Nestor kea a amazoňan žlutokrký byli zařazeni mezi ohrožené druhy, vini modrý je kriticky ohrožený

UVNITŘ TABULKA – Vyšší stupeň ochrany budou muset zajistit novozélandské úřady nestorům kea a středoamerické země amazoňanům žlutokrkým. Oba druhy papoušků byly při letošní revizi Červené knihy ohrožených živočichů a rostlin IUCN přeřazeny do vyšší kategorie „ohrožený“ (EN). Každoroční aktualizace seznamu ohrožených druhů se tentokrát dotkla dvanácti druhů papoušků. Mezi kriticky ohrožené druhy (CR) nově přibyl vini modrý, který byl dosud veden jako ohrožený (EN). Nestor kea a amazoňan žlutokrký byli před novou klasifikací zařazeni do kategorie zranitelných zvířat (VU).
Dva druhy papoušků naopak nejvyšší kategorii kriticky ohrožených živočichů opustily. Jde o loríčka žlutobokého a pyruru šedoprsého. Oba v Červené knize IUCN klesli o kategorii níž mezi ohrožené druhy (EN). „Každý osmý pták z 11 tisíc známých druhů na světě je ohrožen vyhubením,“ komentoval aktualizaci Červené knihy IUCN pro britskou BBC hlavní vědecký koordinátor mezinárodní organizace BirdLife International Ian Burfield. „Na letošní aktualizaci seznamu je znepokojivé, že 60 druhů ptáků bylo zařazeno do vyšších kategorií ohrožení, nicméně podobný počet byl překlasifikován do nižších kategorií,“ dodal. Konkrétně u papoušků si šest druhů „pohoršilo“ a šest „polepšilo“.

Ohroženější je i papoušek kapský a amazónek „reichenowi“

K druhům, které si podle IUCN zaslouží větší ochranu, patří kromě nestora kea, amazoňana žlutokrkého a viniho modrého ještě jihoameričtí papoušci pyrura bělouchý a amazónek brazilský (nově uznaný druh, který je mezi českými chovateli znám spíše jako amazonek modrohlavý poddruhu reichenowi) a africký papoušek kapský. Všechny tři druhy jsou nově zařazeny mezi zranitelné (VU). Pyrura bělouchý byl dosud v Červené knize veden jako „potenciálně ohrožený“ (NT), amazonek brazilský a papoušek kapský jako „nejméně dotčení“ (LC), takže postoupili hned o dvě kategorie výš. Podle organizace BirdLife International jsou jejich populace ohroženy především ničením původních biotopů.

K TÉMATU: Žako velký a žako liberijský už nejsou podle Červené knihy IUCN zranitelní, ale ohrožení

Zlepšení stavu divokých populací a mírnější klasifikaci ohrožení IUCN stanovila u amazoňana rudoocasého, amazoňana rudookého, papouška ostrovního (druh, který se podle nové taxonomie Josepha del Hoya vyčlenil od papouška chocholatého), kakariki rudočelého a již zmiňovaného loríčka žlutobokého a pyrury šedoprsého. Amazoňan rudoocasý klesl z kategorie „zranitelný“ (VU) do kategorie „potenciálně ohrožený“ (NT), amazoňan rudooký z „ohrožených“ (EN) mezi „zranitelné“ (VU). Papoušek ostrovní již není „ohrožen“ (EN), ale pouze „zranitelný“ (VU). Kakariki rudočelý se posunul z kategorie „potenciálně ohroženého“ druhu (NT) mezi „nejméně dotčené“ (LC).

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..