Překvapivé III. otevřené mistrovství ČR v bodovaném ptactvu: andulky neovládl Ladislav Groda

UVNITŘ TABULKA VÍTĚZŮ – Hned několik překvapení přinesl již třetí ročník otevřeného Mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu všech kategorií, který se konal minulý týden při výstavě EXOTIKA 2022 na Výstavišti Lysá nad Labem. Předně letos bylo rozdáno o poznání více ocenění než loni, zejména v kategoriích kanárů a dalších drobných exotů. A především, u výstavních andulek se absolutním vítězem nestal Ladislav Groda, jak bylo mnoho let zvykem, ale členka ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Marie Foltýnová se světle zelenou barevnou andulkou. Celkovým vítězem českého šampionátu se stal Jiří Švadlenka s hnědou zebřičkou (na úvodní fotografii), která s 93 body vybojovala i tituly Mistr ČR, vítěz kategorie a vítěz třídy.

Soutěž andulek byla rozdělená na postavové (výstavního typu) a barevné andulky. U postavových zvítězil Ladislav Groda se světle modrým samcem, který dosáhl 91 bodů. Stejného ohodnocení se dostalo i Marii Foltýnové se světle zelenou samicí u barevných andulek. V celkovém vyhodnocení kategorie andulek ale posuzovatelé přiřkli vítězství Marii Foltýnové a druhé místo Ladislavu Grodovi. Obě jejich andulky se zároveň staly Mistry ČR pro letošní rok. Korely byly letos rozděleny do dvou skupin (přírodní řada a bělohlavá řada) a celkově tak bylo uděleno více ocenění než loni. Celkově vítěznou korelou se stal samec šedé straky od Martina Blahníka, který obdržel 91 bodů. Mezi bělohlavými korelami nejlépe bodovala samice bělohlavá šedá od Jana Tuzara, rovněž s 91 body.

Ceny se udělovaly i u nenaplněných tříd

Samostatné Polabské derby pořádal v rámci českého šampionátu Český klub chovatelů agapornisů. Jeho vítězem se stal samec agapornise růžohrdlého mutace opalin zelený od Reného Poštulky, který získal 91 bodů. Z agapornisů fišeri byl nejlepší bledě plavý violet od Petra Kunčara (90 bodů), z agapornisů škraboškových samec zelený od Petra Vopálky (91 bodů) a z agapornisů hnědohlavých modrý od Ondřeje Nového (89 bodů). Mezi barevnými kanáry dosáhl absolutního vítězství recesivně bílý pták od Zdeňka Tomky s 92 body, mezi postavovými kanáry Gloster fancy hladký od Antonína Flašky rovněž s 92 body. Z chůviček byla nejúspěšnější tmavě hnědá od Tomáše Osoby s 89 body, z rýžovníků bílý samec od Jana Hrubeše s 91 body.

U pásovníků zvítězil červenozobý přírodní pásovník dlouhoocasý od Václava Podpěry s 91 body, u amadin Gouldové přírodní fialovoprsá červenohlavá samice Michala Víta s 93 body, u pěnkavovitých samice hýla sibiřského od Václava Podpěry s 92 body a mezi kříženci stehlík křížený s kanárem od Jiřího Tichého s 92 body. Celkově vítězných ptáků přibylo i proto, že letos se organizátoři rozhodli vyhlašovat první tři místa i u nenaplněných tříd (byť to v takovém případě explicitně zmiňují). Letošní mistrovství se konalo potřetí v řadě v Lysé nad Labem při EXOTICE, ale již příští rok se přestěhuje do Olomouce, kde proběhne v rámci mezinárodní výstavy EXOTA Olomouc 2023. V dalších letech se pak má místo konání mistroství střídat mezi Lysou nad Labem a Olomoucí.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Videostřípky z EXOTIKY 2022 v Lysé nad Labem: zvědaví loriové, extrémně vzácní bažanti a minisovy

