Tříletý „volnoletec“ ara ararauna uletěl svým majitelům 250 kilometrů. Pátrání pokračuje

Neuvěřitelných 250 kilometrů dokázal uletět za devět dní ochočený papoušek ara ararauna svým majitelům Hamishovi a Lule Petersonovým z Bay of Islands na Novém Zélandu. Tříletá ararauna byla vycvičená na volný let a ulétla poté, co ji napadl nevrlý soused. Papoušek zmizel majitelům z očí a když se ho nedařilo v okolí najít, vyvěsili výzvu na sociální sítě. Tak se podařilo zjistit, že se ara po více než týdnu objevil na předměstí Aucklandu. Petersonovi se okamžitě rozjeli na místo a společně se svým synem se snaží papouška jménem Pablo najít. Pomáhají jim v tom další majitelé ochočených arů z okolí místa, kde byl Pablo naposledy spatřen. Sami majitelé ho u Aucklandu slyšeli, ale pak ho vyplašilo projíždějící auto a znovu ulétl.

„Máme rodinnou firmu a jakmile se to stalo, odcestovali jsme doslova v pracovním oblečení do Aucklandu,“ popsala Lulu Petersonová televizní stanici 1News. „Velmi nás to s Hamishem traumatizuje,“ dodala žena, která se o papouška starala od jeho čtyř měsíců. Na předměstí East Auckland Howick si Petersonovi postavili altán, který jim donesli místní lidé, a z kopce Pigeon Mountain se snaží papouška přilákat. „V době, kdy ulétl, foukal velmi silný vítr, který ho musel unést,“ míní Lulu Petersonová. „Jeho rádius se neustále zmenšuje, soustřeďuje se okolo Pigeon Mountain. Vypadá naprosto v pořádku, ale asi se nikdy nedozvíme, jak se dostal zrovna sem,“ dodala. Vedle ararauny Pabla Petersonovi vlastní i tři psy, kočku a několik slepic.

Ochočený kakadu ulétl Australanovi na loď, která ho odvezla 2 300 km na Nový Zéland

Na místě se už jednou ararauna ztratila a podařilo se ji najít

Papoušek byl zvyklý se potulovat po okolí bydliště Petersonových, posedával na drátech elektrického vedení, a dokonce létal nad jedoucím rodinným kabrioletem. Při pátrání po Pablovi intenzivně pomáhají lidé z Howicku. Poskytli manželům jídlo, pití a baterie. Přišla dokonce i veterinární sestra z aucklandské zoo. „Mám zkušenosti, jak manipulovat s araraunami a měla jsem pár dní volno, takže bych v případě potřeby zvládla ošetřit Pabla,“ řekla novinářům. Na místo se sjeli i další majitelé ochočených araraun, kteří se je snažili použít jako volavku. Nabídky pomoci přišly dokonce i z Austrálie. Petersonovi si ale nejsou jisti, zda je jim podaří Pabla znovu chytit, přestože pátrání věnují 19 hodin denně.

„Podařilo se nám ho několikrát zaslechnout, dokonce i dost blízko. Byl tady na úpatí kopce, ale pak ho vylekalo auto a odletěl,“ popsala Lulu Petersonová. „Je to pro něj prostě příliš velký stres a ulétne.“ Mezi majiteli ochočených araraun, kteří pomáhají Petersonovým najít jejich domácího mazlíčka, jsou i manželé Lauren a Cody Cliftonovi z Bombaje v jižním Aucklandu. Sami mají dvě ochočené ararauny. V minulosti se jim jeden papoušek ztratil, když žili právě v Howicku, kde se nyní zdržuje Pablo. Proto se místní komunita majitelů ochočených papoušků vycvičených na volný let okamžitě sešla, aby pomohla. „Když jsme ztratili naši samičku, ostatní chovatelé z Howicku nám pomohli ji najít,“ popsala Lauren Cliftonová. „Proto se nyní chceme pokusit najít Pabla,“ dodala.

Papoušek senegalský se po sedmi letech, co uletěl, vrátil k majiteli

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Dario Sanches

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..