Největší výstavu korel v Česku vyhrál chovatel z Německa

UVNITŘ TABULKA – Německý a rakouský chovatel si odvezli nejvíce ocenění z letošní největší klubové výstavy korel v České republice, která se v sobotu 3. září konala ve středočeských Krchlebech. Absolutním vítězem výstavy se stal samec zbarvení straka šedá od německého chovatele Reinholda Riegera, který obdržel 93 bodů. Mistrem klubu byl vyhlášen samec bělohlavé šedé korely Jana Tuzara z Českého klubu chovatelů korel, který získal 91 bodů. Cena posuzovatele putovala k Reinholdu Riegerovi za skořicovou samici, která byla ohodnocena 91 body. Hodnoceno bylo několik desítek výstavních korel. Z 12 ocenění si osm odvezli chovatelé z Německa a Rakouska.

Absolutní vítěz výstavy zároveň vyhrál i v kategorii samců. U samic byla nejlepší šedá od rakouského chovatele Eduarda Hofera. Němec Reinhold Rieger si odnesl také zlatou medaili za nejlepšího mladého ptáka (šedou straku), který se zároveň umístil na třetím místě mezi samicemi. Z českých účastníků bodoval Jan Tuzar se samcem bělohlavé šedé korely, která kromě titulu Mistr klubu byla i třetí mezi samci. Milan Pekhart získal třetí místo v kategorii mladých ptáků za samici albino a Miroslav Brigant byl ve stejné kategorii druhý se samicí perlovou šedou. Nejvíce ocenění, celkem pět, si odvezl absolutní vítěz výstavy Reinhold Rieger, tři ceny posbíral Rakušan Eduard Hofer, dvě Jan Tuzar a po jedné Milan Pekhart a Miroslav Brigant.

Přehled vítězů klubové výstavy (Foto: Jan Tuzar)

Nejlepší český „korelář“ letos posuzoval

Mezi oceněnými se neobjevuje jméno jednoho z nejúspěšnějších chovatelů výstavních korel u nás Reného Poštulky, který se letos ujal posuzování. Společně s ním hodnotil Miroslav Kozej, a jako adept na posuzovatele Milan Habrcetl. Klubová výstava korel se konala již potřinácté, členové klubu také pravidelně vystavují v zahraničí – na národních a klubových výstavách v Rakousku a Německu, ale také na světovém šampionátu C.O.M. Na tom posledním, který se konal ještě před pandemií koronaviru v roce 2020 portugalském Matosinhosu, bodovalo hned sedm korel. René Poštulka zde získal jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, Jan Tuzar jednu stříbrnou a Jaroslav Nesvorný jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

V České republice se kromě klubové výstavy korel v Krchlebech konají speciální výstavy i při velkých akcích EXOTIKA Lysá nad Labem a EXOTA Olomouc, kam se přesunuly někdejší speciální výstavy z Ostravy a Bílovce. „Bývá ještě evropská výstava, která byla v Nitře, Lipsku a dalších místech. Pak jsou speciální výstavy v Rakousku a Německu. Tam je národní výstava v Kaslu, kde se sejde i 200 až 250 korel. A pak ještě probíhá v každé spolkové zemi Německa jejich vlastní speciální výstava korel, kde bývá okolo 150 ptáků,“ popsal před časem v rozhovoru pro server Ararauna.cz a časopis Nová EXOTA René Poštulka. Na světových šampionátech podle něj soupeří okolo 150 korel.

René Poštulka: Výstavní korely musí mít co největší a nejhustší chocholku. Pozná se to už v hnízdě

Úvodní foto: Jan Tuzar, Český klub chovatelů korel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..