Papouščí mazlíček pod stromeček: jak postupovat první dny po Vánocích

Tento text není určen dlouholetým chovatelům papoušků nebo mazlíkářům. I letos se ale pod mnoha vánočními stromečky objeví klec s papouškem, ať už andulkou nebo nějakým středně velkým či dokonce velkým druhem. Pořídit si papouška je lákavé, ale zároveň jde o velkou zodpovědnost. Jsou to inteligentní zvířata, která se nedají srovnávat se psy nebo kočkami, protože vyžadují více pozornosti a mají specifické potřeby. Bohužel stejně jako u jiných domácích mazlíčků u nich hrozí, že se jim noví majitelé budou extrémně věnovat jenom prvních pár dní nebo týdnů a poté jejich zájem o zvíře opadne. Smyslem tohoto článku je seznámit budoucí majitele ochočených papoušků se základními potřebami exotů.

1. Nechte papouška nejprve v klidu rozkoukat

Příchod papouška do domácnosti není velkou změnou pouze pro jeho nové majitele, ale především pro samotného ptáka. Papoušci jsou náchylní na stres, a proto není dobré, když jsou hned od začátku vystavováni přílišné pozornosti a vynucenému kontaktu. Zkrátka se na ně nesmí spěchat, protože jinak by si mohli vypěstovat psychologický blok a budou se vás bát, což není u domácího mazlíčka žádané chování. Vyberte klidné místo, kde bude mít papoušek klec a od stromečku ho tam odneste, aby se mohl v klidu rozkoukat. Takové místo by nemělo být příliš frekventované, ale zároveň by nemělo jít o úplnou samotku – papoušek by na vás měl vidět a pomalu se seznamovat s členy a chodem domácnosti.

10 důvodů, proč papoušek není vhodným dárkem pod vánoční stromeček

2. Poskytněte papouškovi vodu a krmivo

Hned od začátku by měl mít papoušek k dispozici misky s krmivem a vodou. Měl by na ně vidět z bidýlka, protože mu bude chvíli trvat, než se odváží slézt ke krmení. Určitě pomůže, kdy budou misky umístěné hned vedle bidýlka. Pokud mu poskytujete ovoce a zeleninu, pamatujte na to, že byste měli zbytky po 24 hodinách odstranit, aby se nezkazily. To samé platí o výměně pitné vody. U menších druhů, jako jsou andulky, se často do klece umisťují i koupátka. Také v nich byste měli vodu alespoň obden měnit, i když se v nich papoušek zpočátku nebude koupat.

3. Nenuťte papouška ke kontaktu, nechytejte ho

Základní chybou novopečených majitelů papoušků je představa, že si s ním budou hned od začátku hrát. Ano, ručně dokrmená mláďata jsou často kontaktní od prvního okamžiku, ale neplatí to vždy. Uvědomte si, že jste pro ně zcela cizí lidé a musí si na vás nejprve zvyknout. Pokud je budete hned nutit k tomu, aby vám vlezli na ruku, začnou se vás bát a instinktivně na ruku zaútočí. První dny by měl papoušek strávit v kleci, která se stane jeho bezpečným útočištěm. Ke kontaktu s ním musí docházet pozvolna, s žádným nucením anebo chytáním. Musíte si získat jeho důvěru. Je to sice pomalé, ale vyplatí se to.

Papoušek k Vánocům: jak se o takový dárek správně postarat?

4. Přesvědčte se, zda klec papouškovi vyhovuje

Klec je místo, kde bude papoušek trávit naprostou většinu času. V době, kdy budete v práci nebo děti ve škole, ho nemůžete nechávat volně puštěného v domácnosti, protože by si jednak mohl ublížit a jednak by mohl poničit interiér. Klec by proto měla odpovídat nárokům konkrétního druhu papouška. Tím základním je správná velikost: papoušek by v ní měl v pohodě roztáhnout křídla, což u andulek znamená minimální šířku a hloubku klece 30 cm, u velkých druhů arů nejméně jeden metr. Klec by neměla mít tvar mrakodrapu, neměla by tedy být na výšku, ale spíše na šířku. Klíčové je i její umístění. Papoušci mají z psychologického hlediska raději, pokud se nachází ve výšce našich očí nebo výše.

5. Dopřejte mu klidný noční spánek

Je sice hezké, že chcete s novým členem domácnosti trávit co nejvíce času, ale klec vedle televizoru, který je denně puštěný dlouho do noci, nebude to pravé ořechové. Papoušek by měl mít šanci se pořádně vyspat a nebýt přitom rušený vizuálně ani hlukem. Počítejte také s tím, že váš nový ptačí kamarád bude aktivní hned s ranním rozbřeskem. Papoušci jsou nejhlučnější po ránu a k večeru, proto byste jejich klec neměli mít ani v ložnici – nemluvě o tom, že mikroskopická vlákna z peří by nebyla v místnosti určené na spaní vhodná.

6. Kontrolujte jeho zdravotní stav

Hned od začátku byste měli zkontrolovat, zda je papoušek zdravý, tedy že jen neposedává načepýřený a nepospává na bidle nebo na zemi. Důležitým znakem zdraví je správná konzistence a barva trusu. Pokud je příliš řídký či vodnatý a jasně zapáchá, není něco v pořádku a bude lepší, když s papouškem navštívíte veterináře. Sledujte také kvalitu peří. Papoušci jsou více než většina jiných druhů ptáků závislí na pravidelném „koupání“, tedy rosení vodou. Díky ní udržují svoje peří v dokonalé kondici, takže i vašeho mazlíčka budete muset pravidelně rosit z rozprašovače na květiny nebo ho naučíte koupat pod tekoucí vodou v umyvadle nebo ve sprše.

7. Snažte se papouškovi zavést pravidelný denní režim

Papoušek by měl co nejdříve pochopit, jak to ve vaší domácnosti funguje, kdy může počítat s krmením a kdy se mu budete jako ptačímu kamarádovi věnovat. Pokud si zavedete pravidelný denní režim, vyvarujete se situacím, kdy se papoušek bude hlasitým křikem dožadovat krmení nebo vypuštění z klece, protože bude vědět, kdy má s čím počítat. Režim který papouškovi zavedete, se snažte dodržovat, jinak hrozí, že bude psychicky strádat, začne se škubat, nebo na vás bude agresivní a začne vás svým křikem dovádět až k šílenství (nemluvě o vašich sousedech).

Co byste měli vědět předtím, než si domů pořídíte aru

8. Počítejte s pravidelným úklidem klece a okolí

Možná se to nezdá, ale papoušci dokáží dělat pěkný nepořádek, takže musíte počítat s pravidelným úklidem klece a jejího okolí. Je to dobré i pro papouškovo zdraví, protože nahromaděný trus společně se zbytky krmiva může plesnivět a kvasit. Slupky od zrní a prachové peří pak budou každodenním jevem, s kterým musíte počítat v prostoru okolo klece a pokud je nebudete často uklízet, průvan je zažene i do dalších místností domácnosti. Proto je dobré zavést pravidelné čištění klece, například jednou týdně. Pokud na zem v kleci používáte staré noviny, měňte je i častěji než jednou za týden, i když to záleží na počtu chovaných papoušků a jejich velikosti.

9. Ujistěte se, že papouškovi nic nehrozí

Odstraňte z okolí klece veškeré jedovaté rostliny jako je tchýnin jazyk a ujistěte se, že v domácnosti nevaříte na teflonovém nádobí, jehož výpary jsou pro ptáky prudce jedovaté. Do klece mu neumisťujte hračky na provazech, protože by se do nich mohl zamotat nebo se na nich oběsit. Pokud mu chcete v kleci něco zavěsit, použijte kovový řetízek nebo řetěz (v závislosti na velikosti druhu papouška). Zásadně nepoužívejte hračky typu zvonečku se srdcem, které větší druhy papoušků dokáží ukroutit nebo odkousnout a mohli by ho spolknout.

Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška

10. Navykněte papouška na další členy rodiny

Pamatujte na to, že v době vaší nepřítomnosti to budou další členové rodiny, kdo se bude o papouška starat, a to včetně jeho pravidelného vypouštění z klece a mazlení. Neměl by proto být zvyklý a závislý pouze na jedné osobě. Je vysoce pravděpodobné, že k vám přivykne nejvíc, ale neměla by to být nezdravá závislost, kvůli které bude odmítat kontakt s dalšími členy domácnosti nebo dokonce na ně žárlit. Takové situace vedou ke značným komplikacím a papoušci potom končí v útulcích.

Image by Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..