Loro Parque si dovezl z Austrálie tři druhy černých kakadu: žlutouché, havraní poddruhu naso a hnědohlavé

UVNITŘ VIDEO – Unikátní sbírkou absolutně všech druhů papoušků kakadu se může aktuálně pyšnit největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife. V uplynulých týdnech si totiž z Austrálie dovezl tři chybějící druhy: kakaduy žlutouché, kakaduy havraní poddruhu naso a kakaduy hnědohlavé, kterými se mohlo v Evropě donedávna pochlubit pouze německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Po obvyklé karanténě Loro Parque umístil tyto ptáky do veřejné expozice pro kakaduy, kterou otevřel teprve loni na podzim. Video z vypouštění černých kakaduů zveřejnil tento týden na své oficiální stránce na Facebooku.
„Věděli jste, že v Loro Parque najdete všechny druhy kakadu na světě? Nedávno jsme do našich australských voliér vypustili černé kakadu a stáváme se jediným chovným centrem s největším zastoupením těchto ptáků mimo Austrálii,“ upozornil Loro Parque. „Některé exempláře přišly přímo z tohoto kontinentu, zatímco jiné se narodily v chovném centru Loro Parque Fundación, která chová největší a nejrozmanitější sbírku druhů a poddruhů papoušků na světě!“ Zejména kakaduové hnědohlaví budou pro návštěvníky vítanou novinkou, protože donedávna je nebylo možné v Evropě spatřit. Do roku 2015, kdy si je dovezlo německé ACTP, se v Evropě nacházela jediná samice v soukromém chovu.

Kliknutím na obrázek spustíte video:

Premiéra s kakaduy hnědohlavými

Krátce po ACTP si tyto papoušky z Austrálie dovezla i soukromá kyperská zoologická zahrada a nyní také Loro Parque. Veřejně jsou k vidění pouze na Tenerife a na Kypru. Německému ACTP se je od roku 2016 daří úspěšně rozmnožovat. Z Austrálie si dovezlo celkem 10 párů, ale podle zjištění deníku The Guardian některé nabízelo k prodeji soukromým chovatelům za částky okolo 90 tisíc euro. Dá se tedy předpokládat, že se tento papoušek postupně rozšíří i do soukromých evropských chovů. V Austrálii se jeho chovu věnuje například ptačí farma Priam, z níž si je dovezlo ACTP. U soukromých chovatelů nebývá tak častý jako jiní druhy černých kakaduů – i z toho důvodu, že jeho odchov není tak jednoduchý.

K TÉMATU: „Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

Loro Parque získal také západní poddruh kakadua havraního (Calyptorhynchus banksii naso), který se v zajetí mimo Austrálii takřka nevyskytuje. Jde o menší poddruh, který se velikostně blíží častěji chované subspecii samueli (kakadu havraní středoaustralský). Dorůstá délky maximálně 55 cm, zatímco ptáci nominátní formy mohou mít až 60 cm. Z trojice nových druhů černých kakaduů v Loro Parque je nejčetnější kakadu žlutouchý, oficiálně zvaný kakadu černý. Tohoto papouška vlastní i několik českých soukromých chovatelů a výjimečně se jim ho daří i odchovávat. Kompletní sbírkou černých kakaduů se může kromě Loro Parque pochlubit ještě kyperská zoologická zahrada Pafos, kde lze všechny druhy spatřit ve veřejných expozicích.

Úvodní foto: Mascotarios.org
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!