Největší evropská ptačí burza v nizozemském Zwolle definitivně končí. Přesune se do ‚s-Hertogenboschu

UVNITŘ GALERIE – Populární a pravděpodobně největší evropské ptačí burzy, které se konaly v nizozemském Zwolle, se od příštího roku přesunou do nových prostor v jiném nizozemském městě ‚s-Hertogenbosch. Zároveň se přejmenují z Ptačího trhu Zwolle na AviMarkt-Europe. Oznámili to organizátoři ze společnosti JH Bird Events BV s tím, že letošní podzimní burza plánovaná na 19. září se neuskuteční. Důvodem jsou vládní opatření proti šíření nového typu koronaviru Covid-19 v Nizozemsku. Místo toho pořadatelé zveřejnili termín jarní burzy pro rok 2021, jímž bude sobota 13. února. AviMarkt-Europe má pokračovat v tradici burz ze Zwolle, proto je jarní burza označovaná za 72. ročník.

Novým místem, kde se budou konat ptačí trhy AviMarkt-Europe, bude veletržní a koncertní hala Brabanthallen v ‚s-Hertogenboschu. „Jde o lokalitu, která může zaručit budoucnost ptačího trhu s prostory o rozloze 16 tisíc metrů čtverečních, více než 4 000 parkovacími místy a je snadno dosažitelná,“ popisují organizátoři. „Kvůli stěhování ze Zwolle jsme byli nuceni změnit název trhů. Vybrali jsme AviMarkt-Europe, který odkazuje na ptáky (latinsky Aves), trh a mezinárodní charakter akce,“ dodávají. K dispozici má být 3 000 metrů prodejní plochy pro více než 600 prodejců a do haly se vejde přes 7 500 návštěvníků. „Termín zahájení pronájmu stánků a prodeje vstupenek brzy oznámíme,“ slibují pořadatelé na svém webu.

Cesta se Čechům protáhne o více než 50 km

‚s-Hertogenbosch je hlavním městem nizozemské provincie Severní Brabantsko. Leží na řece Dommel a průplavu Zuid Willemsvaart v bažinaté krajině asi 80 km jižně od Amsterdamu. Od Zwolle je toto místo vzdáleno zhruba 90 km jihozápadně a pro chovatele z České republiky a Slovenska bude znamenat přemístění burzy o něco delší cestu. Zatímco z Prahy do Zwolle (vzdálenost 788 km) se dalo dojet pohodlně za sedm a půl hodiny, cesta do ‚s-Hertogenboschu dlouhá 841 km zabere více než osm hodin. Do německého Halle se jede po stejné trase jako do Zwolle, poté ale pokračuje na Kassel, Dortmund a Essen. Stále to ale je kratší cesta než na další slavnou evropskou burzu v italském Reggio Emilia, kam se z Prahy jede 917 km zhruba devět hodin.

AviMarkt-Europe zachová dvě ptačí burzy ročně, jako tomu bylo ve Zwolle. Bohatší a navštěvovanější bývají vždy podzimní akce, na kterých chovatelé prodávají čerstvé odchovy z dané sezóny. Únorové brzy bývají o něco chudší. Na burzy do Zwolle vyrážela pravidelně řada tuzemských chovatelů a pořádaly se na ni i autobusové zájezdy, ať již od cestovní kanceláře Primaroute nebo od Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Srovnatelně velkých chovatelských akcí zaměřených na exotické ptactvo v Evropě mnoho není. Snad kromě zmíněné Reggio Emilia jde vždy spíše o lokální a nadregionální trhy, často s širším zaměřením. Čeští chovatelé nejčastěji jezdí na několik známějších burz v Německu.

Na návštěvě únorové ptačí burzy ve Zwolle, největší akce svého druhu v Evropě

Úvodní foto: JH Bird Events BV

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. srpna 2020

Dálší článek

Prokletí neofém oranžovobřichých: migraci do zimovišť a zpět přežije jen 20 procent mláďat. Do pěti let bude konec?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější