Poslední tři týdny pro registraci chovu invazních druhů. Týká se to i ibise posvátného či majny obecné

Pouze do konce března mohou soukromí chovatelé a zoologické zahrady registrovat u Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) invazní druhy rostlin a zvířat ze seznamu sestaveného Evropskou unií (EU). Od dubna bude hrozit za pozdní žádost o registraci nebo za chov těchto druhů pokuta. Seznam obsahuje celkem 88 druhů rostlin a zvířat, mezi nimiž je i šest druhů ptáků: bulbul šupinkový, husice nilská, ibis posvátný, kachnice kaštanová, majna obecná a vrána domácí. Jejich registraci je možné provést přes webový formulář na internetových stránkách AOPK, která poté zašle chovateli potvrzení o registraci. Chovatel pak musí zajistit, že se daná zvířata u něj už nebudou moci množit.

Do minulého týdne u AOPK registrovalo invazní rostliny a zvířata na 900 chovatelů. „Do našeho registru chovatelé nejčastěji zaznamenávali želvu nádhernou, s výrazným odstupem ji následuje mýval, nosál červený a korálovka pruhovaná. Systematické kontroly registrovaných zvířat se neplánují, pokud nebude hlášena informace o jejich úniku. Naopak ti, kteří registraci neprovedou, se vystavují hrozbě sankce, například odebrání zvířete. Invazní druhy totiž pro naši přírodu představují riziko – stačí jediná samice raka mramorovaného k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků, a ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče,“ uvedl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Praha se brzy dočká invazních alexandrů malých, podle ředitele kanceláře ČSO je to otázka několika málo let

Zoo si můžou požádat o výjimku pro množení

Invazní druhy z takzvaného uniijního seznamu je v EU zakázáno převážet, množit, chovat, nesmí se s nimi obchodovat a především je vypouštět do přírody. Ti, kdo tato zvířata chovají doma, je samozřejmě nemusí usmrcovat či odevzdávat. Musí ale zajistit, že se nebudou dále množit, a zaregistrovat je do jednoho roku poté, co je druh na unijním seznamu uveden. Seznam prochází pravidelnou aktualizací, takže počet druhů v něm se může zvyšovat. Aktuálně na něm není žádný druh papouška, ale některé evropské země usilují o to, aby byli do seznamu zařazeni mníšek šedý a alexandr malý, s nimiž mají problémy zejména státy západní a jižní Evropy. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to velký problém pro poměrně obsáhlou skupinu chovatelů u nás.

Unijní seznam totiž neřeší, zda chovatel vlastní přírodně zbarvené nebo mutační ptáky a tak by se zákaz rozmnožování a prodeje týkal i barevných mutací mníšků a alexandrů malých. Zatím však zařazení těchto dvou papouščích druhů na celounijní seznam invazních zvířat nehrozí. Země, v nichž tito papoušci způsobují problémy, je zařadily na vlastní seznamy invazních druhů a problém řeší národními zákony. Zatímco soukromí chovatelé nesmí druhy z unijního seznamu množit a převážet, zoologické zahrady, akademická pracoviště a výzkumné ústavy si mohou u ministerstva životního prostředí zažádat o výjimku. Soukromí chovatelé mohou registraci invazních druhů konzultovat s AOPK na e-mailu invaznidruhy@nature.cz.

Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JMGarg, Derek Keats, Gerrie van Vuuren

Předchozí článek

Tříletý „volnoletec“ ara ararauna uletěl svým majitelům 250 kilometrů. Pátrání pokračuje

Dálší článek

Co se stane, když nestorovi kea dáte zrcadlo? Tak se podívejte

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější