Kakadu přišel na drátech vysokého napětí o peří, zoo mu přilepila funkční implantáty

UVNITŘ VIDEO – Unikátní operaci provedli veterináři z australské zoologické zahrady v Perthu. Na tamní kliniku jim přivezli kakadu krátkozobého, který si sedl na dráty vysokého napětí a elektrický výboj mu sežehl veškeré peří na křídlech. Veterináři se rozhodli papouškovi implantovat náhradní letky od ptáka stejného druhu, který krátce předtím na klinice uhynul. „Perthská zoo ošetří více než 200 černých kakadu z volné přírody ročně, ale že by k nám dorazil pták spálený od elektrického proudu, s tím nesetkáváme příliš často,“ konstatuje šéf kliniky Dr. Peter Ricci.
Mladý kakadu měl většinu letek na křídlech těžce poškozenu, takže jakmile byl jeho stav stabilizován, veterináři mu pod anestezií provedli implantaci náhradního peří. „Odebrali jsme letky od dárce, aby mohly sloužit dál, a implantovali jsme je živému papouškovi tak, aby mohl znovu létat,“ popsal Peter Ricci. „Implantace nového peří spočívala v použití několika obyčejných nástrojů, jako jsou sirky a vteřinové lepidlo. Trik spočíval v tom umístit správné pero na správné místo a pod správným úhlem ještě předtím, než lepidlo zaschne,“ dodal veterinář. Peter Ricci přirovnal operaci k umělému prodlužování vlasů u lidí.

Náhradní peří časem vypadne a vyroste nové

Jakmile se kakadu se svým novým peřím sžije, zoo jej umístí do rehabilitačního centra, v němž se bude připravovat na návrat do volné přírody. Implantáty na křídlech mu umožní absolvovat rehabilitaci ve větším klidu, měl by s nimi dokázat částečně létat a zapracovat tak na své kondici. Implantované peří časem přirozeným způsobem vypadne, jakmile mladému kakadu začnou růst nové vlastní letky. K přepeřování u tohoto druhu dochází každoročně od února do dubna. Kakadu krátkozobý patří mezi ohrožené druhy, je to jeden ze tří černých kakadu, kteří se vyskytují v jihozápadní Austrálii. Donedávna byl považován za poddruh kakadu černého.

K TÉMATU: Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Veterinární klinika perthské zoo se ve spolupráci se západoaustralským ministerstvem národních parků a divoké zvěře stará o stovky poraněných černých kakadu z volné přírody ročně. Mnoho z nich projde zdárně rehabilitací a je vypuštěno zpět do přírody. Zoo se také aktivně podílí na výzkumu zdravotního stavu divoce žijících černých kakadu. Vedle kakadu krátkozobého jde také o kakadu černého a kakadu dlouhozobého, kteří dohromady tvoří tři zástupce rodu Zanda vytvořeného taxonomy v čele s Josephem del Hoyem teprve v roce 2014. Předtím všichni tři patřili pod jediný druh kakadu černý, který byl veden v rodu Calyptorhynchus.

Úvodní foto: Zoo Perth
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..