Dálší článek

Za Leary a Spixy do volné přírody. Nová přednáška Františka Brzáka již 3. prosince ve Vlčí Habřině

14 Comments

 • Dobrý den, dovolím si jeden komentář k těm andulkám. To byla velká prasárna. Pokud hodnotíme kategorii barevná andulka (tradice a posuzování této kategorie je tak 5-8 let?), měli bychom k této kategorii přistupovat jako k „barevným“ kanárům. Ale prošlechtěnost barevných kanárů a barevných andulek je neporovnatelná. Proto nazývejme věci pravým jménem – vystavené barevné andulky jsou prostě andulky, které chovají chovatelé pro radost a pár z nich možná i na barvu. Ale většina vystavených je prostě barevný paskvil a když se zeptáte samotného vystavovatele, tak s největší pravděpodobností ani nebude schopen popsat barevnou mutaci. Vítězná světle zelená andulka se oproti ostatní zeleným andulkám vyznačovala několika žlutými skvrnami, což by u kanára znamenalo tolik trestných bodů, že by skončil kdesi v propadlišti. A proč prasárna? Protože jaký kumšt je odchovat zelenou andulku? Žádný… dokáže to i 6ti leté dítě s dohledem svého rodiče. Oproti tomu chov výstavních postavových andulek je tak trošku chovatelská Formule 1. Léta práce, šlechtění, investic, obježděných výstav atd. atd… Promiňte, ale dovolit si vůbec srovnat barevnou a výstavní andulku – to je prasárna. Nespravedlivé je to samozřejmě i oproti ostatním kategoriím – 91 bodový kanár versus vítězná barevná zelená andulka? No výsměch. A myslím veliká ostuda… Jen si teď nejsem jistý koho ostuda. Ládi Grody, xnásobného mistra světa COM – že ho porazila obyčejná zelená andulka? Nebo sboru posuzovatelů, že nedal jasné instrukce? Nebo ČSCH nebo KPEP coby pořadatele soutěžní části? A ještě jedna poznámka – smutný pohled na klece s andulkami, kde jediná informace je štítek se sponzorem výstavy. Myslím, že by si to zasloužilo alespoň tak jako u kanářů štítek s určením v jaké třídě a barvě soutěží a jak dopadla a kdo ji vystavil… Za mě se tedy andulky v Lysé na „Otevřeném mistrovství ČR“ vůbec nepovedly.
  Milan Habrcetl, mhabrcetl@seznam.cz

  • Dobrý den, dovolím si odpovědět. Barevné andulky jako výstavní kategorie jsou uznávány WBO od roku cca 2009. O „prošlechtěnosti“ barevných andulek nebudu polemizovat, bylo by to na dlouhý komentář. Ovšem nazývat posouzení andulek jako prasárnu to je myslím zcela mimo. Proč?Tato kategorie byla posouzena jako každá jiná, proškoleným posuzovatelem ČSCH. Ten mimo jiné posuzoval i jiné kategorie např. Korely, kde nebyl žádný problém. Polemizovat o vítězi kategorie je možné, vždy budou rozdílné názory atd. Ovšem je to rozhodnutí odborného posuzovatele. Jen pro Vaši informaci : o vítězi kategorie andulky rozhodovali další dva rakouští posuzovatelé, kteří byli přizváni a oba se jednoznačně shodli na vítězi a to byla barevná andulka. Pokud se někomu nelíbí je to jeho názor to je v pořádku, ale psát zcela bez znalosti souvislostí hodnocení tohoto typu je opět zcela mimo. Dále bylo vyčteno, že na klecích chyběli bodovací lístky. Po dohodě s hlavním garantem celé výstavy p. Žohou bylo rozhodnuto bodovací lístky předat přímo chovatelům osobně. Katalog volně ke stažení byl k dispozici a odborná i laická veřejnost mohla bodové ohodnocení snadno zjistit.
   Napsat, že chovatelé barevných andulek jsou v podstatě lidé co chovají andulky pro radost a neví co vystavují za mutaci je zkrátka nehoráznost. Všichni co vystavovali jsou chovatelé ne „mazlíčkáři“. Na „dehonestaci“ této kategorie jsem si už zvykl a to zejména od chovatelů postavových andulek a posuzovatelů. Je to od nich vždy neznalost problematiky. Představa, že takovou andulku seženu vždy a odchovám vždy je mylná. Jenom sehnat barevnou andulku v správném „typu“ je v českých poměrech nemožné. Proto má drtivá většina chovatelů barevných andulek základ chovu v zahraničí. Srovnávat co je náročnější na šlechtění zda postavová nebo barevná andulka nebo kanár nebo agapornis ? To už je úplně mimo. A dále „obyčejná andulka“, už jen toto je opět projev arogance atd. Hodnotí snad někdo, zda je složitější odchovat postavového nebo barevného kanára. Označuje někdo např. agapornise hnědohlavého jako obyčejného ve srovnání agapornise růžohrdlého výstavního typu. Jsou to zkrátka jiné skupiny v rámci jedné kategorie.
   Kolik bodů strhne posuzovatel za barevné skvrny je v jeho pravomoci a odpovědnosti. Pokud srovnáváte 91 bodového kanára a 91 bodovou barevnou andulku jako „výsměch“. Je to váš názor. Pokud si opravdu myslíte, že chovatelé barevných andulek si jen tak něco množí a pak něco jen tak něco vystaví, tak opravdu nevíte o chovu barevných andulek nic.
   Mgr.Karel Novák, garant sekce andulky a malí papoušci

  • A na doplnění :“ A ještě jedna poznámka – smutný pohled na klece s andulkami, kde jediná informace je štítek se sponzorem výstavy. Myslím, že by si to zasloužilo alespoň tak jako u kanářů štítek s určením v jaké třídě a barvě soutěží a jak dopadla a kdo ji vystavil…“
   Vystavuji na Exotě Olomouc od roku 2014 což jedna ze dvou největších výstav u nás a bodovací lístky jsem dostal vždy do ruky a na klecích bylo vždy jen číslo a podle katalogu jsem informace o vystavených jedincích dohledal. A to samé je u speciální výstavy kanárů K1. Jen pro doplnění.

 • Pane Habrcetle, kritizovat a to poměrně vulgárně, dokáže každý moula, jak jsme toho ostatně denně svědky. Zkuste připravit podobnou výstavu s tak vysokým počtem bodovaných ptáků a až ji připravíte, pak kritizujte. Ostatně pokud se nemýlím, tak vy přebíráte, v rámci sboru posuzovatelů, po Jirkovi Řejhovi „agendu“stran barevných andulek. Máte tak možnost napravit ony chyby a „prasárny“, které jste viděl. A pokud jste poslouchal pozorně na školení posuzovatelů, pak Petr Pechar měl několik poznámek k chovu barevných andulek a jedna z nich byla informace, že tuším v Belgii (ale mohl jsem si zemi splést), byly andulky vystavovány v poměru 60 % postavových : 40 % barevných. Jistě to nebyla malá, místní výstava. Povídání o „degradaci“ výstavních andulek, je Váš legitimní názor. Je otázkou, zda je také objektivní. Jen pro úplnost dodávám, že s expozicí andulek v rámci EXOTIKY nemám co do činění, ale doporučoval bych si přečíst výstavní podmínky, kde jsou specifikovány jednotlivé výstavní skupiny a kategorie.

 • Sice chápu Milana Habrcetla a jeho rozčilování, ale je zbytečné. Ostuda to není ničí. Podmínky jsou jasně stanovené, známé dlouho dopředu, každý kdo podá přihlášku tak s nimi souhlasí. Posuzovatelé postupovali rovněž přesně. Odchovat malou a standardu se blížící barevnou andulku taky není tak snadné, nebavíme se zde o obyčejné andulce do výkupu. A barevka versus postavová je zkrátka úhel pohledu a názor každého z nás, mě se zase vůbec nelíbí ty současné postavové andulky, kterou jsou už jen parodií na krásné životaschopné andulky, a může za nimi být spousta šlechtitelské práce, umu chovatele i investic. Ale budiž je to chovatelský směr.

 • Dobrý den,
  uvedená diskuze mě zaujala. Srovnání barevné a postavové andulky možné je, jsou to dvě kategorie a pravděpodobně došlo k nepochopení situace. Nicméně zaujala mě jedna věta z úvodního příspěvku a to tato: „Jen si teď nejsem jistý koho ostuda. Ládi Grody, xnásobného mistra světa COM – že ho porazila obyčejná zelená andulka?“. Dovolím si na toto reagovat, jelikož sem vypomáhal na příjmu ptáků a to i u andulek. Při příjmu nebyla předložena přihláška, andulky byly zamčené v bodovacích klecích a nemohla proběhnout ani kontrola kroužků (ročníků) na místě. Bodovací klece nebyly popsány – nikde nebylo uvedeno, o jakou mutaci se jedná, jaké je číslo kroužku a výstavní třídy. Zkrátka tam bylo x andulek, které byly zamčené v bodovačkách bez jakýchkoliv informací. Po několika urgencích přišla textová zpráva, která uváděla zkratky mutací, bez zařazení do příslušných skupin. Na místě jsem sdělil, že být garant této části výstavy, uvedené andulky bych bez jakýchkoliv pochybností okamžitě vyloučil a nepřipustil na příjem, nebyla splněna ani základní podmínka – přihláška, natož včas (termín byl o týden dříve). Jen díky ochotě a vstřícnosti garanta této části k tomu nedošlo. Dle sdělení pořadatelů se toto chování každoročně opakuje. U agapornisů došlo na příjmu k vyřazení několika jednotlivých ptáků právě z důvodu, že je zde rozpor s pravidly, bez ohledu na jméno vystavovatele. Takže na otázku „čí je to ostuda?“ je odpověď jednoduchá, mistr nemistr.
  Petr Vopálka, předseda Českého klubu chovatelů agapornisů, garant za agapornise na Mistrovství ČR

 • Dobrý den, máte pravdu, vulgarismy do dialogu nepatří – tedy prosím slovo „prasárna“ nahraďte slovem, které tu již zaznělo – „dehonestace“. Můj názor je, že jde na Mistrovství ČR o dehonestaci výstavních postavových andulek a úplně doběla mě rozpálila bulvárnost toho jak je tato „senzace“ zde popisována. Máme svobodu slova – ok. Nekritizuji ani posuzování – to je dáno standardem a lidským faktorem. Kritizuji, že je možné na Mistrovství ČR dát do jedné kategorie barevné a postavové ptáky. U kanárů to není ani myslitelné a u andulek ano? Jsou to dvě rozdílné disciplíny. Vysvětlím proč – vystavit postavovou andulku o kvalitě 90 bodů a výše znamená šlechtění a práci na minimálně 6-7 let, když se vše povede. Proto mi přijde neadekvátní je poměřovat s andulkami barevnými. Mimo jiné jsme s garantem soutěžní části měli diskusi ohledně „pravidel“. Ty by měli být striktní a stejné pro všechny – jde o titul Mistra ČR. Ale pravidla jsou benevolentní z toho důvodu, že na výstavě by pak byla polovina soutěžních ptáků. To si ale musí říci pořadatel, jak soutěž vypíše a jak ji následně bude důsledně dodržovat. Už jen v tom, zda je to výstava otevřená nebo klubová nebo jaké vlastně povolíme na výstavách kroužky. V ČR si kroužek můžete koupit na burze a dohledatelnost komu patří je nulová.
  Milan Habrcetl, mhabrcetl@seznam.cz

  • Milane, příští rok bude dělat Mistrovství ČR olomoucká Exota, tak můžeme porovnat kvalitu příprav a posuzování s Lysou, která šampionát připravovala a pořádala první tři ročníky.

  • Nedá mi to a musím opět reagovat. Milane, chápu většinu Tvých pohnutek, ale je to spíše pro sbor posuzovatelů ČSCH. Jaké budou vypsány kategorie a skupiny o tom by měl diskutovat hlavně sbor posuzovatelů a samozřejmě pořadatelé výstav.
   Jediné so neustále nechápu je tvá „dehonestace“ skupiny barevné andulky. Budu citovat : „Vystavit postavovou andulku o kvalitě 90 bodů a výše znamená šlechtění a práci na minimálně 6- 7 let, když se vše povede.“ Vystavit barevnou andulku, budeš se divit, je to samé. A neustále tvrdit, že ne, je budu se opakovat : totální neznalost problematiky barevných andulek. A to mě u Tebe jako u budoucího posuzovatele opravdu mrzí.

  • Ještě jednou dobrý den. Jsem rád, že jsme se shodli, stran vulgarismů. Píšete, že Vás rozčílilo hlavně to, jak „dramaticky“ je tato situace popsána v článku. Ten ale nenapsal ani organizátor výstavy ani posuzovatel. Osobně by mne to nijak neiritovalo a myslím, že ani Láďu Grodu. Váš problém pane Habrcetle bude v tom, že jste patrně nečetl výstavní podmínky. Tak jako na všech výstavách je základním atributem výstavní třída. těch by ale mnoho nevzniklo, při standardním pravidlu 6/3, tedy min. 6 ptáků od tří vystavovatelů. To stanovil ČSCH a KPEP za přítomnosti posuzovatelů, předsedy jejich sboru a zástupce v COM. Proto se jako základ vzaly skupiny – tedy logické sloučení tříd vystavovaného druhu, nebo druhů. U drobných exotů je skupina zebřička, chůvička, rýžovník, pásovník, amadina Gouldové a ostatní ptáci. Nakonec se sem přidala i skupina holoubek a křepelka. U andulek je skupina výstavních andulek a barevných andulek. U ostatních kategorií je to také tak. Pro vítěze skupin je pak užit titul Mistr ČR. Dle mého názoru by to tímto mělo končit. Nicméně tlak na více ohodnocení pak způsobil, že se vyhlašuje i vítěz kategorie – tedy andulek, drobných exotů, papoušků atd. A aby na tom nebylo dost, určuje se ještě „šampion šampionů“, tedy vítěz výstavy. Touto nadstavbou udělovaných cen v kategoriích pak asi vznikl Váš dojem, že se směšují hrušky s jablky. Nicméně pořadatel postupuje podle Jednotných podmínek pořádání Mistrovství ČR, které,jak jsem již uvedl, dohodl ČSCH a KPEP. Nyní, jako staronový posuzovatel budete mít možnost tyto podmínky změnit a prezentovat se v Olomouci, kde bude příští mistrovství. Držím palce, aby se Vám to povedlo.

 • Jenom malá technická – ceny se u nenaplněných tříd neudělovaly. Prostě bylo pouze konstatováno, který pták je první, druhý, třetí ve třídě, ale žádný neměl z důvodu nesplnění podmínek min. 6 ptáků od min. 3 chovatelů nárok na ocenění. To jen pro upřesnění.

 • Mě spíše zaráží ten honosný název Mistrovství ČR při účasti 30 andulek. Moravský klub pořádá dvě výstavy s účasti 500 až 600 ptáků, Pražské klubové výstavy se zúčastnilo 200 ptáků a Lysá mě přijde jako parodie co se týká andulek.

  • Jestli ono to není o vztazích mezi vystavovateli a organizátory výstav, ať už tomu říkáme mistrovství ČR nebo klubová výstava 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější