Vzácný kakapo uhynul na šok z přehřátí poté, co mu ochránci vyměnili mikrovysílačku

UVNITŘ VIDEO – Nezvyklý úhyn kriticky ohroženého nelétavého papouška kakapa sovího řeší členové záchranného týmu tohoto druhu na Novém Zélandu. Sameček pojmenovaný Blake podlehl stresu poté, co mu ochránci vyměnili mikrovysílačku, kterou jsou označeni všichni kakapové žijící ve třech ostrovních rezervacích zbavených od veškerých predátorů. K incidentu došlo na ostrově Anchor. Příčinou úhynu vzácného ptáka byl šok z přehřátí organismu. „Šlo o rutinní výměnu vysílačky, které děláme pravidelně každý rok už více než dvacet let. Stejných výměn už proběhlo 6 500,“ popsal novozélandskému rozhlasu vědecký pracovník Odboru ochrany přírody Andrew Digby.
„Je to pro nás poučení do budoucna“

Úhyn kakapa po výměně vysílačky je velmi neobvyklý, došlo k němu vůbec poprvé. Zřejmě jde o následek nešťastné souhry negativních okolností. Situaci zhoršilo nezvykle teplé počasí na ostrově Anchor. Na místní poměry bylo extrémních 27 stupňů a velké sucho. Členové týmu se snažili kakapa zachránit ponořením do vody a chlazením, ale bylo už příliš pozdě. Andrewa Digbyho úhyn papouška zaskočil, podle jeho slov byl však sameček Blake „velmi tlustý“. Samci kakapů ale před hnízdní sezónou běžně přibývají na váze. Blakeovi to ale mohlo v kombinaci s úmorným vedrem a suchem, které na ostrově panovalo poslední dva týdny, uškodit. „Takové počasí je na Novém Zélandu běžné v únoru, nikoli v prosinci,“ vysvětlil Digby.

K TÉMATU: Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Kakapové soví jsou nesmírně vzácní, celková populace těchto ptáků čítá pouhých 152 jedinců. Z toho je zhruba polovina samců. Přímo na ostrově Anchor žije 62 kakapů. I když loni díky mimořádně úspěšné hnízdní sezóně počet kakapů vzrostl o čtvrtinu, podle Andrewa Digbyho je ztráta dospělého samce citelná. „Známe každého jednoho kakapa, máme je pojmenované. Týmu vždycky nějakou dobu trvá, než se vyrovná se ztrátou některého z nich,“ vysvětlil vědec. Ochránci podle něj vyvodili z incidentu důsledky, do budoucna už nebudou kakapy odchytávat a měnit jim vysílačky v tak horkém počasí. „Je to pro nás poučení do budoucna,“ dodal Digby.

Ztratil se Sirocco, maskot všech kakapů

Ochránci kakapů ale řeší ještě jeden problém. Odmlčela se jim vysílačka, kterou měl na svém těle připevněnou samec jménem Sirocco. Jde o mediálně nejznámějšího kakapa, kterého vědci opakovaně vozili po Novém Zélandu a ukazovali ho veřejnosti během speciální kampaně na podporu kakapů. Sirocco dokonce navštívil i novozélandského ministra životního prostředí v jeho úřadu ve Wellingtonu. Nejvíce se ale proslavil „kopulační scénou“ s reportérem BBC Douglasem Adamsem, jež dodnes trhá rekordy přehrání na videoportálu YouTube. Po této své mediální misi se Sirocco vrátil zpět do ostrovní rezervace, kde byl vypuštěn a připraven ke spáření s některou ze samic. Jeho vysílačka se ale v únoru 2016 odmlčela a od té doby není po Siroccovi ani vidu, ani slechu.

ČTĚTE TAKÉ: Kakapy soví čeká pokus o přežití: Na novém ostrovu mají hnízdit bez lidské pomoci

Členové záchranného týmu kakapů říkají, že stejný problém zažívají průběžně u asi pěti procent kakapů, jimž se vysílačka vybije nebo selže. Dlouhé měsíce pak trvá, než na takového ptáka narazí a mohou mu vysílačku vyměnit. Někteří kakapové dokonce zmizeli na dlouhých šest let, než se je podařilo znovu nalézt a odchytit. Podle mluvčí Agentury ochrany přírody Nového Zélandu Deidre Vercoe tak není třeba mít o Sirocca obavy. „Žije na ostrově, kde nejsou žádní dravci,“ ujišťuje. Kakapové téměř vyhynuli poté, co Evropané po osídlení Nového Zélandu zavlekli na ostrovy kočky a krysy. Nelétaví a těžkopádní ptáci, kteří nebyli nikdy zvyklí čelit predátorům, proti nim neměli téměř žádnou šanci.

Úvodní foto: © Sabine Bernert, Department of Conservetion New Zealand¨
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..