Za Leary a Spixy do volné přírody. Nová přednáška Františka Brzáka již 3. prosince ve Vlčí Habřině

UVNITŘ POZVÁNKA – Jak žijí vzácní arové kobaltoví ve volné přírodě? Daří se chránit hnízdiště amazoňanů rudookých, pipulek Bokermannových a pyrurů šedoprsých?

Právě na tyto otázky odpoví fotograf a cestovatel František Brzák, který vystoupí se svojí přednáškou v sobotu 3. prosince na 14. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Vlčí Habřině na Pardubicku. Půjde o velmi čerstvou přednášku, protože do Brazílie odcestoval František Brzák tento týden. Kromě výše vyjmenovaných druhů exotů, kteří žijí v severovýchodním brazilském státě Bahia, se zaměří i na amazoňany vínorudé a další druhy papoušků.

„Pokud bude štěstí na mé straně, možná bude i ara škraboškový. Další povídání bude z brazilské Amazonie, kam jsem se vydal za harpyjí pralesní,“ upřesňuje téma přednášky František Brzák. Ara škraboškový byl od roku 2000 ve volné přírodě považovaný za vyhynulého, podle některých informací ale někteří ptáci ve volnosti přežívali i nadále, aniž by se o nich veřejně vědělo. Jde o jiné papoušky než ty, které letos v červnu do přírody vypustilo německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP) ve spolupráci s brazilskými úřady. Pokud by se potvrdila existence nezávislé divoké populace, znamenalo by to, že ara škraboškový v přírodě nikdy nevyhynul.

Přednáška je pouze pro předem přihlášené

Ostatně, nemuselo by to být zase tak nereálné, protože i o arech kobaltových se ještě okolo roku 2000 tušilo jen to, že v přírodě žije jen okolo 60 potvrzených exemplářů. Ve skutečnosti jich bylo mnohonásobně více, ale žili v nepřístupném terénu brazilské Caatingy v hlubokých skalnatých roklích, kde i hnízdí. Letošní sčítání odhalilo již přes dva tisíce arů kobaltových, a to jde jen o ptáky, o kterých se veřejně ví. Ani jejich sledování a fotografování není vůbec jednoduché, protože jejich biotop tvoří neprůchodné trnité keře, skály a krajina plná kaktusů. V jiné situaci jsou pralesní druhy papoušků, jimž biotopy prakticky mizí před očima a nemají se kam rozšiřovat. To se týká například amazoňana vínorudého.

František Brzák navštěvuje Brazílii a konkrétně Amazonii pravidelně. Při minulých cestách do Jižní Ameriky zavítal opakovaně do Kolumbie, což je země s největším počtem původních druhů ptáků na světě. Fotografoval zde vzácné papoušky žlutouché i amazónky Fuertesovy, jimž hrozilo vyhynutí, ale díky záchrannému programu a vyvěšování umělých hnízdních budek se jejich populace vzchopily. Aktuální přednášku Františka Brzáka v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině budou moci navštívit předem přihlášení zájemci (kontakt v pozvánce výše). Vstupné činí 200 Kč, pro členy pořádající ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy 100 Kč. Ararauna.cz přinese z této přednášky obšírnou reportáž.

Focení vzácných papoušků v Kolumbii? Bez známostí a konexí to nejde, říká Franta Brzák

Úvodní foto: archiv Františka Brzáka a ACTP

Předchozí článek

Překvapivé III. otevřené mistrovství ČR v bodovaném ptactvu: andulky neovládl Ladislav Groda

Dálší článek

Moje první zkušenost s odchovem ary zeleného

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější