Proč je důležité měnit papouškům ve voliérách a klecích bidla?

UVNITŘ ANKETA – Řada chovatelů si asi poklepe na čelo, protože je jim to naprosto jasné. Ale ruku na srdce: kdo skutečně před každou novou hnízdní sezónou vymění komplet bidla ve voliérách nebo klecích? Kdo si dá tu práci a nahradí stará, proschlá a často zašpiněná bidla za nová, živá, která papoušky stimulují k větší aktivitě? Nemluvě o klecovém chovu papoušků, kdy řada majitelů domácích mazlíčků nechává opeřencům zcela nevhodná vysoustružená bidýlka, na kterých se ptáci sotva udrží, protože jsou naprosto rovná a smekají se jim na nich pařáty? Tady je několik důvodů, proč minimálně na sklonku každé zimy zajít s pilkou do nejbližšího remízku a připravit papouškům kvalitní bidla.

[poll id=“110″]

1. Nová bila naruší stereotyp

Představte si, že byste si na chvíli vyměnili roli se svými papoušky. Jak by se vám asi žilo ve vašich voliérách? Nebyla by to za pár dní naprostá nuda z neustále stejného prostředí i denního režimu? Pravidelná každoroční výměna bidel papouškům přináší vítané rozptýlení, nemluvě o tom, že nové živé kmeny s kůrou velice rádi okusují a různě opracovávají. To se o starých vyschlých bidlech říci nedá. Výměna bidel dokonce může papoušky stimulovat k hnízdění. Výměna bidel by tak měla být stejnou samozřejmostí jako pravidelné poskytování větví na okus.

2. Je to hygienické, stará bidla jsou špinavá

Bidlo papouškům neslouží jenom k tomu, aby na něm seděli. Je to také jediný prostředek, o který si pravidelně čistí zobák, zejména pokud ho mají potřísněný od ovoce a zeleniny. Postupem času se tak ze starého bidla, zejména pak z toho, co je umístěné nejblíž ke krmným miskám nebo toho, na kterém papoušci rádi konzumují potravu, stává ulepený špinavý kus klacku, který v létě vábí mušky a další hmyz. Papoušci si na něm špiní nohy a také ho často okusují nebo olizují, což jim rozhodně neprospívá – může to vést k různým průjmovým onemocněním. Není to asi estetické.

Aby se vaši papoušci nenudili: houpačka z vánočního stromku a jednoduché závěsné hračky

3. Pokálená bidla jsou špatnou vizitkou chovatele

Ani sebelepší chovatel nezabrání tomu, aby papoušci bidla tu a tam nepokáleli. Zejména pokud jsou vnitřní prostory voliér menší a bidla se navzájem kříží, a pokud je ve voliéře více ptáků najednou, je takřka jistota, že budou přespávat na nejvyšším bidle a pravidelně kálí na níže položené bidlo, které ho kříží. Samozřejmě ideální by bylo, aby se bidla nijak nekřížila, ale někdy se tomu prostě nelze vyhnout. V takovém případě je třeba dolní bidlo pravidelně čistit a měnit. Trus může lákat hmyz a ptáci se v něm můžou „rýpat“, což jim rozhodně neprospívá. A není to dobrá vizitka chovatele před návštěvami.

4. Papoušci bidla ničí, mohou se poranit

Zejména destruktivnější druhy papoušků, jako jsou arové nebo kakaduové, dokáží bidlo velmi rychle překlovat a shodit ho na zem. Chovatel by měl pravidelně kontrolovat stav bidel a zabránit tak pádu, který by mohl ptáky zranit nebo dokonce i zabít. Pád bidla ale také vyleká papoušky v okolních voliérách a v době hnízdění může lehce vést ke zničení snůšky, kdy vystrašená samice vajíčka rozbije. A to by byla škoda.

5. Nebojte se s bidly experimentovat

Natáhnout bidlo vodorovně z bodu A do bodu B umí každý. Zkuste papouškům připravit něco neobvyklejšího, například nakloněné bidlo nebo vertikální „kůl“. Uvidíte, že si ho oblíbí, a dokonce povedou šarvátky o to, kdo na něm bude moci sedět. Velmi vítané jsou i houpací bidla přichycená z obou stran karabinkami k řetězu zavěšenému na stropě voliéry. I tato bidla je třeba jednou za čas vyměnit.

Vertikální bidla papoušci milují. Nebojte se jim je nabídnout

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Končí zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, může se už prodávat i na ptačích burzách

Dálší článek

Tříletý „volnoletec“ ara ararauna uletěl svým majitelům 250 kilometrů. Pátrání pokračuje

2 Comments

  • no a já bych dodal za 6. – má to i zdravotní benefit, protože nikdy nebude nové bidlo úplně stejné, bude mít jiný profil, takže se zlepší i úchopové schopnosti pařátu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější