Co se stane, když nestorovi kea dáte zrcadlo? Tak se podívejte

UVNITŘ VIDEO – Přesně tuto otázku si položil student Aucklandské univerzity, který se podílí na výzkumu chování nestorů kea v laboratoři Animal Minds Lab. Škola chová ve voliéře hned několik nestorů kea, kteří jsou považováni za nejinteligentnější ptáky světa. Studenti dosud zkoušeli jejich interakce s hračkami a různými předměty. „Tento týden jsem ale podnikl něco, co jsem chtěl vyzkoušet už hodně dlouho. Koupil jsem zrcadlo a dal ho do voliéry s key, abych viděl, jaká bude jejich první reakce,“ popisuje student pod videem, které nahrál na YouTube kanál Animal Minds Lab s dalšími příspěvky o pokusy s nestory kea. Následuje záběr, v němž se keové blíží k zrcadlu a zvědavě si ho prohlíží.

Interakce s obrazem v zrcadle ale není nikterak dlouhá. První pták se zarazí, chvíli se dívá na svůj odraz a poté se s ostatními papoušky pustí do demolování rámu zrcadla. „Moje očekávání byla naplněna. Kea spatří zrcadlo. Přemýšlí asi 15 sekund, jestli je na druhé straně další pták a pak se pokusí zrcadlo zničit,“ komentuje video Edward Jones, jeden z uživatelů YouTube kanálu Animal Minds Lab. Autor pokusu poznamenává, že v budoucnu by mohli keové absolvovat řádný test s několika druhy zrcadel, aby vědci zjistili, zda jsou nestoři vůbec schopni rozpoznat sami sebe. „To jde ale nad rámec toho, na co v současnosti máme čas a souhlas, takže možná budeme muset počkat, až to v budoucnu zkusí někdo jiný,“ konstatuje student Aucklandské univerzity.

Možná to chtělo jinak barevný rám, míní divák

Někteří diváci videa se domnívají, že experiment byl negativně ovlivněn barvou rámu zrcadla. „Změňte jeho barvu (nepoužívejte černou nebo žlutou, které jste použili dříve na žetonech, co keové dostávali jako odměnu). Jestliže ptáci okusovali rám, pravděpodobně ho považovali za žeton za odměnu. Pozornost ptáků byla instinktivně směrovaná na černý rám, což ohrozilo výsledky experimentu,“ domnívá se uživatel s přezdívkou Bis Dak. Podle dalšího uživatele je pravděpodobné, že keové vnímají zrcadlo jako předmět, s nímž je třeba něco udělat. „To znamená, že mohli spatřit a poznat sami sebe, ale nezáleželo jim na tom, spíše chtěli vědět, k čemu můžou zrcadlo použít nebo zda se dá rozbít. Tito ptáci jsou velkými ničiteli. Rozbití věci je jedním ze způsobů, jak zjistit, zda se dají nějak použít či zda jsou užitečné,“ uvedl.

Jiný divák řeší otázku, zda jsou nestoři kea chytřejší než papoušci žako. Na to autor experimentu odpovídá, že keové, žakové a novokaledonské vrány jsou podle něj třemi nejvhodnějšími kandidáty na nejchytřejšího ptáka světa. „Žakové jsou lepší než keové v oblastech, jako je jazyk, ale myslím, že keové jsou napřed v řešení fyzických problémů,“ uvedl student. Schopnost nestorů kea v krátké chvíli naprosto zdemolovat nábytek nebo zaparkované automobily je dostatečně známá. V horách se keové snaží žebrat na parkovištích velkých hotelů. Turisté jim často bláhově nabízí různé pamlsky, ale tím papoušky ještě podněcují k tomu, aby se nebáli lidí.

Vědci naučili nestora kea používat dotykovou obrazovku. Nerozezná ale virtuální svět od reálného

Úvodní foto: Animal Minds Lab

Předchozí článek

Poslední tři týdny pro registraci chovu invazních druhů. Týká se to i ibise posvátného či majny obecné

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. března 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější