Nejen Exotika, Lysou nad Labem čeká i výstava Chovatel. Papoušky na ni dodají Exotáři

Necelý měsíc po letošním ročníku výstavy EXOTIKA zamíří na Výstaviště Lysá nad Labem opět papoušci a drobní exoti. V rámci celostátní výstavy Chovatel, kterou 18. a 19. listopadu pořádá největší chovatelská organizace u nás, Český svaz chovatelů (ČSCH), bude silná exotářská sekce, již zajistí ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Spolek vystaví celkem 146 okrasných ptáků od zebřiček po velké ary. Součástí expozice bude i bodovaná část výstavních ptáků, kterou ohodnotí Josef Markytán. Během obou dní (výstava Chovatel se koná pouze v pátek a v sobotu) navíc Exotáři zajistí stánek se stálou obsluhou, informacemi o chovu exotů a promítáním fotografií z cest za chovateli v České republice i do zahraničí.

Nebodované ptactvo bude vystavené ve 23 klecích a voliérách, bodovaná část výstavy obsadí 58 bodovacích klecí. Papoušky a další okrasné ptáky do expozice dodá 15 chovatelů a půjde i o papoušky, které letos návštěvníci nemohli spatřit na Exotice. Exotáři vystaví například čtyři druhy arů včetně kriticky ohroženého ary zeleného a v chovech nejméně zastoupeného malého druhu tohoto rodu, ary horského. Chybět ale nebudou ani kakaduové šalamounští, alexandři rudohlaví a malí (včetně mutačních), papoušci žlutoramenní, senegalští, či rosely penant a žlutolící. Z menších papoušků pak různé mutace kakariki rudočelých, agapornisů růžohrdlých, neofémy ozdobné, aymary pruhované, pyrury a také drobné papoušíčky vrabčí.

Začala EXOTIKA 2022, největší letošní výstava papoušků a dalších exotických zvířat v Česku

Chovatel bude dvoudenní, v pátek a v sobotu

Na své si přijdou také fandové barevných andulek. Na výstavě Chovatel bude vystavovat Marie Foltýnová, která vyhrála letošní III. otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu všech kategorií. Část jejích andulek bude v nebodované části ve společné voliéře, část v bodovacích klecích. V bodované části budou také barevné andulky od Karla Nováka, které na zmiňovaném šampionátu soupeřily s ptáky od Marie Foltýnové a jeden z nich obsadil druhé místo. Co se týká bodovaných ptáků, na Chovateli budou i agapornisové růžohrdlí, které vystaví Jiří Vojtěch a také nejmladší vystavovatel vůbec, šestiletý Lukáš Rohlíček. Se zebřičkami bude soutěžit Tomáš Strachota a Jan Makyňa, který do bodované části dodá i mutační hýly mexické.

Co se týká drobných exotů v nebodované části exotářské expozice výstavy Chovatel, návštěvníci se mohou těšit na rýžovníky, stehlíky, hýly obecné a mexické, a holoubky diamantové. Na místě bude možné i některé exoty zakoupit, například ary červenoramenné a další. Jinak budou na výstavišti k vidění bodované expozice králíků, holubů, drůbeže a morčat, ukázkové expozice zpěvných kanárů, ušlechtilých koček, doprovodné expozice pro děti a mistrovství ČR v chovu drobného zvířectva. Pro veřejnost bude výstava otevřena v pátek 18. listopadu od 11 do 18 hodin a v sobotu 19. listopadu od 9 do 16 hodin. Jednodenní vstupné pro dospělé je 100 Kč (dvoudenní 180 Kč) a dětské 50 Kč (pro děti do 130 cm výšky), dvoudenní pak 80 Kč.

Videostřípky z EXOTIKY 2022 v Lysé nad Labem: zvědaví loriové, extrémně vzácní bažanti a minisovy

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..