Proč se papoušci škubou? Jedním z důvodů je nuda: v přírodě hledají potravu i 18 hodin denně, v zajetí jen hodinu

Co vede některé papoušky k tomu, že se v zajetí začnou sami poškozovat a škubat si peří? Podle vědeckého týmu složeného z biologů působících na univerzitách v kanadském Guelphu a anglickém Bristolu může být důvodem nuda. Zatímco v přírodě stráví divocí papoušci 40 až 75 procent času během dne hledáním potravy, u ptáků v zajetí to je jen necelá hodina. Papoušci chovaní v klecích a voliérách navíc dostávají potravu většinou zpracovanou tak, že ji mohou rovnou žrát a nemusí se nijak snažit. Velké druhy papoušků, které jsou známé svojí inteligencí, tak přichází o podněty a mohou se v chovném zařízení či kleci nudit, uvádí vědci ve studii, kterou zveřejnil renomovaný časopis Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Častěji se škubou papoušci, které chovají ženy, zjistili vědci

Lidé chovají v zajetí na 100 milionů papoušků

Na celém světě žije v nějaké formě zajetí až 100 milionů papoušků, podotýkají vědci. Naprostou většinu tvoří domácí mazlíčci chovaní izolovaně od dalších jedinců svého nebo příbuzného druhu. Inteligentnější druhy potřebují duševní stimulaci, jako jsou různé druhy hraček, kvízy, větve na okusování a další předměty, které jim zpestří den, jinak začnou trpět psychickými problémy. Ty se projevují nejčastěji neustálým kousáním do pletiva klece, žvýkáním a vytrháváním vlastního peří nebo jednotvárnými pohyby. „Pokud tito ptáci nejsou stimulováni, vyvolává to obavy o etiku takového chovu,“ zdůrazňují autoři vědecké studie. Vhodnou stimulací mohou být prostornější voliéry s přirozenějším prostředím a řadou podnětů, které ptáky přes den zaměstnají.

Inteligence je pro velké druhy papoušků výhodou, zvláště pokud žijí přirozeně ve volné přírodě. Naopak v zajetí se z výhody může lehce stát nevýhoda, když papoušci žijí v malém prostoru a jejich den je jednotvárný. Většina papouščích druhů je silně sociální a monotónní předvídatelný život jim způsobuje vážné psychické problémy. Naopak pokud jsou vystavováni různým výzvám, baví je to. Loni například vědci vycvičili skupinu papoušků žako k tomu, aby pochopila, že další žako potřebuje jejich pomoc, a následně mu ji skutečně poskytli. „Naše studie poskytuje první empirický důkaz, že inteligentní zvířata mohou v zajetí strádat,“ říká hlavní autorka vědecké práce, profesorka Georgia Mason z Univerzity Guelph. Podle ní je pravděpodobné, že se tyto závěry mohou vztahovat na další inteligentní zvířata, jako jsou lidoopi, sloni a velryby.

Magdalena Žohová: Málokterý papoušek si „sedne“ se svým majitelem, následky pak bývají hrozné

„Nepořizujte si papoušky, pokud na ně nemáte čas“

Vědci pracovali se dvěma zdroji dat: americkým průzkumem z poloviny 90. let minulého století, který se zaměřoval na úspěšnost chovu u více než 30 tisíc ptáků v USA a online průzkumem zahrnujícím data o 1 400 papoušcích v zájmových chovech, kteří reprezentovali 50 druhů. V druhém jmenovaném průzkumu se vědci zaměřili na to, co je považováno za typické chování papoušků a porovnávali to s abnormálním chováním, přičemž sledovali i podmínky, v jakých jsou ptáci chováni, poměr velikost jejich mozku k tělesné hmotnosti, krmivo a další faktory. U ptáků, kteří měli k dispozici přirozenou potravu, včetně ořechů ve skořápce, semen a tvrdého hmyzu, byla menší pravděpodobnost, že se začnou škubat, protože část dne museli věnovat rozlouskávání ořechů a skořápek semen.

„Nevíme, co je pro ptáky, kteří si poškozují peří, nejdůležitější,“ cituje Georgii Mason britský deník Daily Mail. „V ideálním případě by jim měli majitelé poskytovat nezpracované krmivo v přirození podobě, aby se k němu papoušci museli probojovat jako ve volné přírodě,“ říká. Podle jejího mínění jsou papoušci stvořeni pro manipulaci svými ostrými zobáky, a potřebují je používat i v případě, že jim potravu předkládá člověk do misky v kleci nebo voliéře. „Některé druhy se dobře přizpůsobují životu v zajetí, ale některé byste možná neměli chovat, pokud na ně nemáte dost času a nejste dost kreativní,“ dodává Georgia Mason s tím, že dobří chovatelé to vědí a dělají. „Pokud někdo teprve začíná s chovem papoušků, měl by si vybrat druh, který není tak citlivý. Rozhodně by si neměl pořídit papoušky, kteří nejsou vhodní do jeho bytu nebo k jeho životnímu stylu,“ varuje.

Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Julie Corsi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..