Jak „nastartovat“ papoušky do hnízdní sezóny?

Zdá se, že zima je definitivně minulostí a je tedy nejvyšší čas poskytnout papouškům vše potřebné do začínající hnízdní sezóny. Některé druhy, především africké, ale také arové, už hnízdí, většina se ale teprve chystá. Co může chovatel podniknout, aby ptáky motivoval k páření a samotnému hnízdění? Staré chovatelské poučky říkají, že pokud pár zahnízdit chce, udělá to v jakýchkoli podmínkách. Pravdou ale je, že i v přírodě je začátek hnízdní sezóny daný dostatkem potravy, zráním konkrétních druhů ovoce, bobulovin či ořechů. A stejně tak v zajetí můžeme papouškům pomoci k začátku hnízdění změnou složení a zpestřením krmných dávek. Ale to není vše. Zde je několik tipů, jak „startovat“ hnízdní sezónu:

1. Změna krmiva

Zimní sezóna by měla být z hlediska krmení výrazně chudší než doba hnízdění. Papoušci by neměli mít takovou hojnost jako od jara do podzimu, byť chovatel má stále k dispozici různé druhy ovoce a zeleniny, včetně exotických, vysoce energetické granule, různé druhy ořechů, apod. S přicházející hnízdní sezónou je třeba obohacovat směs ovoce a zeleniny o další druhy, které papoušci v zimě nedostávali, nebo jim je chovatel dával jen občas. Směs by měla být pestřejší a vydatnější. To často platí i o zrninových směsích a u větších druhů také o množství a druzích podávaných ořechů. Ptáci by zkrátka měli zaznamenat, že začíná období hojnosti.

Václav Froněk: Jak se mi podařilo odchovat ary arakangy pod rodiči v domácnosti

2. Klíčené zrniny

Jedním z hlavních „startérů“ hnízdění bývá naklíčené zrní, respektive speciální nakličovací směs. Pořídit ji můžete v jakémkoli chovatelském e-shopu, nebo si ji namíchat sami. Obsahovat by měla luštěniny, slunečnici, běžné zrniny z tradičních krmných směsí, apod. Potřebné množství směsi nejprve několikrát propláchneme ve vodě za pomoci cedníku a poté ji na 24 hodin ponoříme do vody v dostatečně velké nádobě. Během oněch 24 hodin směs opět několikrát propláchneme a ponecháme v čisté vodě, aby se netvořily plísně. Po 24 hodinách vodu slijeme a směs opět několikrát propláchneme a poté ji už necháme v nádobě bez vody, případně (a to je lepší) ji rozvrstvit na síto a ponechat dalších 24 hodin s tím, že ji je třeba zase pravidelně proplachovat. Do proplachovací vody je dobré přimíchat trochu octa nebo jablečného octa. Poté je možné naklíčenou směs podávat. Nejpozději třetí den by ale měla být zkrmena (po celou dobu se musí pravidelně proplachovat).

Bakterie v naklíčeném zrní zabily 16 kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých v záchranné stanici

3. Vitamíny a podpůrné prostředky

Dnešní chovatelé to mají mnohem jednodušší v tom, že existuje celá řada vitamínových a podpůrných prostředků, které pomáhají dostávat papoušky do toku. Jen se to s nimi nesmí přehánět, protože potom mohou působit kontraproduktivně. Obvykle pak vybudí samce až příliš a ti jsou pak agresivní na samice, mohou je napadat a zranit, v nejhorším případě zabít. Známí jsou tím především bílí kakaduové, ale výjimkou nejsou ani arové a další druhy. Jedním z nejpoužívanějších přípravků u nás je Fretivit od společnosti Versele-Laga. Chovatel by také měl na začátku sezóny zajistit papouškům přísun vápníku, ať již ve formě prášku či tekutého přípravku, nebo formou sépiových kostí, aby samice měly dostatek tohoto prvku pro tvorbu vaječných skořápek.

Z koronavirového deníku chovatele: Ach ty zobáky!

