Česko vybije kvůli ptačí chřipce 255 000 kusů drůbeže. Padnou i první pokuty pro chovatele

Přes čtvrt milionu kusů drůbeže už musela usmrtit nebo v nejbližších dnech usmrtí veterinární správa v České republice. Jde o důsledek nákazy ptačí chřipkou od začátku letošního roku. Do včerejšího dne Státní veterinární správa (SVS) evidovala celkem 25 ohnisek nákazy, jenom od začátku tohoto týdne přibyly dva nové případy, z nichž jeden představuje zatím největší postižený chov. Jde o slepičí farmu v obci Košičky v okrese Hradec Králové, v níž se nachází 175 000 nosnic. „Ve stejné obci byla v závěru minulého týdne potvrzena ptačí chřipka v komerčním chovu kachen jiného chovatele. Veterinární inspektoři prověřují, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen do chovu nosnic,“ uvedla SVS a nevyloučila tak, že padnou první pokuty za nedodržování opatření proti šíření nákazy.

Dosud největší zasažený chov čítal necelých 30 tisíc kusů kachen. Šlo o farmu, která je součástí větší drůbežářské společnosti Perena specializující se na chov pekingských kachen. Ptačí chřipka postihla devět jejích provozů, které se nachází v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji. Právě od chovu kachen Pereny se mohly nakazit i nosnice na slepičí farmě v Kosičkách. Firmě Perena patří i chov, kde se vyskytlo druhé ohnisko ptačí chřipky za tento týden. Nachází se v obci Záhornice na Nymbursku ve Středočeském kraji a čítá 7 500 pekingských kachen. „Vzhledem k tomu, že se aviární influenza objevila již v devíti provozech jednoho chovatele, je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně, nebo se nedodržovala,“ upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Roznesli nákazu zaměstnanci na podrážkách bot?

Virus ptačí chřipky se přenáší sekrety ptáků od divokých kachen, hus, labutí, volavek, kormoránů a dalších vodních ptáků. Do uzavřených chovů kachen se mohl dostat jedině lidskou chybou buď v podestýlce, pokud firma použila přírodní materiál z okolí rybníků, kde se vyskytovali nakažení ptáci, nebo na podrážkách bot zaměstnanců. V takovém případě stačí zanést trus volně žijících ptáků do provozu a infekce se poté rychle roznese. Veterinární správa již od loňského podzimu upozorňovala chovatele, aby drželi drůbež pokud možno v uzavřených prostorách, nebo výběhy zasíťovali a zamezili tak kontaktu chované drůbeže s divokými ptáky. V postižených regionech pak také doporučovala používat u vchodů do chovných zařízení dezinfekční rohože a zakázat vstup veškerým návštěvám.

Počet utracených ptáků již předčil čísla z let 2017 a 2020 a zasáhl i další chovatele, protože firma Perena byla hlavním tuzemským dodavatelem mladých pekingských kachen do dalších chovů. Výpadek 175 tisíc nosnic také ovlivní činnost dalších zemědělců. „Dnes se proto dopisem obrátíme na Evropskou komisi s žádostí o náhrady za výpadky na trhu. Stejný postup jsme využili v roce 2006 při prvním výskytu ptačí chřipky, Komise tehdy finanční prostředky vyplácela. Chtěl bych také opětovně velmi apelovat na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Úvodní foto: SVS ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..