Nejstarší známá dvojice kakapů se dožila 40 let. Ochránci je nalezli v hnízdech v březnu 1981

Kulaté narozeniny dvou prokazatelně nejstarších kakapů sovích slaví v těchto dnech novozélandští ochránci přírody. Samičky Heather a Zephyra se vylíhly v roce 1981, i když přesný den ornitologové neznají. Zephyru kontrolovali jako týden staré mládě v hnízdě samičky Nory 17. března 1981, a to byla přibližně týden stará. V hnízdě bylo ještě jedno mládě, které členové záchranného projektu kakapů pojmenovali Adler. Oba mladé ptáky ochránci monitorovali, dokud neopustili hnízdo. Poté se jim ztratili z dohledu (tehdy se ještě nepoužívaly mikrovysílačky) a zatímco Zephyra byla znovu objevena po devíti letech, s Adlerem ochránci takové štěstí neměli a už na něj nikdy nenarazili. To Heather byla poprvé kontrolována jako mladá jednoletá samička v roce 1982.

Věk Heather vědci mohli odhadnout podle konců letek na zakrnělých křídlech, protože kakapové je mají před prvním přepeřením špičaté. Později se výrazně zaoblí. V době, kdy ochránci poprvé odchytili Heather, ještě netušili, co špičaté konce letek znamenají, ale pořídili si bohatou fotodokumentaci. Díky ní je možné potvrdit, že tento kakapo se vylíhnul někdy v roce 1981.V době objevu Heather ochránci museli bleskově přesunout všechny kakapy z ostrova Rakiura na Hauturu-O-Toi, protože na původním ostrově se přemnožily zdivočelé kočky a decimovaly tamní populaci nelétavých papoušků. „Máme podezření, že tento osud potkal Adlera, ale Zephyra naštěstí přežila a v roce 1990 byla přestěhována na ostrov Whenua Hou,“ píší členové záchranného týmu kakapů na svém blogu.

Kakapové soví expandují na nový ostrov: ochránci vypustili první čtyři samce na Pearl Island

Obě odchovaly mláďata, mezi nimi i Sirocca

Obě jubilantky se později staly úspěšnými matkami. O něco slavnější byla Zephyra, jejíž mládě Hoki bylo vůbec prvním kakapem dokrmeným ručně a mezi její potomky patří i světová „superstar“ Sirocco – kakapo, kterého ochránci používali pro propagaci záchranného programu a cestovat po novozélandských městech, kde ho ukazovali veřejnosti. Zephyra a Heather mají podle ochránců zcela rozdílné charaktery. S Heather si prý není radno zahrávat, při kontrole hnízda úporně brání mláďata. Naopak Zephyra má lidi ráda a když kontrolují její hnízdo, leze po ochráncích a vůbec se jich nebojí. Jedno ale mají společné: pokud je třeba je odchytit kvůli kontrole zdravotního stavu nebo výměně mikrovysílačky, není to vůbec jednoduché. Například u Heather se to kvůli úvodní fotce k tomuto článku podařilo až na sedmý pokus.

Heather a Zephyr zcela jistě nejsou úplně nejstaršími žijícími kakapy, ale jsou jedinými ptáky svého druhu, u kterých lze jednoznačně prokázat jejich věk. Podle dosavadních znalostí se dá předpokládat, že se kakapové mohou dožívat asi 75 až 80 let. Rozmnožování těchto ptáků je velmi komplikované, protože je závislé na úrodě plodů Rimu místních stromů podokarpů. Kakapové hnízdí pouze jednou za dva roky až sedm let. Naposledy je tak stalo v roce 2019 a další hnízdní sezónu vědci očekávají v příštím roce. Ta minulá byla rekordní: díky takřka 80 přeživším mláďatům se mohla populace kakapů rozrůst o třetinu.

Úvodní foto: Brodie Philp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..