novozélandské ministerstvo životního prostředí již informovalo, že hledá další vhodný ostrov, kde bylo možné zřídit další rezervaci pro kakapy.

Kakapové se rozmnožují pouze jednou za dva až tři roky v závislosti na úrodě plodů rimu, kterými krmí svá mláďata. Doba líhnutí mladých se pro členy záchranného týmu jedním z neobtížnějších období jejich služby. „Pro tvrdě pracující členy týmu je obrovskou odměnou fakt, že s každým zdravým mládětem, které se vylíhne, roste naděje na zachování kakapů,“ říká manažerka záchranného programu kakapů při novozélandském ministerstvu životního prostředí Deidre Vercoe. Program funguje od roku 1995, kdy v přírodě zbývalo posledních 51 kakapů. „Tým pro záchranu kakapů se musel v roce 2022 vyrovnat s jedinečnou výzvou, jak zvládnout významnou a nepříliš častou hnízdní sezónu kriticky ohroženého druhu uprostřed pandemie Covid-19,“ konstatuje Vercoe.

Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Úvodní foto: Kākāpō Recovery / Lydia Uddstrom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..