Kakaduům palmovým v Austrálii hrozí vyhubení, ochránci žádají jejich překlasifikování v Červené knize

UVNITŘ VIDEO – Do několika desítek let by mohla Austrálie přijít o jednoho z nejcharismatičtějších druhů papoušků na světě, obřího černého kakadua palmového. V odlehlých lesních lokalitách státu Queensland žijí podle odhadů poslední dva až tři tisíce těchto ptáků a jejich stavy neustále klesají. Australští ochránci přírody proto podle zpravodajského serveru ABC požadují, aby byl v místní Červené knize ohrožených živočichů překlasifikován z kategorie „zranitelného“ druhu na „ohrožený“. Nutno dodat, že australský poddruh Probosciger aterrimus macgillivrayi není u kakadua palmového jediný, další populace tohoto papouška žijí na Papui-Nové Guineji a v Oceánii. Australská populace je vůči dalším poddruhům minoritní a byla uznána teprve v nové taxonomii ptáků z roku 2014.
Zůstávají jen na poloostrově Cape York

Kakaduové palmoví poddruhu macgillivrayi v Austrálii obývají pouze malé území na severní špičce poloostrova Cape York. Čelí však neustálé ztrátě hnízdních stanovišť a špatným výsledkům reprodukce poddruhu. Podle profesora Roberta Heinsohna z Australské národní univerzity je kakadu palmový jediným ptákem na světě, který dokáže používat hudební nástroj. V době námluv totiž sameček shání dřívka, kterými tluče do větví stromů a láká na svoji hudební produkci samičky. „Odlomí větvičku, oloupe z ní kůru, zkrátí ji na 30 centimetrů a poté ji chytne do pařátu a poklepává s ní poblíž hnízdní dutiny,“ líčí Heinsohn, podle něhož mají kakaduové havraní velmi dobrý smysl pro rytmus a různé styly bubnování.

K TÉMATU: Samci kakadu palmových lákají samičky bubnováním dřívka o větev. Udrží rytmus, zjistili vědci

Vědci pořídili audiozáznam bubnování 18 různých samců a u každého byla hudební produkce jiná. Při monitoringu papoušků v Cape Yorku biologové ale každoročně zaznamenávají citelný úbytek kakaduů palmových. „Jde to opravdu rychle, proto jsme hodně znepokojeni. Pokud nic neuděláme, vydrží už jen několik desítek let,“ varuje Robert Heinsohn. Nejvíce kakaduů paplmových z australské subpopulace se nachází v národním parku Iron Range severně od řeky Lockhart. Menší skupiny se pak nachází u Bamaga na samém cípu poloostrova Cape York a poblíž Weipy na západní straně mysu. Vytvořit opravdu regulérní odhad jejich celkového počtu je podle Heinsohna velmi složité.

Hnízdí jen jednou za dva roky, často neúspěšně

„Na první pohled jich ale hodně ubývá, proto se snažíme o změnu jejich klasifikace v Červené knize. Schraňujeme nejnovější údaje a jsme si jisti, že by kakadu palmový měl být překlasifikován do kategorie „ohrožený“,“ říká Robert Heinsohn. Z dlouhodobého výzkumu a dat nashromážděných za více než 20 let vyplývá, že samice kakaduů palmových hnízdí jen jednou za dva toky a snáší pouze jedno vejce. „To je u tohoto druhu normální, ale my jsme zjistili, že klesá míra oplozenosti těchto vajec a tudíž i míra reprodukce druhu,“ upozornil Heinsohn. Kakaduům podle něj výrazně vadí těžba dřeva a nová zástavba. „Je třeba se vrátit k rýsovacím prknům a pozorně sledovat, jak je v těchto lokalitách využívána půda, jinak budeme čelit riziku, že o tohoto zvláštního ptáka přijdeme,“ míní Robert Heinsohn.

ČTĚTE TAKÉ: Černí kakaduové podle nové systematiky papoušků: dva nové druhy i poddruh kakadua palmového

Queenslandské ministerstvo životního prostředí obavy ochránců nesdílí. Podle mluvčího resortu správy tamních národních parků spravuje velké plochy, které obývají právě kakaduové palmoví a postupují ve shodě s vlastníky půdy na poloostrově Cape York. „Queenslandská vláda doposud neobdržela žádný návrh na aktualizaci seznamu ohrožených druhů, ale podporuje podání takových návrhů,“ uvedl mluvčí ministerstva. Z hlediska mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů je kakadu palmový považován ze jeden z nejvíce nelegálně odchytávaných a prodávaných druhů papoušků mimo Jižní a Střední Ameriku. Pašeráky motivuje jeho vysoká cena v Evropě a Severní Americe.

Úvodní foto: Wikimedia Commons © Doug Janson
Předchozí článek

Chovatelé z Pardubicka a Hradecka zakládají organizaci Exotáři Východní Čechy. Ustavující schůzi mají 6. dubna

Dálší článek

Jednoho z nejkrásnějších papoušků světa likvidují krysy. Žil na šesti ostrovech, zůstává na jediném

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější