Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Kypr

UVNITŘ TABULKA – Kypr je jednou ze čtyř evropských zemí, které mají vlastní pozitivní seznamy zvířat a loni jejich ministři zemědělství žádali Evropskou komisi, aby vznikly i celoevropské seznamy (je to jedna z inciativ, na jejichž základě Evropský parlament v listopadu 2022 přijal usnesení, ve kterém vyzval Evropskou komisi k přípravě studie, zda by takové seznamy měly smysl). Sám Kypr svoje národní pozitivní seznamy zvířat, u nichž je povolený zájmový chov a držení v zajetí coby domácích mazlíčků, teprve dva roky. Kyperská sněmovna je přijala 18. února 2021 a zároveň s nimi zakázala prodej a držení volně žijících savců. Zpřísnily se také podmínky pro chov zvířat v zajetí a ve specializovaných obchodech.

Zákon přivítaly zejména nevládní organizace na ochranu zvířat, které však prosazovaly mnohem restriktivnější přístup s veškerým zákazem chovu exotických zvířat. Kyperský seznam má sice jen 21 položek, ale v podstatě zahrnuje asi nejvíc zvířecích druhů ze všech pozitivních seznamů v zemích EU. U třídy ptáků, plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých povoluje chovat prakticky cokoli, ovšem s několika výjimkami. U obojživelníků a plazů je zakázán chov jedovatých druhů, u bezobratlých pak není možné chovat jedovaté druhy pavouků a štírů. U plazů ještě kyperský seznam zakazuje chov hroznýšovitých a krajt a také veškerých druhů krokodýlů. U ryb ani ptáků žádné omezení neexistuje.

Savců se může chovat minimum, hlodavci ale všichni

Největší omezení se týká savců. Chovatelé nesmí vlastnit žádné opice, velké kočkovité, psovité i medvědovité šelmy, ale na druhou stranu je povolen chov všech druhů řádu hlodavců bez výčtu konkrétních zástupců, jak to mají definované například pozitivní seznamy v Nizozemsku, Belgii nebo Lucembursku. U domácích a hospodářských zvířat jako je dobytek, prasata, kozy, ovce, koně apod. pozitivní seznam umožňuje radnicím jednotlivých obcí místními vyhláškami upravovat podmínky nebo přímo zakazovat jejich chov, zejména pak v městské zástavbě. Zpřísnily se i tresty za týrání zvířat a za špatné zacházení se zvířaty. Kypr dokonce nechal vycvičit speciální jednotku policistů, která se věnuje těmto deliktům.

Co se tedy ve vztahu ke zvířatům vnímáno jako trestný čin? Zabití zvířete, organizování soutěží mezi zvířaty nebo se zvířaty, při kterých je s nimi špatně zacházeno nebo jsou zabíjeni, nucení do fyzické námahy a výcviku, které hraničí s mučením a uvazování nebo přitahování zvířete k vozidlu způsobem, který mu způsobuje stres, poranění nebo utrpení. Za tato porušení zákona hrozí odnětí svobody na tři roky nebo pokuta 10 tisíc euro, případně obojí. Při opakovaném porušení zákona se trest zvyšuje až na pět let odnětí svobody a pokutu 20 tisíc euro. Jedním rokem odnětí svobody a pokutou až 10 tisíc euro můžou soudy potrestat provinilce za přeplněnost dopravního prostředku zvířaty, uvázání psa na veřejném místě, pokud není dočasné, chov nebo izolace psa nebo kočky na balkóně, terase nebo střeše a podávání látek za účelem změny jejich fyzické výkonnosti.

Vznikne celoevropský seznam povolených zvířat, které bude možné chovat v zajetí?

Image by wirestock on Freepik

Předchozí článek

Přisvěcujete papouškům v noci ve voliérách?

Dálší článek

Liberecká zoo dokončuje nový pavilon pro nestory kea. Představí ho už na jaře

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější