Začala EXOTIKA 2022, největší letošní výstava papoušků a dalších exotických zvířat v Česku

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Čtyři samostatné haly letos obsadila největší tuzemská výstava exotických zvířat a rostlin EXOTIKA 2022, která ve středu začala na Výstavišti Lysá nad Labem ve středních Čechách. Až do neděle na ní mohou návštěvníci obdivovat papoušky a další exotické či okrasné ptáky, sovy, dravce, kočkovité šelmy, opice, ryby, plazy i exotické motýly. Do soboty zároveň při EXOTICE probíhá i 3. otevřené Mistrovství České republiky bodovaných soutěžních ptáků včetně speciálních výstav korel, Polabského derby agapornisů. Mezi největší letošní taháky pro milovníky papoušků a dalších exotů patří kolekce loriů, velká voliéra s bílými druhy kakaduů, výběh s párem emu hnědých či voliéra s dvěma druhy ibisů.

Papouškům je tradičně věnovaná největší výstavní hala C. Letos ovšem voliéry a výstavní klece poněkud prořídly, takže až na výjimky jde spíše o menší voliérky a bednové klece. Velký prostor zabrala samoúčelná výzdoba s písečnou dunou osázenou různými rostlinami a sušenými větvemi, či jakási vodní skulptura v barvách české národní vlajky doplněná válcovitými klecemi s kanáry. Pomyslným hřebem celé haly je voliéra s malým lvíčetem, které na EXOTIKU v pátek přijede pokřtít zápasník Karel Vémola. Lvíče pochází z Bioparku Štít, který letos do Lysé přivezl i další exotické savce: lemury kata, lemury vari a lvíčky zlatohlavé, ale také terarijní zvířata jako leguány, krajtu mřížkovanou a želvu uhlířskou.

Laguna takřka eliminovala oškubané papoušky

Ale zpět k papouškům. Jak jsme si už u minulých ročníků EXOTIKY zvykli, značnou část ptáků zde vystavuje Společnost Laguna, která se specializuje na záchranu nechtěných a týraných domácích mazlíčků. Letos ovšem Laguna tolik nedominuje, a především vystavuje ptáky méně oškubané. Pěkně je to vidět ve zmíněné velké voliéře s bílými kakaduy, kde je celé hejno kakaduů bílých, dva kakaduové žlutočečelatí a jeden kakadu sumbský. Ary letos Laguna do expozic nedodala, vystavují je Radka Fejfarová a Jan Havránek, kteří do největší síťové voliéry umístili ary ararauny, ary kanindy a ary zelenokřídlé. Laguna má vlastní araraunu u svého stánku, kde se s ní mohou zájemci vyfotografovat za poplatek 100 Kč.

Z Laguny pochází i amazoňané v další větší voliéře, konkrétně pak amazoňané modročelí, žlutohlaví a pomoučení, a v menší bednové kleci pár žaků velkých. Zbylé papoušky na výstavu dodali soukromí chovatelé, především pak členové Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy a Klubu chovatelů exotického ptactva Klatovy (KCHEP). Asi nejzajímavější je kolekce osmi druhů loriů, z nich většinu návštěvníci naleznou v řadě hliníkových klecí v levém zadním rohu haly (pohledem od hlavního vchodu). Většinu z nich vystavuje specialista na lorie Marcel Kohout, který letos do Lysé zaslal lorie tmavé, zelenokřídlé, žlutoskvrnné, fialovolící (stejný druh vystavuje i Jan Holan), mnohobarvé a floreské. Další dva druhy, lorie rudopáskové a zelenopáskové, dodal Luboš Vlček.

Čestmír Drozdek tentokrát dovezl sovy

Kakaduy na EXOTICE 2022 nevystavuje pouze Společnost Laguna, v samostatné voliéře jsou k vidění i kakaduové šalamounští od Františka Rérycha z východočeských Holohlav a v bednové kleci kakaduové růžoví od Jana Heřmanského. Rovněž amazoňanů je v hale C více než v expozici od Laguny. Zájemci je najdou v řadě bednových klecí hned vpravo od vchodu do haly. Jsou mezi nimi amazoňané žlutohlaví surinamští, amazoňané kubánští a také amazoňané žlutolící. Hned vedle nich jsou i amazónci běločelí, bělobřiší a také severní poddruh amazónka bělobřichého. Z malých arů letos na EXOTICE uvidíte pouze jednu marakánu a pak ary červenoramennné (nobilisky) ve společné voliéře s aratingy dlouhoocasými, oranžovočelými, zlatými a rudočelými.

