UVNITŘ GALERIE – Takřka dvacet druhů papoušků v šedesáti jedincích obdivovali účastníci sobotního srazu chovatelů volně létajících a dalších papoušků v kempu Dubina u Vysoké Pece na Chomutovsku. Akci tradičně pořádala Radka Fejfarová s Janem Havránkem a majitelé volně létajících papoušků strávili na místě často celý víkend. K vidění bylo několik arů hyacintových, arové zelenokřídlí, arové ararauna, kříženci ary zelenokřídlého a ararauny zvaní ara harlekýn, arové kaninda, arové marakány, kakaduové bílí, žlutočečelatí, růžoví, korely chocholaté, žakové velcí, eklekti různobarví, amazoňani modročelí, aratingové žlutí, alexandři velcí, alexandři rudohlaví mutace lutino, papoušci patagonští a pyrurové zelenolící.
Setkání mělo i doprovodný program, na místě bylo několik stánků se suvenýry s papouščí tematikou, stánek Společnosti Laguna, která se stará o nechtěné a zanedbané papouščí domácí mazlíčky či pražské veterinární kliniky VetExotic zastoupené MVDr. Sebastianem Francem, který úzce spolupracuje právě s Lagunou. Právě Sebastian Franco a jednatelka Společnosti Laguna Magdalena Žohová měli na srazu přednášky o zdravotních problémech exotických ptáků a záchraně nechtěných mazlíčků. Zlatým hřebem programu pak byla fotopřednáška cestovatele Františka Brzáka o fotografování divoce žijících papoušků ve Venezuele. František Brzák na sraz tradičně dovezl vlastního aru hyacintového.
Ani letošní sraz se neobešel bez „útěkářů“, všichni se ale vrátili
Účastníci přednášky se dozvěděli, proč je Venezuela nebezpečná pro turisty, jak se spí pod
nejvyšším vodopádem světa, jak se hledá harpyje pralesní, či jak si podrbat mravenečníka ve volnosti a jak se dráždí krokodýl orinocký. František Brzák také prozradil, jak dopadla jeho jízda na býkovi bez sedla a jak strávil týden mezi indiány v deltě mohutné řeky Orinoko. Samozřejmě to všechno nebylo jen o papoušcích, ale i dalších zvířatech a divoké přírodě, protože František Brzák při svých výpravách odmítá strávit byť jen jediný den v hotelu ve městě a každou chvilku chce využít na fotografování divokých zvířat (focení živočichů v zoologických zahradách odmítá).
Ne všichni papoušci na srazu létali volně a ne všichni „volnoletci“ se vraceli ke svým majitelům. Během setkání tak účastníci hledali zalétnutou samici ary zelenokřídlého, která v neznámém prostředí ztratila orientaci, a také samce ary ararauny, jehož se podařilo odchytit až následující den v neděli. Tento papoušek si udělal „výlet“ na pivní slavnosti v Červeném Hrádku. Všichni papoušci se ale nakonec shledali se svými majiteli a dostali se v pořádku domů. Počasí se účastníkům vydařilo a organizátoři se těší už na další ročník, který se odehraje znovu v polovině června v kempu Dubina u Vysoké Pece. Volnoletci se mezitím sejdou například 1. července u vodní nádrže Rozkoš nebo první srpnovou sobotu v kempu Nový Malín u Šumperka.
Ani déšť nepřekazil druhý ročník srazu chovatelů papoušků ve Vysoké Peci u Chomutova
Úvodní fotografie a galerie: Radka Fejfarová