Papoušci na sněhu? Jde to, když dodržíte několik základních pravidel

Mrazivé počasí posledních dní a sníh přinutily mnohé chovatele papoušků zavřít opeřence nadobro do vnitřních zázemí a zimovišť bez možnosti vylétnout do venkovních voliér. Zní to asi logicky, protože především tropičtí papoušci by se ve své domovině jen těžko s takovými podmínkami potkali a sníh by nezažili asi nikdy. Jenže papoušci chovaní v zajetí často představují několikátou generaci odchovanou v naprosto jiných podmínkách než v přírodě. A například papoušci pocházející z jižní části Austrálie ve volnosti zažívají zimy jako u nás, včetně sněžení a mrazu. Jak se tedy v zimě postavit k možnosti vypouštění papoušků do venkovních voliér a kdy už jde o trápení, které nemusí dobře skončit?

1. Teplota není zásadní, počasí ano

Z vlastní zkušenosti vím, je rozdíl, když vypustíte papoušky do venkovních voliér při teplotě například -5°C, ale je bezvětří a slunečno, a při plus 4°C za větru a deště. Při mrazivých dnech se papoušci ve venkovních výletech drží jen chvíli, ale rozhodně jim to prospěje: dostanou se na čerstvý vzduch, slunce jim dodá potřebný vitamín D a vnitřní prostory zimoviště se vyvětrají, což je obzvláště v zimních měsících hodně důležité. Klíčová je doba, kterou papoušci venku na mrazu stráví. Proto je lepší vypouštět je až odpoledne, aby ve venkovní voliéře netrávili celý den. Omezí se tak také průvan v zimovišti, který papouškům škodí víc než časově omezený pobyt venku.

2. Ptáci musí mít kdykoli možnost vrátit se do tepla

I když papoušky v zimě vypouštíme do venkovní voliéry, kdykoli by měli mít šanci se sami vrátit zpět do vytápěného zázemí. To znamená, že výletové okno by mělo zůstat po celou dobu jejich pobytu venku otevřené, byť se to leckomu může zdát zbytečným topením pánubohu do oken. Ptáci by se měli cítit komfortně a pokud je jim zima, sami si zalezou zpět do zázemí. Rozhodně by neměli mít možnost zůstávat venku v noci. To neplatí pro odolné australské druhy, ale i ty by měly mít ve voliéře závětří a budky pro přenocování, pokud jsou celoročně ve venkovní voliéře.

Vytápěný „kriminál“ vs. nedobrovolné otužování až na hranu: a jak zimujete papoušky vy?

3. Doba strávená venku musí být omezená

Oproti zbytku roku je v zimě mnohem větší nebezpečí, že papoušci ve venkovních voliérách nastydnou. Proto je dobré jejich pobyt venku omezit a neotevírat jim průletová okna už ráno nebo dopoledne. Využijte toho, že se brzy stmívá a otevírejte venkovní voliéry hodinu nebo dvě před smrákáním. Pokud se vám v zázemí automaticky rozsvěcí světlo, papoušci za ním půjdou a sami se se setměním vrátí do zázemí. Nezapomeňte jim pak včas zavřít výletová okna, aby mráz příliš neochladil zázemí. V těchto dnech je tedy dobré papoušky vypustit například ve dvě hodiny odpoledne a zavřít je okolo čtvrté odpoledne.

4. Nekrmte papoušky venku

I když někteří chovatelé mají krmné pulty nebo misky umístěné ve venkovní voliéře, v zimě papoušky venku nekrmte (to platí samozřejmě pro ptáky, kteří mají k dispozici uzavíratelné zázemí, které je v zimě vytápěné). Přemrzlé krmivo může natropit více škody než užitku, nemluvě o aktuální nákazové situaci s ptačí chřipkou, která se šíří zejména trusem nemocných divokých ptáků. Ten se může lehce dostat do krmné misky ve venkovní voliéře, zatímco v zázemí nikoli. To samé platí o pitné vodě, která navíc může ve venkovní voliéře zamrznout, takže se papoušci nebudou moci napít.

5. Mazlíčky ven nepouštějte, pokud na to nejsou zvyklí

Při zimním pouštění papoušků do venkovní voliéry také hraje důležitou roli teplota, na jakou jsou zvyklí po většinu dne. Jinak to je s papoušky chovanými ve voliérách a jinak s domácími mazlíčky, kteří obývají stejné místnosti jako lidé a jsou tedy v zimě zvyklí na teploty nad 20°C. Pro ty by pobyt venku na mrazu znamenal teplotní šok, který by nemusel dobře skončit. Výjimku tvoří domácí mazlíčci vycvičení na volný let, s nimiž majitelé chodí ven po celý rok. Přesto je třeba si dobře rozmyslet, zda je vhodné v zimě volné létání riskovat, protože pokud se papoušek zalétne, obvykle mrazivou noc nepřežije. Vhodnější je tedy přes zimu využívat možnosti volného létání v tělocvičnách anebo nafukovacích sportovních halách.

Papoušci a zima: pouštět ven, nebo ne?

6. Nikdy papoušky k pobytu na mrazu nenuťte

Pokud papouškům umožňujete i v zimě vylétnout do venkovní voliéry, nikdy je k pobytu na mrazu nenuťte. Otevřete jim výletové okno, ale nechte čistě na nich, zda se budou chtít ven podívat nebo ne. Jsou ptáci, kteří jsou okamžitě ochotní vylétnout ven, i tací, kteří tak nikdy neučiní. Svoji roli může sehrát i sníh, kterého se papoušci mohou obávat. Naopak jsou druhy papoušků, které sníh milují a hrají si s ním. Ať už jde o nestory kea, kteří se přirozeně vyskytují ve vysokohorských partiích Nového Zélandu s věčným sněhem, nebo amazoňany, pro které je sníh něčím, s čím by se ve své domovině nikdy nesetkali. Záleží ovšem pták od ptáka, jak si venkovní pobyt v zimě oblíbí.

Máte vlastní zkušenosti s vypouštěním papoušků do venkovních voliér během zimní sezóny? Podělte se o ně s námi v diskusi pod článkem.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. prosince 2022

Dálší článek

Pár tipů na vánoční dárky pro chovatele papoušků na poslední chvíli

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější