Videostřípky z EXOTIKY 2022 v Lysé nad Labem: zvědaví loriové, extrémně vzácní bažanti a minisovy

UVNITŘ VIDEA – Ještě dva dny můžete navštívit letošní ročník výstavy EXOTIKA 2022 na Výstavišti Lysá nad Labem. Pokud zvažujete cestu do Lysé, možná vám pomůžeme v rozhodování několika videy, která jsme pořídili na výstavišti v uplynulých dnech. Soustředili jsme se především na papoušky, ale uvidíte i jiná exotická zvířata. Výstava je otevřená ještě v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin, a pouze během soboty je možné ještě navštívit souběžně pořádané III. otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu se speciálními výstavami agapornisů, korel a zebřiček. Na své si v Lysé přijdou i akvaristé, teraristé nebo milovníci okrasné drůbeže a vodních ptáků.

Začala EXOTIKA 2022, největší letošní výstava papoušků a dalších exotických zvířat v Česku

Loriové žlutoskvrnní

Letošní EXOTIKA se může pochlubit největším počtem vystavených loriů za svoji historii. Většinu jich do Lysé zapůjčil specialista na chov těchto nektarožravých papoušků Marcel Kohout z Janova u Litomyšle. Patří mezi ně i tento pár loriů žlutoskvrnných, s nimiž se zájemci mohou setkat i v pražské zoologické zahradě. Tento nápadně žlutozeleně zbarvený lori se u soukromých chovatelů objevuje jen zřídka, ale daří se ho pravidelně odchovávat.

Nejmenší sova v českých chovech

Kulíšek brazilský sice není papoušek, ale určitě zaujal nejednoho návštěvníka EXOTIKY. Je to tak malá sovička, že svým chováním připomíná spíš malého pěvce. Natřásá ocáskem jako konipas a vůbec nemá zavalité tělo jako většina našich sov. Velikostně je dokonce menší než naše nejmenší sova, příbuzný kulíšek nejmenší. Na EXOTICE jsou dva páry, oba vystavuje známý chovatel Čestmír Drozdek a oba jsou po výstavě k prodeji.

Chytání jeseterů v umělém jezírku

EXOTIKA není jenom o papoušcích a dalších okrasných ptácích. Samostatnou halu B obsadili akvaristé a teraristé. Pavilonu dominuje umělé jezírko, ve kterém se prohání jeseteři, sumec a také ryby, které vzdáleně připomínají ptakopyska, protože mají podobný plochý zobák. Když se vám to poštěstí jako nám, narazíte na majitele, kterým vám ukáže, jak se tak velké ryby chytají do ruky.

Nejvzácnější bažant na světě

Viděli jste už bažanty Edwardsovy? Pokud ne, určitě zajděte do haly A1, která se nachází v suterénu hlavní budovy výstaviště hned za restaurací. Bažantů tu uvidíte nespočet, ale bažanta Edwardsova si prohlédněte pořádně, protože ve volné přírodě je tento ptačí druh velmi pravděpodobně už vyhynulý. V zajetí je jen několik stovek ptáků, z toho část i u českých chovatelů, kteří jsou zapojeni do záchranného programu. Ve Vietnamu, odkud bažant Edwardsův pochází, se mají tito ptáci uměle vypouštět.

Invazní ibisi posvátní

Ve stejné hale A1 jako bažanti Edwardsovi je také velká voliéra s dvěma druhy ibisů. Ti s béžovým krkem a šedými křídly jsou ibisi šedokřídlí, ti černobílí pak ibisi posvátní. A právě na ty se bohužel vztahuje nařízení Evropské komise o invazních druzích, takže od příštího roku je nebude možné v zajetí rozmnožovat. Ibis posvátný se přemnožil ve Francii a občas zalétává i do jiných evropských zemí. Letos na podzim se jeden pták delší dobu zdržoval na střední Moravě.

Papoušci královští

Svého času byl papoušek královský mezi českými chovateli něčím jako dnes vzácnější druhy arů. Dovolit si ho mohl málokdo. Jak však postupně začali jihoameričtí papoušci vytlačovat z tuzemských voliér australské, řada chovatelů se začala papoušků královských zbavovat. Určitou renesanci prožívá tento druh díky barevným mutacím. Nejčastěji jde o žluté, ale v posledních letech i o modré ptáky, jejichž cena se pohybuje v řádu několika desetinásobků ceny přírodně zbarvených ptáků, kteří jsou na videu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav víkend 28. až 30. října 2022

Dálší článek

Překvapivé III. otevřené mistrovství ČR v bodovaném ptactvu: andulky neovládl Ladislav Groda

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější