Poslední tři týdny pro registraci chovu invazních druhů. Týká se to i ibise posvátného či majny obecné

Pouze do konce března mohou soukromí chovatelé a zoologické zahrady registrovat u Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) invazní druhy rostlin a zvířat ze seznamu sestaveného Evropskou unií (EU). Od dubna bude hrozit za pozdní žádost o registraci nebo za chov těchto druhů pokuta. Seznam obsahuje celkem 88 druhů rostlin a zvířat, mezi nimiž je i šest druhů ptáků: bulbul šupinkový, husice nilská, ibis posvátný, kachnice kaštanová, majna obecná a vrána domácí. Jejich registraci je možné provést přes webový formulář na internetových stránkách AOPK, která poté zašle chovateli potvrzení o registraci. Chovatel pak musí zajistit, že se daná zvířata u něj už nebudou moci množit.

Do minulého týdne u AOPK registrovalo invazní rostliny a zvířata na 900 chovatelů. „Do našeho registru chovatelé nejčastěji zaznamenávali želvu nádhernou, s výrazným odstupem ji následuje mýval, nosál červený a korálovka pruhovaná. Systematické kontroly registrovaných zvířat se neplánují, pokud nebude hlášena informace o jejich úniku. Naopak ti, kteří registraci neprovedou, se vystavují hrozbě sankce, například odebrání zvířete. Invazní druhy totiž pro naši přírodu představují riziko – stačí jediná samice raka mramorovaného k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků, a ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče,“ uvedl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Praha se brzy dočká invazních alexandrů malých, podle ředitele kanceláře ČSO je to otázka několika málo let

Zoo si můžou požádat o výjimku pro množení

Invazní druhy z takzvaného uniijního seznamu je v EU zakázáno převážet, množit, chovat, nesmí se s nimi obchodovat a především je vypouštět do přírody. Ti, kdo tato zvířata chovají doma, je samozřejmě nemusí usmrcovat či odevzdávat. Musí ale zajistit, že se nebudou dále množit, a zaregistrovat je do jednoho roku poté, co je druh na unijním seznamu uveden. Seznam prochází pravidelnou aktualizací, takže počet druhů v něm se může zvyšovat. Aktuálně na něm není žádný druh papouška, ale některé evropské země usilují o to, aby byli do seznamu zařazeni mníšek šedý a alexandr malý, s nimiž mají problémy zejména státy západní a jižní Evropy. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to velký problém pro poměrně obsáhlou skupinu chovatelů u nás.

Unijní seznam totiž neřeší, zda chovatel vlastní přírodně zbarvené nebo mutační ptáky a tak by se zákaz rozmnožování a prodeje týkal i barevných mutací mníšků a alexandrů malých. Zatím však zařazení těchto dvou papouščích druhů na celounijní seznam invazních zvířat nehrozí. Země, v nichž tito papoušci způsobují problémy, je zařadily na vlastní seznamy invazních druhů a problém řeší národními zákony. Zatímco soukromí chovatelé nesmí druhy z unijního seznamu množit a převážet, zoologické zahrady, akademická pracoviště a výzkumné ústavy si mohou u ministerstva životního prostředí zažádat o výjimku. Soukromí chovatelé mohou registraci invazních druhů konzultovat s AOPK na e-mailu invaznidruhy@nature.cz.

Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JMGarg, Derek Keats, Gerrie van Vuuren

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..