Austrálie se připravuje na první kontinentální sčítání kakaduů hnědohlavých

Jak velká je ve skutečnosti divoká populace kakaduů hnědohlavých, nejméně známého druhu černého kakadua? Na tuto otázku budou moci brzy odpovědět ornitologové ze společnosti BirdLife Australia a programu Glossy Black Conservancy, kteří naplánovali na tuto sobotu 26. března vůbec první kontinentální sčítání kakaduů hnědohlavých. Proběhne na území Queenslandu, Nového Jižního Walesu a Victorie a zúčastní se ho na 500 dobrovolníků, kteří absolvovali workshop s informacemi, jak rozeznávat samce, samice a mladé ptáky i hnízdní chování těchto kakaduů. Vědci chtějí sčítáním zjistit, nakolik papoušky ovlivnily ničivé požáry, které v letech 2019 a 2020 zničily řadu hnízdišť a zdrojů potravy.

„Data shromážděná během sčítání Great Glossy Count budou využita pro obnovu lesů zničených požáry podle toho, kde se budou vyskytovat hejna těchto papoušků a kde budou zaznamenány krmné stromy, které je třeba chránit,“ vysvětlili organizátoři sčítání. Všichni dobrovolníci, kteří se zúčastní této akce, projdou školením, aby dokázali rozeznat stromy, které kakaduové hnědohlaví využívají jako zdroj potravy a jak vypadají zbytky potravy po přítomnosti kakaduů, ale také různé druhy chování těchto ptáků. BirdLife Australia je také naučí používat aplikaci BirdData, jejímž prostřednictvím budou zaznamenávat pozorování kakaduů hnědohlavých. Organizace také vydala speciální příručku se základními údaji o druhu i nejbližších příbuzných černých kakaduech.

Klíčová je ochrana přesličníků coby zdroje potravy

„Minulý týden se přihlásilo na 200 lidí na webinář o kakaduech hnědohlavých a jejich potravě. Celý jsme ho nahráli a nyní ho můžou další zájemci zhlédnout zpětně na YouTube,“ upozornili zástupci projektu Glossy Black Conservancy na své oficiální stránce na Facebooku. Sčítání papoušků je důležité také kvůli ochraně stromů přesličníků, jejichž šišky jsou hlavním zdrojem potravy kakaduů hnědohlavých. To se ukázalo jako klíčové při nedávných protestech obyvatel jihoaustralského pobřežního letoviska Noosa, kde developeři vykáceli při přípravě stavební parcely pro seniorské centrum důležité stromy, na které se kakaduové létali každoročně krmit. Ačkoli petici proti kácení podepsalo 62 tisíc lidí, stromy to nezachránilo.

Noosa je přitom velmi důležitou lokalitou, kde byla při loňském regionálním sčítání kakaduů hnědohlavých z celého Queenslandu zaznamenána celá třetina ze 164 ptáků. Z toho 88 procent na jednom jediném místě. Z pozorování vyplynulo, že ptáci dávají při vyhledávání potravy přednost konkrétním stromům a navštěvují je i několik let po sobě. Ignorují přitom i vedlejší stromy, které mohu být obsypané šiškami. Jenom v loňském roce zalétávalo na jeden konkrétní strom v Noosa na 40 kakaduů hnědohlavých. I tento strom však letos padl za oběť připravované stavby centra pro seniory. Stavební firma plánuje vykácet celkem 56 přesličníků, ale slibuje jich na jiných místech vysadit přes tisíc. Toto místo má být vzdálené do jednoho kilometru od původní lokality.

Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Úvodní foto: Glossy Black Conservancy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..