Mezi nejvíce slyšitelné „exponáty“ na EXOTICE patří papoušci patagonští, konkrétně chovný pár s dvěma mláďaty, která budou po výstavě k prodeji. Když se do toho pustí, překřičí „patagonci“ i skupinu mníšků šedých vystavenou poblíž. Pravidelní návštěvníci EXOTIKY jsou již zvyklí, že s největšími ptačími „špeky“ přijíždí Čestmír Drozdek. Letos ovšem nečekejte zoborožce nebo tukany, z Českého Rudolce přicestovaly sovy. Jde o exoticky vypadající puštíky malajské a miniaturní kulíšky brazilské. Oba druhy jsou zároveň k prodeji (tedy až po výstavě). Z „nepapoušků“ stojí za to zmínit také loskutáky posvátné, které do Lysé nad Labem dovezl chovatel Karel Hanuš. Do haly C se letos přestěhovaly bednové prosklené klece s drobnými exoty, které dříve měly prostor v hale A2 s bodovanými ptáky.

Místo stánků s oblečením výběh s pštrosy

V „céčku“ rovněž hledejte většinu prodejců chovatelských potřeb a krmiv pro chovatele papoušků. Vlastní stánky tu mají Janosch Breeding and Feeding, Zoo Trhoň, Nová Exota, Společnost Laguna, Loro-shop.cz, VetExotic, Český svaz chovatelů a Exotáři Východní Čechy. Ale také prodejce elektrokol, který během prvního dne výstavy nechával potenciální zákazníky jezdit na kole mezi voliérami, a stánek s létajícími cetkami, jehož majitel při předvádění zboží nalétával do bezprostřední blízkosti klecí s papoušky. Zkrátka, do haly C se přestěhovala část stánků, která tam dříve nebývala a tematicky vůbec nesouvisí s vystavovanými zvířaty. Obvykle se tyto stánky nacházely v hale A1 v přízemí hlavní budovy výstaviště, ale tu letos celou zabrala expozice okrasné drůbeže, vodních ptáků a hrabavých.

Největší prostor v hale A1 zabírají výběhy pro emu hnědého, labutě černé, husice a kachny. Nádherná je voliéra s ibisy posvátnými a šedokřídlými. Mimochodem, věděli jste, že ibis posvátný je na seznamu invazních druhů Evropské unie a od příštího roku je nebude možné v EU rozmnožovat v zajetí? Stejné opatření se bude týkat i kachnice kaštanové, která se na seznam dostala ještě v době, kdy členem EU byla Velká Británie, která má s kachnicemi v přírodě problém, zatímco na kontinentální Evropě tomu tak není. Na EXOTICE můžete vidět ještě jeden invazní ptačí druh: husici nilskou, která naopak u nás opanovala kdejaký rybník a úspěšně se zde rozmnožuje. Tak ty už v zajetí také nebudou moci čeští chovatelé držet po párech a odchovávat mladé.

Extrémně vzácní bažanti a jezírko s jesetery

Z haly A1 by si návštěvní určitě neměl nechat ujít kolekci bažantů a z ní pak nenápadné černě zbarvené bažanty Edwardsovy, kteří jsou v přírodě prakticky vyhubení. Jde o takové ary škraboškové mezi bažanty, ovšem Česká republika je v chovu těchto ptáků poměrně důležitá země. Naši chovatelé se podílí na záchranném programu tohoto druhu a jeho postupném návratu do přírody ve Vietnamu, odkud bažant Edwardsův pochází. Ale opusťme halu A1 a pojďme se podívat do haly B, která původně sloužila právě prezentaci vodních a hrabavých ptáků. Letos tam najdete akvarijní a terarijní zvířata, živé i mrtvé exotické motýly a další stánky vyhnané ze suterénní haly A1. Na první pohled tu zaujme velké jezírko s jesetery a sumcem obklopené akvárii s dalšími rybami.

Vyznavači bodovaných výstav ptáků jistě zavítají do haly A2 na 3. otevřené Mistrovství České republiky, kterému se budeme věnovat v samostatném článku. Pokud vám to nebude stačit, ve venkovním areálu Výstaviště Lysá nad Labem můžete narazit ještě na expozici dravců a sov, mezi kterými nechybí výři, sovice sněžná, různé druhy puštíků, orlů a poštolek. Nebo také poníci, na kterých se mohou svézt děti. Zkrátka jde o všehochuť, jen letos poněkud méně bohatou než v předchozích letech. A počítejte také, že za vstup na EXOTIKU letos zaplatíte více: dospělého vyjde výstava na 200 Kč, děti do 15 let, studenty, seniory nad 65 let a ZTP na 150 Kč. Děti do 130 cm a ZTP/P mají vstup na EXOTIKU zdarma. Otevřeno je denně až do neděle od 9:00 do 17:00 hod.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..