4. Výměna bidel a větve na okus

Velmi důležitým prvkem na začátku sezóny je přísun čerstvých větví na okus a nových bidel. Papoušci velmi rádi likvidují větve a zejména na jaře mají potřebu okusu zvýšenou. Někteří chovatelé ptákům poskytují větve vrby, která může napomoci k vybuzení papoušků k hnízdním aktivitám. Rozhodně se na začátku sezóny vyplatí postupně vyměnit bidla jak ve venkovní voliéře, tak v zázemí. Ovšem pozor, někteří ptáci jsou naopak na takové změny hákliví a výměnou bidel spíše sezónu „zabijete“. To platí především o papoušcích žako, ovšem nedá se to generalizovat na všechny. S jistotou víme, že tak hákliví byli především ptáci z odchytu, kteří se ale dávno už do Evropské unie nesmí dovážet.

Proč je důležité měnit papouškům ve voliérách a klecích bidla?

5. Úprava hnízdní budky

Někteří papoušci mají přístup do hnízdí budky celoroční, dokonce v ní i pravidelně přespávají. Jiným je třeba budku mimo sezónu odebírat, nebo ji alespoň uzavřít, jinak by hnízdili neustále dokola. Ve všech případech platí, že před sezónou je třeba v budce vyměnit podestýlku, ať už jde o hobliny, štěpky, nebo jiný materiál. Chovatel by ji měl vyčistit po předchozí sezóně. Některým papouškům vyhovuje, když se jim do budky dají větší živé štěpky, které si můžou nakousat a naštípat na menší, a to je nabudí k páření. Neplatí to ale o úplně všech ptácích. Destruktivnější typy papoušků si začnou budku „opracovávat“ okusováním vletového otvoru i jinde, což je další stimulace pro hnízdění.

Moje zkušenosti s odchovem mláděte ary horského pod rodiči

6. Pobyt na slunci a čerstvém vzduchu

Prodlužující se dny a intenzivnější sluneční svit představují asi nejdůležitější prvek, který startuje u papoušků chovaných v našich podmínkách hnízdní sezónu. Slunce nelze prakticky ničím nahradit, vitamín D z jeho svitu papoušci nutně potřebují a rádi se sluní. To samé platí o pobytu na čerstvém vzduchu a pravidelném rosení, koupání nebo alespoň možnosti vylétnout do venkovní voliéry, když prší. Pokud papouškům poskytneme ve venkovní voliéře dostatek větví na okus, stráví venku na slunci prakticky celý den. Papouškům chovaným uvnitř budov bez možnosti výletu musíme slunce nahradit podáváním vitamínových přípravků, ale vždycky to nebude tak dobré, jako kdyby ptáci mohli být denně venku a slunit se.

Netrpí vaši papoušci nedostatkem vitamínu A a D? V krmivu často chybí

7. Granule

O granulích pro papoušky se toho napsalo již spoustu. Mnoho chovatelů je ptákům podává celoročně nebo dokonce přešli úplně na krmení granulemi. I v těchto případech je třeba před hnízdní sezónou změnit druh podávaných granulí na vysoce energetické. Ovšem všeho s mírou. Opět se může stát, že takto uměle vybudíte samce k přílišné aktivitě a agresivitě. Proto je dobré ptáky po změně granulí sledovat a případně snižovat krmnou dávku nebo granule zcela vypustit, pokud samec začíná napadat samici.

Ľubica Nečasová: Kdo u papoušků šetří na krmení, dříve či později se mu to prodraží u veterináře

8. Odstranění rušivých vlivů

Pro hnízdění papoušci potřebují klid. Rozhodně by se v době začínající hnízdní sezóny neměly dít ve voliérách změny, jako je různé stěhování ptáků a umisťování nových párů. Jakmile se blíží hnízdní sezóna, měly by voliéry zůstat obsazené stejnými ptáky až do podzimu. Týká se to především velkých druhů papoušků, kteří jsou na takové změny hákliví. Co se týká vnějších podnětů, závisí to na samotných ptácích. Jsou případy, kdy například arové bez problémů hnízdí, i když v bezprostřední blízkosti jejich voliéry probíhá stavba, jiní by za takové situace ani nesedli. Chovatel musí používat selský rozum a například v době hnízdění omezit nebo zcela přerušit pravidelný úklid ve voliérách.

Zdeněk Špalek: Arové nemají rádi změny, měli by zůstat ve stejné voliéře, dokud nespadne

A jak připravujete papoušky na hnízdní sezónu vy? Diskutujte v komentářích pod článkem.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!