Papoušek senegalský se po sedmi letech, co uletěl, vrátil k majiteli

Takřka neuvěřitelný příběh o shledání majitele s dávno ztraceným papouškem přinesla britská BBC. Osmapadesátiletý Tom Woodford ze Saint Peter Portu, hlavního města britského ostrovu Guernsey, získal zpět ochočeného papouška senegalského, který mu uletěl před sedmi lety. Domácího mazlíčka Charlieho letos v červnu odchytili dobrovolníci a převezli ho do útulku Guernsey Society for the Prevention of Cruelty to Animals (GSPCA). Ten zveřejnil Charlieho fotografii na sociálních sítích, kde na něj narazil Tom Woodford. Jeho manželka Angela následně zajela přímo do útulku, kde se potvrdilo, že jde skutečně o jejich ztraceného papouška.

Charlie ulétl svým majitelům v srpnu 2015, když se nedopatřením dostal k otevřeným dveřím. Tom Woodford nepředpokládal, že se s ním ještě někdy shledá. Přesto se léta společně s manželkou snažili prohledávat různé skupiny na Facebooku a hledat zmínku o Charliem. A letos v srpnu si všiml výzvy místní charitativní organizace, která se stará o zvířata, že se našel papoušek senegalský, který neustále opakuje „Ahoj Charlie“. „Jakmile jsem spatřil jeho fotografii, hned jsem věděl, že to je on,“ svěřil se Tom Woodford britskému deníku The Sun. „Vypadal úplně stejně jako před sedmi lety. Nemohl jsem tomu uvěřit.“ Charlieho prý objevili v oblasti Vazon Bay na druhé straně ostrova Guernsey, asi čtyři kilometry od Saint Peter Portu.

Uprchlý ara vojenský uletěl ze zoo přes 60 kilometrů, než přistál vyčerpaný na rameni cizího člověka

Podobné případy jsou známé i z Česka

Manažer GSPCA Steve Byrne nevěří, že by Charlie celých sedm let létal na svobodě. Mnohem pravděpodobnější podle něj je možnost, že ho někdo odchytil a nějakou sobu se o něj staral, než mu Charlie také ulétl. „Charlie byl odchycen ve Vazon Bay před více než šesti týdny a byli jsme opravdu překvapeni, když jsme našli majitele, který tohoto papouška postrádal téměř sedm let. Pták často říká svoje jméno Charlie a další fráze a podle chování a fotografií odpovídal papouškovi, který ulétl Tomovi Woodfordovi,“ dodal. Rodina Woodfordových je se shledání s papouškem po tak dlouhé době šťastná, protože ho považovala za svého člena. Celých sedm let prý její členové přemýšleli, kam se mohl papoušek podít.

Podobných příběhů se šťastným koncem zdokumentovala média vícero. A nevyhýbají se ani České republice. Například známému chovateli arů Zdeňkovi Špalkovi od Hradce Králové kdysi ulétla samice ary žlutokrkého a shledal se s ní až po půl roce. „Zdržela se v okolí dva dny a potom se úplně ztratila, tak jsem se s ní rozloučil. Po půl roce ke mně přijel bývalý chovatel, co si nechal už jen andulky, z vesnice o osm kilometrů dál. Prý se ptal se v Hradci ve zverimexu, kdo tady v okolí chová ary. Chytl tu samici pod síto, když žrala zrní se slepicemi,“ popsal chovatel v rozhovoru pro časopis Nová EXOTA a server Ararauna.cz. Na zrní ke slepicím prý samice ary žlutokrkého začala zalétávat začátkem zimy, když zmizely poslední zdroje potravy v přírodě.

Kakadu růžový v pražských Dejvicích dolétal, srazilo ho auto. Kdyby ho úřady zabavily, přežil by

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Juan Emilio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..