Radnice v Melbourne varovala obyvatele před kakaduem, který shazuje květináče z balkonů na ulici

UVNITŘ VIDEO – K nepříjemnému úrazu mohou přijít lidé v australském Melbourne, kteří se připletou do cesty divokému kakaduovi žlutočečelatému, jenž si oblíbil shazování květináčů z balkonů na ulici. Jak informoval zpravodajský server ABC, radnice v Melbourne už varovala veřejnost, aby si při chůzi po ulici dávala pozor a všem majitelům balkonů důrazně doporučila uklidit květináče do bytů nebo je alespoň umístit tak, aby je nebylo snadné shodit na zem. Zlotřilého papouška zachytilo několik lidí na video, z něhož je patrné, že se pták shazováním květináčů nebývala baví. Jedno z videí už zaznamenalo miliony shlédnutí. Místní lidé pro ABC uvedli, že papoušek takto na balkonech řádí každoročně.

Melbournská radnice doporučila obyvatelům, aby z balkonů odstranili i veškeré zdroje potravy, které mohou papouška lákat a poté se věnuje ničení květináčů. Manažerka kavárny, která se nachází na ulici Flinders Lane, novinářům řekla, že ji chování papouška nepřekvapilo. Lucie Amuletová do kavárny nastoupila v roce 2016 a co si pamatuje, kakadu v tuto roční dobu vyhazuje květináče z balkonů každoročně. „Stává se to každý rok a dělá to více papoušků. Většinou shazují květináče, ale někdy také ponožky,“ uvedla. Mnoho místních lidí se o jejich chování baví a jedna starší obyvatelka blízkého bytu prý nedávno vsunula pod dveře kavárny omluvný dopis, v němž uvedla, že už delší dobu kakaduy krmí na svém balkónu a proto si myslí, že shazování květináčů je její chyba.

Fascinující a bizarní, říká expert na ptáky ve městech

Pro Lucii Amuletovou je ale celá situace spíše zábavná a nemyslí si, že by stará paní za chování kakaduů jakkoli mohla. Další obyvatel činžovního domu, na jehož balkónech řádí kakaduové žlutočečelatí, serveru ABC řekl, že mu papoušci shodili květináče už dvakrát. „Vždy se to děje v době, kdy nejsem doma. Připadá mi to zvláštní a vtipné. Nedá se s tím nic dělat, je to zkrátka příroda,“ míní mladík, který se představil jako Jason. Podle Johna Martina, specialisty na chování ptáků ve městech z univerzity v Sydney, je takové počínání kakaduů překvapivé, a ještě se s ním nesetkal. „Záměrné shazování květináčů z vícepatrového domu je u těchto ptáků novinou – je to bizarní a fascinující zároveň,“ uvedl. „Samozřejmě je dobře, že se nikomu nic nestalo.“

Martin se domnívá, že chování kakaduů souvisí s tím, že je lidé na balkónech přikrmují a také s jejich hravou povahou. „Známe případy kakaduů, kteří se naučili klepat na okno, aby dostali pamlsek, takže by to mohlo souviset s tím, že je někdo krmí,“ míní John Martin. „Nebo si tento konkrétní pták myslí, že to je zábavné. Z dřívějška známe případy, kdy se kakaduové houpali na drátech elektrického vedení a smáli se, což může být lidskou interpretací prvek hry.“ Podle Martina je ale nepravděpodobné, že by se shazování květináčů naučilo více kakaduů, protože jim to nepřináší žádné výhody, jako například přísun potravy. Přesto vyzval obyvatele Melbourne, aby situaci monitorovali a pokud by zaznamenali další ptáky s takovým chováním, aby ho pomohli zaznamenat pro program Big City Birds.

Seriózní výzkum se zabývá otázkou, proč se kakaduové v Austrálii hrabou v popelnicích

Úvodní foto: Instagram / Brown Cardigan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..