Častěji se škubou papoušci, které chovají ženy, zjistili vědci

K zajímavému zjištění dospěli vědci Rutu Acharya a Jean-Loup Rault, kteří analyzovali rizikové faktory vedoucí k sebepoškozování u papoušků chovaných v domácnostech. Monitoringem záběrů exotů, kteří si škubou peří, zjistili, že častěji tímto nešvarem trpí ptáci vlastnění ženami než muži. „U papoušků, kteří byli členy rodiny a starali se o ně muži i ženy, byla menší pravděpodobnost poškozování peří zatímco u papoušků vlastněných výlučně ženami bylo pravděpodobnější, že se budou škubat, ačkoli tento závěr může být ovlivněn typem osoby, která byla ochotna sdílet videa, případně si adoptovala papouška, který se škubal už dříve a jinými proměnnými,“ napsali vědci ve studii „Rizikové faktory pro sebepoškozování peří u ochočených papoušků“ zveřejněné v časopisu Journal of Veterinary Behavior.

Shromažďování dat z videí zveřejněných na sociálních sítích je metoda známá jako „video mining“ a umožňuje vědcům studovat chování zvířete v domácím prostředí, aniž ho mohli rušit. „Tuto techniku jsme použili právě u ochočených papoušků, u nichž může nevhodné prostředí, v němž jsou chováni, nebo nedostatek sociálního kontaktu, vést k různým druhům problémového chování, přičemž tím největším problémem je škubání peří,“ uvedli autoři studie. Při analýze videí vědci zaznamenávali údaje o stavu opeření papouška, jeho druh, pohlaví, věk, původ a další problémy s chováním. „Také nás zajímalo, kdo je jeho majitelem, jak často dochází k interakci mezi zvířetem a člověkem, zda se v domácnosti nachází další papoušci či jiní mazlíčci, velikost a umístění jeho klece, vybavení hračkami a enrichment (zpestření života papouška v domácnosti, pozn. red.),“ dodali autoři studie.

Žena vyhodila živého papouška v plastovém pytli do schránky, zvířecí útulek ho zachránil

Podobné závěry se podařilo prokázat i u psů

Biology také zajímalo, zda se majitelé škubajících se papoušků pokoušeli s tímto nešvarem něco dělat a s jakým výsledkem. Zjistili, že pokud se v domácnosti nacházeli další mazlíčci, ovšem ne ptáci (například psi nebo kočky) a papoušci dostávali od svých majitelů pravidelně ovoce a zeleninu, a měli k dispozici různé hračky a větve na okus, snižovalo to riziko sebepoškozování peří. Častější výskyt škubajících se papoušků u majitelek – žen se podařilo vědecky prokázat vůbec poprvé. „Ženy vlastnily dvakrát tolik škubajících se papoušků v porovnání s mužskými majiteli, zatímco drtivá většina z monitorovaných papoušků žila v domácnosti obývanými celými rodinami. Jde o zcela unikátní informaci, protože předchozí průzkumy neprokázaly žádný vliv pohlaví majitele na pravděpodobnost, že si papoušek začne škubat peří,“ konstatují autoři průzkumu.

K podobným závěrům však dospěl jiný výzkum uskutečněný v roce 2014 na psech. Tehdy se ukázalo, že psychicky nejvyrovnanější psi žili v úplných rodinách s malým rizikem rozchodu páru, zatímco psi vlastnění výhradně ženami nejvíce trpěli úzkostmi. Ale zpět k aktuálnímu výzkumu papoušků: polovina škubajících se ptáků dostávala od svých majitelů jako krmivo pouze granule nebo suchou směs zrní. Naprostá většina sledovaných papoušků ale měla k dispozici pravidelně i ovoce a zeleninu. Studie upozornila na důležitost prostředí, v němž se papoušek nachází, a časté podněty pro obohacení jeho každodenního života.

Přibývá týraných papoušků. Lidé často nevědí, co všechno jejich chov obnáší

Úvodní foto: Jamiesparrothelp.wordpress.com

1 komentář

  1. Petr Kosina napsal:

    Je prekvapujici, ze se autorum podarilo tenhle clanek publikovat. Korelace neni dukazem kauzality (priciny)! Sami autori uvadi, ze zeny daleko casteji adoptuji papouska ktery se uz skube. Navic, tento clanek je zalozeny na studii pouze 56 papousku jejichz videa vlastnici sdileli na socialnich sitich. Coz samo o sobe uz je velky filtr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!