Chov papoušků pod panamským sluncem a co si z něj vezme středoevropský chovatel

Česko je opravdu chovatelskou velmocí, protože na tak malý trh zde máme hned dvě vydavatelství zaměřená na publikaci knih pro chovatele papoušků. Obě každoročně vydávají alespoň jeden titul a každým rokem jde o výpravnější knihy.

Nakladatelství Fynbus, které je zároveň vydavatelem časopisu Papoušci, letos na podzim přišlo s původním knihou o panamské zoologické zahradě a záchranném centru Del Istmo Conservation Center, za nímž stojí chovatel Jacobo Lacs. „Chov papoušků pod panamským sluncem“, jak zní titul knihy, docela výstižně popisuje obsah více než 330 stranové publikace, jež je z většiny tvořena fotografiemi.

Hned od úvodních stran čtenář pochopí, že autorka zcela podlehla kouzlu Jacoba Lacse, takže než se dostane na papoušky, uplyne zhruba 30 stran nekritického životopisu plného superlativů a samých úspěchů (až na svrab, který malý Joacobo chytil v době, kdy se snažil léčit toulavé psy). Dalších 80 stran se prokousává popisem záchranného centra a chovu primátů, kočkovitých i psovitých šelem, exotických žab a ptáků „nepapoušků“, než se za třetinou publikace dostane k samotnému tématu titulu – chovu papoušků „pod panamským sluncem“. Zbytnělý úvod je ale dobrý na pochopení, jak toto nádherné a rozlehlé chovatelské zařízení vzniklo. Že jde o splnění klukovského snu, kterému napomohla obrovská náhoda, kdy panamské úřady hledaly zařízení, kam by mohly umisťovat zabavené ptáky a jiná zvířata.

Z praktických rad v knížce zaujme například způsob krmení ručně odchovávaných tukanů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovatelské tipy z tropů: kokosy využijte na maximum

Del Istmo Conservation Center je tak v dvojjediném postavení soukromé zoo, která nemá otevírací hodiny a zájemci si musí návštěvu domluvit telefonicky dopředu (viz celostránková reklama na konci knihy), zároveň je to privátní chov s neustálým přísunem zvířat, o které je třeba se postarat, ale mohou se z nich sestavit chovné páry a ty rozmnožovat. Panamské podnebí je velmi příhodné, takže zoo nemusí řešit otázku zimování ptáků, kteří jsou celoročně ve venkovních voliérách. Mnoho druhů exotického ovoce si zahrada vypěstuje sama na svých pozemcích a pokud ne, jeho cena je v Panamě zlomková oproti Evropě. Některé chovatelské rady, jako například přidávání kokosové vody a využívání všech součástí kokosových ořechů pro krmení papoušků, se středoevropskému chovateli sice čtou pěkně, ale v našich podmínkách nemají žádné uplatnění.

Co naopak v publikaci rozhodně stojí za přečtení a co využijí i chovatelé z mírného podnebného pásu, jsou podrobné popisy krmení vybraných vzácných druhů ptáků při jejich ručním odchovu, jako například vranuchy dlouholačnaté, kterou v Del Istmo Conservation Center odchovali v 2010 jako první na světě, nebo tipy na ruční odchov tukanů a rozdíly mezi krmnými dávkami během a mimo hnízdní sezónu. Také obecná rada, že u ručního odchovu papoušků se po první dny osvědčilo podávat nejprve dokrmovací kaši určenou loriům a teprve poté přejít na druh kaše určený konkrétnímu druhu, zatím v žádné podobné knize ani na odborných chovatelských seminářích nezazněla.

Barevným mutacím se věnuje kniha na poměrně velkém prostoru (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mutace, kam se podíváš

Knížku rozhodně ocení chovatelé, kteří se specializují na barevné mutace papoušků. Těmi se to na stránkách publikace jenom hemží, ať už jde o vzácnou modrou mutaci amazónka černotemenného, lutino aru araraunu nebo modré amazoňany kubánské a žlutokrké a spoustu dalších. Je vidět, že se Jacobo Lacs na mutační ptáky specializuje a zároveň má velmi dobrý zdroj chovného materiálu. Jak sám říká, o netypicky zbarvených papoušcích chovaných v zajetí ho informují jeho známí a poté vyjednávají s původními majiteli, zda by je nevěnovali do Del Istmo Conservation Center. Za takové ptáky Jacobo Lacs prý nikdy neplatí, ale zařídí původním majitelům, o co si řeknou – třeba novou střechu domu.

Jacobo Lacs je zkrátka obrovský šťastlivec, kterému všechno vychází a rád se podělí o své zkušenosti s dalšími chovateli. Jen je trochu škoda, že v knize jsou popisované prakticky jen samé pozitivní zkušenosti. S těmi negativními se chovatelé nikdy moc nechlubí, zato jsou pro čtenáře velmi cenné. Na závěr už kniha působí jako reklamní publikace na dovolenkovou destinaci v Panamě, což tak trochu sráží předchozí stránky se zajímavými chovatelskými informacemi. Buďme ale rádi za každou novou knihu pro chovatele papoušků, která v této těžké době může vyjít, i když máme jako chovatelé trochu jiné starosti než kolegové pod panamským sluncem.

Alena Winner: Jacobo Lacs – Chov papoušků pod panamským sluncem
Vydalo nakladatelství Fynbos, 2022
335 stran, cena 590 Kč

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..