Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Pár tipů na vánoční dárky pro chovatele papoušků na poslední chvíli

Pouhých pět dní zbývá do Štědrého večera, a to je opravdu nejvyšší čas obstarat poslední vánoční dárky. Lámete si hlavu, čím obdarovat chovatele papoušků? Připravili jsme pro vás několik tipů na dárky na poslední chvíli, které stihnete pořídit, pokud je objednáte ještě dnes. Jsou mezi nimi knihy, časopisy, suvenýry a další zajímavosti, které se u chovatele rozhodně neztratí. Pokud se rozhodnete chovatele obdarovat živým dárkem, nezapomeňte, že u některých druhů papoušků je nutná registrace CITES a prakticky u všech papoušků vyjma andulek, korel a agapornisů růžohrdlých by měl být jasný původ zvířat.

550 otázek a odpovědí pro chovatele papoušků

Publikace manželů Vaidlových poutavým způsobem odpovídá na základní otázky týkající se chovu papoušků. Helena Vaidlová je uznávaná aviární veterinářka, která provozuje vlastní praxi (veterina Mada) v Kralupech nad Vltavou a Antonín Vaidl je dlouholetým kurátorem chovu ptáků v Zoo Praha, pro niž Helena Vaidlová zajišťuje veterinární péči o ptáky.

Publikace o 360 stranách je zaměřená jak na chovatele, tak na mazlíkáře, tedy majitele ochočených papoušků, což je celkem unikátní řešení. Autoři nic neopisovali z jiných publikací, veškeré rady jsou z jejich vlastní hlavy a psané na základě vlastních zkušeností. Knihu vydalo nakladatelství Fynbos, které stojí i za dvouměsíčníkem Papoušci, jednoho z dvou tuzemských časopisů pro chovatele exotického ptactva.

Doporučená maloobchodní cena: 690 Kč (koupíte zde)

Tony Silva: Amazon Parrots

Po úspěšné úvodní knize edice Nová Exota o papoušcích ara přichází stejnojmenné vydavatelství s další výpravnou publikací věnovanou amazoňanům. Jejím autorem je opět americký chovatel, ornitolog a publicista Tony Silva. Tentokrát však dostalo přednost mezinárodní vydání v angličtině, takže na českou verzi si budeme muset ještě chvíli počkat.

Každopádně anglická verze je už nyní k dostání v České republice a nejde o nic malého: 530 stran formátu A4 s pevnou vazbou a více než 600 fotografiemi, včetně unikátních záběrů z přírody od českého fotografa Františka Brzáka je asi nejrozsáhlejší publikací, která kdy o amazoňanech vznikla. A tomu také odpovídá její cena.

Doporučená maloobchodní cena: 1700 Kč (koupíte zde)

Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo

Málokterá zoologická zahrada má v čele takového psavce jako pražská zoo. Miroslav Bobek vydal letos na podzim další soubor zápisků ředitele zoo s příběhy nejen z Prahy, ale především z cest za zvířaty po celém světě. Najdete mezi nimi i kapitolu věnovanou trichům orlím, indonéským papouškům připomínajícím spíš dravce, které pražská zoo vystavuje v Rákosově pavilonu. Od druhého páru v zázemí již zoo odchovala (byť uměle) mláďata.

Trichy získala pražská zoo od svého dlouholetého spolupracovníka Čestmíra Drozdka, který je v České republice odchoval jako první a jejich chovu se úspěšně věnuje i nadále. S pražskou zoo spolupracuje i na chovu zoborožců a ze své pily v České Kanadě dodával do Rákosova pavilonu kmeny stromů a materiál pro přírodní budky.

Doporučená maloobchodní cena: 325 Kč (koupíte zde)

Birds of the Mesozoic (Ptáci druhohor)

Komplexní ilustrovaný průvodce ptáků od jejich vzniku po vymření dinosaurů je první knihou svého druhu a nabízí velmi detailní zpracování jednotlivých druhů létavců od paleontologa Juana Banita a ilustrátora Roca Olivého. Obsahuje více než 250 barevných ilustrací o více než 200 druzích ptáků. U každého je uvedeno, kde se vyskytoval, jaké byly jeho rozměry – od prvních opeřených dinosaurů až po vznik moderních ptáků v pozdní křídě.

Titul vydalo nakladatelství Lynx, které se specializuje na ilustrované encyklopedie zvířat, zejména pak ptáků. Titul je v angličtině. Stejné vydavatelství stojí i za nejvýpravnější edicí Encyklopedie ptáků, ale také za knihou All the birds of the World (Všichni ptáci světa), která vyšla v loňském roce a obsahuje ilustrace všech dnes známých ptačích druhů, ale také těch, které vyhynuly za posledních několik set let.

Doporučená maloobchodní cena: 29 euro (koupíte zde)

Originální obrazy papoušků ara

Tento dárek by mohl chovatelům udělat velkou radost, protože ho budou mít stále na očích. Jde o originální kreslené obrazy papoušků rodu Ara od Lucie Izerové, které v různých formátech nabízí e-shop našeho webu Ararauna.cz. Lze je pořídit jak zarámované, tak samostatně (pouze ve formátu A2 a A4). Kvalitní digitální tisk zachovává věrné barvy jako u originálu. Nezarámované plakáty ve formátu A3 lze pořídit jednotlivě, ve formátu A4 pak v kombinaci tří různých vybraných druhů papoušků.

Stejné motivy e-shop nabízí i na originálních hrníčkách a plecháčcích, společně s logem webu Ararauna.cz.

Doporučená maloobchodní cena: od 279 do 899 Kč (koupíte zde)

Image by valeria_aksakova on Freepik

Předchozí článek

Papoušci na sněhu? Jde to, když dodržíte několik základních pravidel

Dálší článek

Papouščí mazlíček pod stromeček: jak postupovat první dny po Vánocích

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější