Chovatelé v USA se soudí kvůli zákazu dovozu arating kaktusových a aymar pruhovaných z Evropy

Právní bitvu s americkým federálním úřadem U.S. Fish and Wildlife Service (FWS) zahájily dvě neziskové chovatelské organizace na Floridě. Zakázal jim totiž legálně dovézt dva druhy papoušků z Evropy.

Podle serveru Law360.com mělo jít o aratingy kaktusové a aymary pruhované. V žalobě podané Organizací profesionálních chovatelů ptáků a Klubem přátel aymar nedodržuje FSW zákon o ochraně divokého exotického ptactva, který vyžaduje, aby agentura pravidelně zveřejňovala seznam druhů ptáků, na který se nevztahuje zákaz dovozu do USA. Naposledy FSW tento seznam aktualizovala v roce 1994.

Žalobu podaly organizace poté, co agentura zamítla jejich petice s žádostmi o dovoz výše zmíněných dvou druhů papoušků z evropských chovů. „Tato žaloba je součástí soudního sporu, který vede Organizace profesionálních chovatelů ptáků proti FWS kvůli nedostatečnému respektu agentury k udržitelnému využívání volně žijících živočichů,“ uvedl právník David Garcia, který zastupuje žalující chovatelské organizace. Předmětem žaloby je zamítnutí žádosti obou organizací, aby FWS v roce 2021 přidala aratingu kaktusového a aymaru pruhovaného na seznam druhů, jejichž dovoz do USA je povolen. Obě chovatelské organizace uvedly, že podporují zákonný a udržitelný chov papoušků v USA.

Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Bezdůvodně nelze dovézt žádný druh CITES

Chovatelé žádali o možnost dovézt dva papouščí druhy z Evropy, protože jde o ptáky, kteří nepocházejí z USA a dovoz takových zvířat je podle zákona z roku 1992 omezen. Zákon se opírá o úmluvu CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a jeho součástí je seznam druhů ptáků, jejichž dovoz do USA je zakázaný. Týká se to i 320 druhů papoušků. FWS má podle tohoto zákona pravidelně seznam aktualizovat a přezkoumávat, a měla by také umožnit veřejnosti komentovat tyto své kroky. Právník David Garcia ale konstatuje, že seznam druhů byl naposledy aktualizován v roce 1994. „Nemyslíme si, že to je dostatečná perioda pro aktualizaci,“ uvedl Garcia pro Law360.com.

Právník dodal, že FWS zamítla žádosti obou chovatelských organizací, protože neimplementovala část zákona, který umožňuje organizacím žádat o import ptáků z konkrétní země. Dva druhy papoušků, které si chtěli chovatelé dovézt z Evropy, pochází z chovu v zajetí a nejde o původní evropské druhy ptáků, takže není důvod se domnívat, že byly odchyceny ve volné přírodě, uvedl Garcia. „Téměř 30 let FWS prostřednictvím seznamu zakázaných druhů fakticky brání legální cestě pro dovoz ptáků chovaných v zajetí, na které se vztahuje CITES, do Spojených států,“ uvádí se v žalobě chovatelských organizací. Samotný úřad FWS se k případu odmítl vyjádřit.

USA chtějí omezit dovoz a vývoz arů hyacintových, zelených, vojenských a arakang

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Timo Helgert a Phillipe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..