Jednoho z nejkrásnějších papoušků světa likvidují krysy. Žil na šesti ostrovech, zůstává na jediném

UVNITŘ VIDEO – Černé krysy zavlečené člověkem na vulkanické Markézské ostrovy, které jsou součástí Francouzské Polynésie v Tichém oceánu, ohrožují tamní populaci vzácného papouška viniho modrého. Z šesti ostrovů přežívají viniové už pouze na jediném – Ua Huka – a to pouze díky tomu, že zde platí přísná opatření proti zavlečení krys, konstatuje server Birdguides.com. Na všech ostatních ostrovech viniové kvůli krysám a odlesňování vyhynuli. A ačkoli je Ua Huka momentálně bez krys, viniové na tomto ostrově čelí zdivočelým kočkám, častým požárům, odlesňování kvůli zemědělství a pastevectví, ale také nepůvodním druhům exotických ptáků, kteří mohou na ostrov rozšířit nebezpečné nemoci.
Do 20 let by mohl zcela vymizet

Hnízda viniů ohrožují také agresivní druhy mravenců, včetně nepůvodního mravence singapurského. Neutěšený stav populace viniho modrého vedl v roce 2006 nadaci Loro Parque Fundación k financování expedice, jež pod vedením Dr. Marca Ziembického z Australské národní univerzity a Dr. Philippa Rausta z Polynéské ornitologické společnosti pátrala po vinim modrém na všech původních ostrovech, kde se vyskytoval. Ještě v roce 1975 totiž na dalším ostrově Ua Pou žilo 250 až 300 párů viniů modrých. Po rozšíření krys, které se na ostrově poprvé objevily v roce 1980, začala tamní populace dramaticky klesat a v roce 1998 tam už žádný vini modrý nežil.

K TÉMATU: Krysí hlídky ve Francouzské Polynésii chrání vzácné vinie modré, rubínové a běloprsé

Expedice tento fakt o osm let později potvrdila a její členové navíc zjistili, že krysy se rozmnožily natolik, že se vyskytovaly i ve vyšších nadmořských výškách. Při opakované expedici v roce 2012 opět nebyl na Ua Pou zaznamenán ani jeden vini modrý. Podobný osud potkal vinie modré na všech dalších ostrovech Markéz kromě Ua Huka. Tamní populaci odhadoval Marc Ziembicki v roce 2004 na 1 763 až 2 987 jedinců. Další odhad z roku 2009 hovořil o 2 094 exemplářích. Tato data podle Birdguides.com naznačují, že počty viniů modrých na Ua Huka budou nadále klesat, a pokud se na ostrov se dostanou krysy a nepodnikne se nic na jejich záchranu, mohli by do 20 let zcela vyhynout. S genetickou pojistkou v podobě chovu v zajetí se počítat nemůže, protože viniové modří v zajetí poměrně brzy hynou.

Detektory na krysy a potkany fungují

Loro Parque Fundación proto letos opět finančně podpoří projekty na záchranu tohoto nápadně zbarveného papouška. Jeden z nich má pátrat po tom, zda nepůvodní druhy ptáků zavlečené na ostrov Ua Huka nemohou představovat pro vinie zdravotní riziko. Pro lepší posouzení budou vědci současně monitorovat vývoj několika nepůvodních ptačích nemocí na ostrově Tahiti, například ptačí malárii nebo ptačí neštovice. Podpory se dočká i program na ochranu ostrova Ua Huka před krysami. Již od roku 2015 musí procházet všechny zásilky přepravované po moři na tento ostrov detekcí, která dokáže zachytit krysy a potkany. Díky nim se podařilo v roce 2016 odhalit a zabít jednu krysu, ale v následujících třech letech v dalšímu podobnému případu nedošlo – a to navzdory tomu, že v přístavech bylo hned 30 detektorů a na letišti pět.

ČTĚTE TAKÉ: Nestor kea a amazoňan žlutokrký byli zařazeni mezi ohrožené druhy, vini modrý je kriticky ohrožený

Důležitou součástí ochranářských aktivit bude také vzdělávání místních obyvatel a zvýšení povědomí o viniech modrých mezi obyvateli ostrova Ua Huka. Jeden z projektů počítá s rehabilitací vzácného ptáka v očích obyvatel pomocí tradičního tance, který hraje mezi obyvateli Markézských ostrovů důležitou roli. Taneční soubor z Ua Huka bude používat modré peří, které symbolizuje viniho modrého. Poprvé se takto představí na taneční soutěži Markézských ostrovů, která se uskuteční letos v prosinci a zúčastní se jí soubory ze všech šesti obydlených ostrovů, kde kdysi viniové žili. Obyvatelé už také začínají chápat výhody ostrova zabezpečeného před krysami, neboť se nemusí potýkat se ztrátami zemědělské produkce jako ostatní ostrované. Krysy totiž dokáží zničit 25 až 95 procent úrody kopru, který se na těchto ostrovech pěstuje ve velkém.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..