Fotograf zachytil nejstaršího kakadua krátkozobého v přírodě. Prokazatelně je mu 35 let

Jakého věku se mohou dožít papoušci ve volné přírodě? To je otázka. Předtím, než ornitologové začali vybrané ptáky kroužkovat a různě značit, bylo těžké jakýkoli věk divokého papouška potvrdit. O to překvapivější je přesný údaj o nejstarším volně žijícím černém kakaduovi krátkozobém v Austrálii, kterého zachytil fotograf Rick Dawson. Papouškovi je 35 let, což je o pět let více, než byl dosud předpokládaný věk dožití divokých kakaduů krátkozobých v Austrálii. K potvrzení věku nejstaršího kakadua svého druhu v přírodě napomohla náhoda, díky níž se Rick Dawson při fotografování přírody zaměřil právě na tohoto ptáka: totiž že měl kroužek umístěný na levé noze.

Na levou nohu kakaduy kroužkoval doktor Dennis Saunders, který s tím začal v roce 1969. Dawsonovi tedy bylo jasné, že pták, kterého pozoroval, bude velmi starý. Aby to mohl potvrdit, potřeboval nafotit detail kroužku s dalšími informacemi, podle nichž by bylo možné ptáka přesněji identifikovat. „S mým teleobjektivem mi to trvalo 40 minut a musel jsem udělat asi 200 záběrů během doby, co se kakadu postupně přemisťoval po osmi stromech, než jsem vyfotografoval všechna potřebná čísla na kroužku,“ popsal Rick Dawson zpravodajskému serveru ABC. „Ironií osudu jsem později téhož rána narazil na dalšího samce s kroužkem na levé noze, ale u toho se mi nepodařilo číslo odečíst. Možná bychom tedy měli dalšího kakadua krátkozobého staršího 30 let,“ míní.

Nejstarší známá dvojice kakapů se dožila 40 let. Ochránci je nalezli v hnízdech v březnu 1981

Papoušek se zdržoval jen 6 km od místa, kde se vylíhl

Ptačího „stařešinu“ fotograf zaznamenal v západoaustralském Midwestu, pouhých šest kilometrů od místa, kde se kakadu před 35 lety vylíhl a byl okroužkován. Rick Dawson sleduje a fotografuje ohrožené druhy zvířat mezi Perthem a Geraldtonem už asi 20 let a tímto nálezem byl ohromený. „Spatřit pětatřicetiletého kakadua je nesmírně vzrušující,“ uvedl fotograf. Pták byl podle něj v dobrém zdravotním stavu a zaznamenal, jak se páří se svojí družkou na umělé hnízdní budce. Ty kakaduům krátkozobým vyvěšují ochránci přírody, aby zvýšili šanci na jejich rozmnožování. „Tento konkrétní pták se nacházel u budky číslo 111 a ta se nachází jen šest kilometrů od místa, kde se sám vylíhl, takže jejich věrnost rodnému biotopu je obrovská,“ upozorňuje Rick Dawson.

O kakaduech krátkozobých se tradovalo, že to jsou dlouhověcí ptáci, kteří se začínají rozmnožovat nejdříve ve věku čtyř let. „Náš výzkum ukazuje, že pár spolu musí zůstat 16 až 18 let, aby dokázal vyprodukovat tolik mladých, kteří zachovají stávající početnost jejich populace,“ přiblížil Dawson. Situace se ale výrazně lepší. Zatímco v roce 2009, kdy začaly práce na obnově hnízdních příležitostí pro kakaduy a vyvěšování umělých budek, zaznamenali ornitologové v této oblasti 41 pokusů o hnízdění, letos jich bylo již 132. „Nemyslím si, že by se někdo mohl pochlubit vyššími čísly,“ míní fotograf. Pětatřicetiletého kakadua ochránci nijak nepojmenovali, ale podle Dawsona v tomto případě asi udělají výjimku. „V každém případě to je hvězda, takže o tom budeme muset trochu popřemýšlet,“ směje se.

Uhynul údajně nejstarší papoušek na světě. Kakadu inka „Coockie“ se dožil 83 let

Úvodní foto: Rick Dawson

Předchozí článek

Podařilo se mi odchovat ary hyacintové, prozradil Čestmír Drozdek na přednášce pro chovatele na východu Čech

Dálší článek

Proč se papoušci škubou? Jedním z důvodů je nuda: v přírodě hledají potravu i 18 hodin denně, v zajetí jen hodinu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější