Přisvěcujete papouškům v noci ve voliérách?

UVNITŘ ANKETA – Občas se na sociálních sítích objeví zajímavá a plodná diskuse, jako například nedávno o tom, zda je potřeba papouškům v zázemí voliér na noc svítit nebo ne. Utkali se v ní příznivci i zarytí odpůrci svícení, ale nebyla to klasická facebooková výměna názorů, kdy není daleko od sprostých nadávek. Noční přisvěcování ve vnitřních voliérách je opravdu zajímavé a praktické téma. Sám jsem ho řešil při stavbě voliér a dal jsem na rady zkušených, že se vyplatí papouškům na noc zapnout alespoň „chůvičku“, tedy světlo do zásuvky, které se používá u malých dětí, aby se při probuzení v noci nebály tmy. U papoušků to je praktické zejména kvůli nenadálému polekání, kdy se mohou rozlétnout hlava nehlava dopředu a ve tmě si zlomit vaz.

V mých voliérách mám noční přisvěcování pojištěné hned dvakrát. Jakmile se začne venku stmívat, rozsvítí se v obslužné chodbě čtyři UV zářivky, které jsou nastavené na postupné stmívání, až se po deváté večer (zimního času) dvě z nich vypnou úplně a dvě zbylé sníží intenzitu osvětlení na 10 procent. Takto svítí po celou noc, až se po rozednění automaticky vypnou na základě světločivné buňky. Noční přisvěcování mám ale pojištěné i pro případ výpadku elektrického proudu. V jedné ze zásuvek v obslužné chodbě mám nastálo umístěnou onu „chůvičku“, která i po vypnutí proudu nadále svítí ze své vnitřní baterie a vydržela by tak svítit minimálně po celou jednu noc.

Obslužná chodba ve vnitřních voliérách s plným osvětlením (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Stejné zázemí při nočním osvětlení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ptákům noční přísvit spánek neruší

Zkoušel jsem i variantu úplné tmy, ale to je v zástavbě rodinných domů trochu ošidné, protože nikdy nevíte, kdy někteří sousedé naplánují na večer nějaké oslavy s ohňostrojem nebo jenom klasickým grilováním a ptáci vyvedení z míry by se mohli ve tmě poranit. Přisvěcování mi také umožňuje přijít do voliér kdykoli v průběhu večera, pokud tedy zapomenu včas vyzvednout misky se zbytky krmení, a ptáci nejsou vystrašení, jako by byli v případě, že bych v úplné tmě najednou rozsvítil. Přísvit na 10 procent intenzity plného osvětlení bohatě stačí pro pohyb v obslužné chodbě a ptáci vědí, kdo přišel a nejsou nervózní. Důležité to je zejména u mláďat, která nedávno opustila budku a jsou ještě poněkud divočejší a snadněji se vyplaší.

Svícení ve voliérách je důležité i ve chvíli, kdy dopředu očekáváte, že v okolí proběhne něco mimořádného, jako jsou zmiňované oslavy, ale třeba i Silvestr a podobné veselice. Ptáky uvnitř voliér vyleká jak hluk, tak především záblesky světla přes výletová okna. Pokud se uvnitř svítí, nebo alespoň přisvěcuje, není světelný šok zvenku tak intenzivní a ptáci nejsou tak vystresovaní. A nemusíte se obávat, že by si papoušci na noční přísvit nezvykli a nespali kvůli němu. Někteří ptáci stejně nocují v budkách, takže je světlo v obslužné chodbě nijak neruší, a ti, co spí na bidlech, si stejně zavrtají hlavu pod křídlo a také jim světlo nijak nevadí. A těch pár korun ročně za klidnější noci našich opeřenců stojí.

Papoušci na sněhu? Jde to, když dodržíte několik základních pravidel

[poll id=“109″]

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Hysterie okolo ptačí chřipky představuje pro chovatele větší riziko než pozitivní seznamy zvířat EU

Dálší článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Kypr

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější