Liberecká zoo dokončuje nový pavilon pro nestory kea. Představí ho už na jaře

Zcela nový pavilon s dvěma venkovními voliérami a vnitřní expozicí pro novozélandské papoušky nestory kea dokončuje v těchto dnech liberecká zoologická zahrada. Jde o jednu z investičních novinek, kterou zoo představí návštěvníkům už v průběhu letošního jara. Zoo Liberec je jednou z mála tuzemských, ale i evropských zahrad, které se daří nestory kea pravidelně rozmnožovat přirozeným způsobem pod rodiči. V současné době chová dva páry těchto papoušků, kteří jsou známí vysokou inteligencí a potřebou neustálé aktivity a podnětů. Nový pavilon vzniká v horní části areálu zoo přestavbou léta nevyužívané dřevěné budovy, která kdysi sloužila jako letní toalety.

„Jsme jedna z mála organizací na světě, které se daří nestory kea pravidelně úspěšně odchovávat. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli postavit jim zcela nový samostatný pavilon, díky kterému získají tito mimořádně chytří a ohrožení papoušci lepší a důstojnější chovatelské podmínky,“ uvedl zoolog a kurátor ptáků v liberecké zoo Jan Hanel. Stavba, která vyjde zahradu zhruba na sedm milionů korun, bude jednou z novinek, kterou zoo představí návštěvníkům v letošní sezóně. Nestoři kea momentálně v Liberci obývají venkovní expozice pavilonu tropů původně určené pro zoborožce. Od nového prostředí si zoologové slibují víc podnětů pro tyto chytré ptáky a také pokračování v úspěšných odchovech.

Liberecká zoo slaví velký úspěch s nestory kea: letos odchovávají přirozenou cestou čtyři mláďata

Odchovaly je i zoo v Praze, Brně a Zlínu

Liberecká zoo odchovala nestory kea poprvé v roce 2014 (oplozená vejce ale měl pár již o rok dříve, kdy je rozbil), kdy však samice odmítla sedět na snůšce a vejce tak musely být odebrány do líhně a mláďata byla odchována ručně. O rok později již pár odchoval přirozenou cestou jedno mládě až do jeho osamostatnění. V roce 2016 dokonce stejný pár odchoval bez pomoci ošetřovatelů hned čtyři mláďata. V Liberci tyto papoušky chovají od roku 2008, kdy také došlo k prvnímu odchovu tohoto papouška v České republice. Úspěch slavil jihočeský chovatel Lubomír Palkovič, který poté s libereckou zoo úzce spolupracoval. Nestory kea si postupně pořídily i další tuzemské zoologické zahrady v Praze, Brně, Zlínu a Plzni.

Papoušky se daří rozmnožovat i těchto zoo. Například v pražské zoo poprvé odchovali mládě nestora kea v roce 2020, ovšem ručně. Ve stejný rok je rozmnožili i v Zoo Zlán. O rok později se podařil přirozený odchov dvou mláďat v brněnské zoologické zahradě. Šlo o vůbec první hnízdění za 20 let, co Zoo Brno tyto papoušky chová a hned se podařilo mláďata odchovat pod rodiči. Nestory kea rozmnožují sporadicky i soukromí chovatelé v České republice. Kromě Lubomíra Palkoviče se to jedno podařilo i dalšímu jihočeskému chovateli Jindřichu Veselskému, který v roce 2019 odchoval uměle jedno mládě. Od té doby se mu ale úspěch nepodařilo zopakovat a snaží se keům upravit prostředí tak, aby zahnízdili přirozeně a mláďata odchovali sami.

Lubomír Palkovič: Nestorové kea jsou moje srdeční záležitost. Kdo si je pořídí, už je nedá pryč

Úvodní foto: Zoo Liberec

Předchozí článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Kypr

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. února 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější