Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Itálie

UVNITŘ TABULKA – Pouhých šest druhů exotických zvířat obsahuje pozitivní seznam, který v říjnu 2022 vydala formou společné vyhlášky italská ministerstva zdravotnictví a ekologické transformace (tento resort existuje relativně nově, teprve od roku 2021). Vyhláška pamatuje výhradně na exotické ryby, ale neznamená to, že by italští chovatelé a mazlíkáři nemohli vlastnit jiná exotická zvířata. Seznam totiž určuje druhy, které lze do Itálie dovážet z jejich domoviny, odchycené z volné přírody. U ptáků existuje celoevropský zákaz dovozu odchytových jedinců již od roku 2007, kdy byl zaveden v souvislosti s epidemií ptačí chřipky. Aktuální pozitivní seznam zvířat v Itálii tedy nijak neomezuje chov exotů včetně papoušků, kteří byli odchováni v zajetí.

I když je pozitivní seznam zvířat v Itálii poměrně „měkký“, aktivisté zaměření proti chovu exotických zvířat v zajetí jej označují za obrovské vítězství svých organizací a tvrdí, že Itálie jako první země v Evropské unii zcela zakázala dovoz a chov exotických zvířat. To je ale velmi zjednodušený a nepravdivý výklad. Naopak, pozitivní seznam zvířat „po italsku“ je zcela jiný než v dalších zemích EU, které tyto seznamy zavedly také. Jak vlastně Itálie dospěla k oněm šesti druhům exotických ryb, které povoluje dovážet z odchytu? Vyšší institut pro ochranu a výzkum životního prostředí (ISPRA) provedl hodnocení všech exotických druhů zvířat z hlediska ochrany biodiverzity a každému přiřadil skóre rizika. Podle výsledků pak zmiňovaná ministerstva vybrala druhy, které povolila dovážet z jejich domoviny.

Ochránci odmítají zákaz rozmnožování zvířat

Pozitivní seznam zvířat určených pro zájmový chov má Itálie aktualizovat každých pět let. Země ale v těchto dnech chystá vydat ještě negativní seznam zvířat, který bude obsahovat druhy nebezpečné pro zdraví, veřejnou bezpečnost nebo životní prostředí. Půjde například o invazní nepůvodní druhy, které ohrožují biodiverzitu a původní druhy v Itálii, ale také nebezpečná zvířata jako jsou velké kočkovité šelmy, apod. Negativní seznamy se v Itálii používají již delší dobu a za jeden takový seznam lze považovat i soupis invazních druhů v rámci celé EU. Ten obsahuje i několik druhů ptáků, například ibise posvátného, kachnici kaštanovou, majnu obecnou nebo vránu domácí. Chov těchto zvířat je zakázán v celé EU a ti chovatelé, kteří si je pořídili dříve, je mohou nechat u sebe pouze dožít bez možnosti rozmnožování.

Jestliže většina ochranářských organizací v Itálii přijala pozitivní seznam zvířat s nadšením, předseda asociace Gekko Emanuele Scanarini varuje před potenciálním rizikem tohoto seznamu do budoucna. „Jestliže souhlasíme se zákazem dovozu druhů odchycených ve volné přírodě, nemůžeme souhlasit se zákazem rozmnožování těch, které byly samy odchovány v zajetí. Za prvé se tím ztratí ochranářská hodnota páru zvířat. Za druhé, pokud bude možné exempláře narozené v zajetí i nadále legálně vlastnit a budou se pravidelně rozmnožovat, jak se budou lišit od zvířat získaných z přírody už před lety, a o něž majitelé řádně pečují a jejich chov je dobře řízen?“ ptá se Scanarini a dodává, že pro některá exotická zvířata, jako jsou papoušci, by rozdělení chovného páru hraničilo s týráním.

„Proto žádáme, aby zvířata, která již žijí a rozmnožují se v našich domácnostech, nepodléhala žádnému druhu omezení,“ uvedl Emanuele Scanarini.

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Lucembursko

Image by jannoon028 on Freepik

Předchozí článek

Špatně vidí, ale slyší líp než sova. CT hlavy odhalilo u papouška nočního jeden ptačí rekord

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. března 2023

One Comment

  • Je třeba vydat zákaz rozmnožování těch takzvaných ochránců.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější