Umělé hnízdní budky „kakatube“ způsobily populační explozi kakaduů krátkozobých

Velmi dobré výsledky zaznamenali západoaustralští ornitologové s umělými hnízdními budkami ve tvaru velkých rour u kakaduů krátkozobých v rezervaci Coomallo Creek asi 200 km severně od Perthu. Zatímco v roce 2009 zde přirozeným způsobem vyhnízdilo 41 párů těchto velmi populárních ptáků, loni to už bylo 138 párů. Podle zpravodajského serveru ABC šlo o nejlepší hnízdní sezónu kakaduů krátkozobých v historii. Umělé hnízdní budky připomínají přirozené hnízdní dutiny a ochránci přírody je umisťují vysoko na stromy, takže se v nich kakaduové cítí bezpečně. Podle ornitologa Ricka Dawsona za loňským úspěchem stojí obnova takřka 100 rozpadajících se přírodních hnízdních dutin.

Ochránci navíc loni v rezervaci vyvěsili dalších 79 umělých hnízdních budek ve tvaru klasických dutin. „Plastové budky jsou vynikající, rozhodně lepší, než dřevěné. U těch se kakaduové prokoušou ven, rozkoušou jejich vnitřek,“ uvedl Dawson. „Cílem umělých hnízdních budek je, aby vydržely po dva životy kakadua krátkozobého, což odpovídá asi 70 až 75 letům,“ dodal. Přirozené hnízdní dutiny podle Dawsona vznikají u stromů starších 150 let, takže umělé budky budou „krátkodobou“ náhradou, dokud nevyrostou stromy, které v rezervaci vysazují ochránci přírody. Na přípravě umělých hnízdních budek spolupracují i studenti ze západoaustralských středních škol.

Rekordní let kakadua krátkozobého měřil přes 200 km. Prozradil ho kroužek

Pomáhají i studenti

Například šestnáctiletá Eva Czislowski loni vedla školní projekt na výrobu umělých budek „cockatubes“ („kakatube“) v Shenton Park College. Během školního roku vyrobili 40 budek, které rozmístili po celém regionu. „Umělé hnízdní dutiny jsou pro ptáky něco jako business class. Jsou dokonalé,“ míní studentka. „Jsou velmi prostorné a pro ptáky přitažlivé.“ Vyvěšováním umělých hnízdních budek chtějí ochránci posílit novou generaci kakaduů, což by jim nedostatek přirozených hnízdních dutin neumožnil. V celé Západní Austrálii žije podle odhadů 10 až 60 tisíc kakaduů krátkozobých, kteří jsou rozprostřeni po obrovské oblasti od Geraldtonu po Ravensthorpe. Čas od času se ornitologům daří objevit dosud neznámé populace.

„Nedávno jsme například objevili populaci nedaleko od Kalbarri v Murchisonu, o které dosud nikdo nevěděl,“ přiblížil zpravodajskému serveru ABC Rick Dawson. Ačkoli jde o ohrožený druh, kakadu krátkozobý je podle Dawson poměrně odolný pták. „Pokud by se nám nepodařilo zachránit tento druh, asi bychom nezachránili nic jiného,“ míní. Kakaduové jsou nesmírně přizpůsobiví. Pokud mohou, dávají přednost banksiím, šiškám místních borovic. Když ochránci vysadili jiný druh borovic, ptáci se mu přizpůsobili. Loni se podařilo Dawsonovi vyfotografovat dosud nejstaršího kakadua krátkozobého v přírodě, který byl okroužkovaný před 35 lety. I tento pták hnízdil v umělé hnízdní budce.

Fotograf zachytil nejstaršího kakadua krátkozobého v přírodě. Prokazatelně je mu 35 let

Úvodní foto: Eddy Wajon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..